Бөлім:
|
7.4 ХШХ ғасыр – ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті.
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Құсайынова А.Қ
|
Күні:
|
23.06.2023
|
Сынып:
|
7
|
Қатысушылар саны: 26
|
Қатыспағандар саны:0
|
ЕББҚ көру қабілеті бұзылған оқушы.
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Шоқан Уәлиханов-алғашқы қазақ ғалымы.
Зерттеу сұрағы: Неге С.Мұқанов Шоқан Уәлихановқа арналған шығармасын «Аққан жұлдыз» деп атады.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
7.2.3.1 Шоқан Уәлихановтың ғылыми зерттеулерінің тарихи құндылығын анықтау
|
Сабақтың мақсаты
|
Ш.Уәлиханов қазақ ғылымындағы рөлін анықтайды.
|
Бағалау критерийлері
|
Ш.Уәлихановтың қазақ ғылым саласындағы жаңашылдығына дәлелдер келтіріп, зерттеушілік қызметінің маңыздылығын сипаттайды.
|
Тарихи ойлау дағдысы
|
Қолдану, талдау.
|
Тарихи концепт
|
Маңыздылық және дәлел.
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі//уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
5 минут
|
Өткен материалды еске түсіру үшін «Тұлғаны таны» әдісі арқылы жаңа тақырыпқа шығады
Жаңа тақырыпқа шығу үшін жетелеуші сұрақтар қойылады:
-Суреттегі тұлға туралы не білесіздер?
-Бүгінгі тақырыбымыз не туралы болуы мүмкін
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
|
Оқушылар жетелеуші сұрақтарға жауап беру арқылы Шоқанның шыққан тегі мен тәлім-тәрбиесі туралы ақпаратты сипаттайды.
|
ҚБ. Мұғалім оқушылар жауабын мұқият кері байланыс беріп отырады.
|
Мұғалім презентациясы .
Оқулық §47-48. 175-176 бб.
|
Сабақтың басы
7 минут
|
Кинометафара» әдісі арқылы Ш.Уәлихановтың өмір жолын бейнелейтін үзінді көрсетемін.
Шоқанның өмір жолын бейнелейтін бейнесюжет арқылы «Ш.Уәлиханов»
қандай белестерді басынан өткізгенін анықтау үшін жетелеуші сұрақтар қойылады.
|
Бейнесюжет көру арқылы Шоқанның саяхаты туралы ақпараттарды көріп жылдам сұрақтар арқылы көрген түйгендерін сипаттайды.
-Шоқан қай жерде оқып, қандай атақ алып шықты?
-Шоқан қандай атақты саяхаттарға шыққанын анықтаңыз?
-Шоқан қандай жырды алғаш болып қағазға түсіргенін айтып беріңіз?
-Қашқарияға сапарынан кейін қандай еңбек жазды?
-Ресейлік және Шығыстанушы ғалымдар жоғары бағалаған еңбегі туралы айтып беріңіз?
-Шоқанның ғылыми еңбегінің бағалануы туралы не білесін?
-Шоқан кімдермен дос болған
-Сәбит Мұқановтың қандай шығармасы Шоқан Уәлихановқа арнап жазылған?
|
ҚБ. Мұғалім оқушылар жауабын мұқият кері байланыс беріп отырады.
Әрбір берілген жауап
1 баллмен бағаланады
|
Шоқан Уәлиханов – алғашқы қазақ ғалымы - поиск Яндекса по видео (yandex.kz)
|
Сабақтың ортасы
10 минут
|
«Түсін , талда, жеткіз» әдісі арқылы топтық жұмыс.
Оқулықтың 177-178 беттеріндегі берілген мәтінді пайдалана отырып Ш.Уәлихановтың өскен ортасы мен достары, экспедиция барған бағыттарын анықтап, ғылыми шығармаларын оқулықтан табады.
Төменде берілген сұрақтар бойынша топтық жұмыс жасайды.
1-Шоқан жастық шағын қай жерде және кімдермен өткізді?
2-Омбыда оқуда болған жылдары кімдермен дос болды
3-Шоқан Уәлихвнов қандай ғылыми экспедицияларға қатысты?
4- Шоқан Уәлиханов қандай ғылыми шығармалар жазды?
|
Дескриптор:
1 топ-Шоқанның балалық және жастық шағы туралы мәліметтер келтіреді
2 топ- Оқушылар Шоқан білім алған ордалары мен орыс-демократ достары туралы талдайды,
3 топ - Шоқанның экспедицияға барған бағыттарын анықтайды
4 топ -Ш.Уалихановтың ғылыми шығармаларын оқулықтан табады, ретімен түсіндіреді
|
ҚБ. Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Кемінде 4 факті келтіреді.
4 балл
|
Оқулықпен жұмыс .
§47-48. 177-178 бб.
|