Білім беру ұйымының атауы
|
№ 219 Ы.Алтынсарин атындағы орта мектеп
|
Пәні:
|
Әліппе
|
Бөлім:
|
Әліппе кезеңі
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Кембаева Л.
|
Күні:
|
|
Сынып: 1
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
М дыбысы және әрпі
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
1.1.5.1* заттар мен құбылыстарды сипаттауға, салыстыруға қажет сөздерді қолдану;
1.1.5.2 сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтау, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізу;
1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату;
1.4.3.1 сөйлемді бас әріптен бастап жазып, соңына тиісті тыныс белгіні қою
|
Сабақтың мақсаты
|
сурет бойынша әңгіме құрастырады
сөздерді буындап, қосып оқиды
әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады
сызбаға сәйкес сөзді табады
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
кезеңі/
уақыты
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы (5 мин)
Өткен сабақты пысықтау
|
Сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық ахуал орнату.
– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!
«Серпілген сауал» әдісі.
-Дыбыстар деген не?
-Әріптер деген не?
-Дыбыстар неше түрге бөлінеді?
-Өткен сабақта біз қандай дыбыспен таныстық?
|
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Өсемiз бiз күлiп-ойнап, Он саусақтың саласындай. Өсемiз бiз күлiп-ойнап,
Бiр адамның баласындай
Сұрақтарға жауап береді
.
|
Мақтап, мадақтап отыру
|
https://bouncyballs.org/
|
Сабақтың ортасы
(5 мин)
15 мин
|
Ой шақыру
Жұмбақты тыңда, шешуін тап
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау
1. Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрау:
а) Сұрақ қою және оқушылар жауабының дұрыс және толық болуын қадағалау:
Мынау не?
1-тапсырма Ұжымдық жұмыс
«Спиральді оқу» әдісі
М әрпін қарындаштардан жасап көрсет.
Сөздерді оқы.
мал маса қалам
мол мата Қаламқас
Қаламқас, қара! Мынау-мақта. Мақта ақ. Ол ыстық жерде өседі.
Сурет бойынша сөйлем құрастыр.
Сызбаға сәйкес сөйлем жалғастыр.
Дескриптор:
- М әрпін қарындаштардан жасап көрсетеді
-сөздерді буындап,қосып оқиды
-сурет бойынша сөйлем құрастырады
-сызбаға сәйкес сөйлем құрайды
|
Жұмбақтың шешуін табады (мақта)
Сурет мазмұны бойынша әңгіме құрайды
«мақта» сөзіне дыбыстық талдау жасайды: екі буынды сөз.
1. М әрпін қарындаштардан жасап көрсетеді
2.сөздерді буындап,қосып оқиды
3.сурет бойынша сөйлем құрастырады
-сызбаға сәйкес сөйлем құрайды.
Сурет бойынша сөйлем құрастырады.
|
Мадақтау
ҚБ:
«Шапалақ»
Геометрия
лық фигуралар
мен бағалау (жауабына қарай)
Тамаша!
ҚБ:
Керемет!
«От шашу»
|
Үнтаспа
Оқулық
40 бет
Суреттер
М әрпінің баспа, жазба
түрлері
Оқулық
40 бет
Таратпа
Қаламсап
Сурет
|
7 мин
Сергіту сәті
2 минут
|
Жазылым
Оқулықтағы «М» әрпінің таңбалануына назар аудару.
«М» әрпін тақтаға жазып көрсету.
«М» әрпін ауада жазып көрсету.
Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру.
Дескриптор:
- әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады
- жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап
Жазады
Нейрогимнастикалық жаттығу
«Алма және алма ағашы»
|
1. әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады
2. жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап жазады
Алма мен ағашты саусақпен көрсетіп жаттығады.
|
«Коммента
рий» арқылы
бір-бірін бағалау»
|
Дәптер
қаламсап
Оқушы
|
Сабақтың соңы
6 мин
|
«Құрастыр және сәйкестендір» әдісі ( жұптық ж)
Сурет бойынша ертегіні тап.
Сызбаға сәйкес сөзді тап.
Дескриптор:
- сурет бойынша ертегіні табады
-сызбаға сәйкес сөзді табады
-дыбыстық талдау жасайды
|
1. сурет бойынша ертегіні табады
2.сызбаға сәйкес сөзді табады
3.дыбыстық талдау жасайды
|
«Отшашу» арқылы
бір-бірін бағалау»
|
Оқулық
40 бет
|
Кері байланыс
5 мин
|
« Бәйге» әдісі (Бағалау)
Бүгінгі сабақты толық түсіндім
Б үгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар
Б үгінгі сабақты түсінбедім
|
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін бағдаршам түстері арқылы көрсетеді, айтады.
|
«Коммента
рий»
арқылы
|
Бесбұрыш,шаршы,ұшбұрыш (қызыл,
сары,
жасыл)
|