Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі «№40 орта мектебі»



Дата15.10.2023
өлшемі0,56 Mb.
#115292
түріСабақ
Байланысты:
Ғұндардың батысқа қоныс аударуы қмж


Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№40 орта мектебі»
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы

Бөлім:

5.4.Ғұндар

Педагогтің аты-жөні

Абдуллаева Айжан Абилашимовна

Күні:

13.04.2023ж.

Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы.
Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.3 ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету

Сабақтың мақсаты

ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету

Бағалау критерийі

Ғұндардың қоныс аударған аймақтарын картадан анықтайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Кезеңі
5 мин


3 мин

Мұғалім оқушылармен амандасады, сыныпты түгелдейді.
Ой шақыру:

1.Суретте не көріп отырсыздар?
2.Бұл суретте кімдер ерекшеленіп тұр деп ойлайсыздар?
3.Бұл тайпалық одақтар туралы не білесіздер?
4.Тақырыпты болжап көріңіздер....
Болжамдарын негіздейді.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.
«Стоп кадр» әдісі арқылы оқушыларға видео көрсетіледі. Сұрақтар беріледі.
-Ғұндар қай жылы 2-ге бөлінді?
-Солтүстік ғұндарды кім басқарды?
-Неліктен «Ұлы қоныс аудару» деп аталады?



Оқушылар мұғалімдермен амандасады.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.


Оқушылар видео көріп, сол бойынша сұрақтарға жауап береді.

ҚБ:
мадақтау

Оқулық
Дәптер
Қалам
Тақырыптық сурет

https://www.youtube.com/watch?v=oZtZt1rSJCo





Жаңа сабақты меңгергенін тексеру тапсырмалары
10 мин
7 мин


10 мин

1-тапсырма
Жеке жұмыс

Дескрипторлар:
-Солтүстік ғұндардың батысқа жылжу себебін жазады.
ЕБҚ оқушы тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
Жұптық жұмыс



Дескриптор:
-ғұндардың 2-ге бөлінуі туралы айтады;
-Жетекшілері туралы айтады.
ЕБҚ оқушы тапсырманы жұбының көмегімен орындайды

Дескриптор:
-картаға ғұн,үйсін, қаңлы аумағын белгілейді.
ЕБҚ оқушы тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды

Оқушылардың болжамды жауабы



ЕБҚ оқушы тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.





ЕБҚ оқушы тапсырманы жұбының көмегімен орындайды



ЕБҚ оқушы тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
-Солтүстік ғұндардың батысқа жылжу себебін жазады-3б
Жалпы-3б


ҚБ:
-ғұндардың 2-ге бөлінуі туралы айтады-4б
Дескриптор:
-картаға ғұн,үйсін, қаңлы аумағын белгілейді-3б


Рефлексия
5 мин

«Үлкен шеңбер» тәсілі
- Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?
- Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
- Сабақта қандай қиындықтар туындады?
- Сабақ аяғындағы көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?
Үй тапсырмасы
Ғұндардың Қазақстан территориясына қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді?

Бағалау критерийіне қайта оралып, сұрақтарға жауа береді
Ғұндардың қоныс аударған аймақтарын картадан анықтайды
-Ғұндардың екіге бөліну себебі қандай?
-Ғұндар туралы деректер қай елдің мағлұматында кездеседі?

ЕБҚ мүмкіншіліктерін атап өту
Бағалау

Күнделік кз




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет