7.3.1.10 – манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
Сабақтың мақсаты
Барлық оқушылар істей алады: Манометр құралын не үшін
қолданылатынын анықтай алады,түрлерін біледі,оларды күнделікті өмірде қолдана білуге үйренеді.
Көптеген оқушылар істей алады:Барометр мен манометр құралын салыстыра отырып,айырмашылығын түсінеді.Манометрмен қысым айырымын өлшей алады,бөлік құнын анықтай
Кейбір оқушылар істей алады: Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принциптерін,заңдылықтарын айқын тұжырымдайды.Адамның қан айналым жүйесіндегі қысымды өлшей алады.
Ұйымдастыру кезеңі:Шеңбер құру арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыстастыру,психологиялық ахуал туғызу.
Сәлеметсіңдер ме,балалар!Ұлы ағартушы Ы.Алтынсарин атамыз «Кел,балалар,оқылық,оқығанды көңілге ықыласпен тоқылық»деді емес пе,ендеше бүгінгі сабақта барлығымыз ынталы,белсенді,ықыласты,зейінді,зерделі болайық.
Үй тапсырмасы «Сиқырлы таяқша» әдісі
1. Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған
құрал?
2. Барометр – анероид дегеніміз не?
3. Э.Торричелли қондырғысын түсіндіріңіз.
4. 1мм.сын.бағ. қанша Па тең?
5. Паскаль заңын түсіндіріңіз.
6. Атмосфераның негізгі қабаттарын атаңыз?
Проблемалық әдіс «Ойлан, жұптас, бөліс».Атмосфералық қысымды өлшеуге арналған құрал қалай аталады?(барометр)
Балалар,атмосфералық қысымнан жоғары не төмен болатын процесстер табиғатта немесе техникада байқалады ма?
Ал ол қысымдарды қалай өлшеуге болады?
«Джигсо» әдісі бойынша берілген мәтінді оқушылар танысып, бір-біріне талдап, түсіндіреді.
Осы әдіс бойынша мына тақырыптарда постер қорғау