Қысқа мерзімді жоспар Мектеп атауы



Дата25.11.2023
өлшемі2,42 Mb.
#127542
Байланысты:
Ако



Қысқа мерзімді жоспар



Мектеп атауы:







Мұғалімнің аты-жөні:







Мерзімі:







Сынып:

Қатысқаны:

Қатыспағаны:




Пән:

Жаратылыстану




Бөлім:
Бөлімше:





Тақырып:

Заттардың қасиеті өзгере ме?




Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары:

4.3.1.1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау 4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну




Сабақ мақсаты /

Барлық оқушылар: заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді.
Оқушылардың басым бөлігі: заттың қасиеттеріне байланысты қолдануды анықтайды.
Кейбір оқушылар: заттардың қасиеттерінің өзгеруіне зерттеу жұмыстарын ұсынады.




Бағалау критерий

  • Заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді;

  • Ауаның орын ауыстыру үдерісі туралы сипаттайды;

  • Желдің пайдасы мен зиян тигізуіне мысал келтіреді;

-Ауаны ласауға мысал келтіріп, оны тазалау жолын сипаттайды






Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.




Пәнаралық байланыс



дүниетану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек.






АКТ қолдану дағдылары



Интерактивті тақта, онлайн платформалармен жұмыс жүргізу






Тілдік мақсаттар



Тілдік дағдылар:
-заттардың қасиеттері мен оларды қолдану аясы туралы әңгімелейді;
Терминология: Зат, дене, қатты, жұмсақ, мортсынғыш, иілгіш, борпылдақ, ғаламшар, ауа, тазалық; мөлдірлік, газдану; сақтау, жел, қозғалыс.
Сөз тіркестері:
Талқылау сұрақтары: Адам жанды табиғатта кездеспейтін заттарды неден жасайды? Түрлі заттарды жасағанда металдың қандай қасиеттерін пайдаланады?
«Тіл жойылса, халық та жойылады» дегенді қалай түсінесің?






Алдыңғы меңгерілген білім



Заттар қандай болады?






Сабақ барысы:




Сабақтың кезеңі/
уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Сабақтың басы (7-8 мин)

(Ұ) Психологиялық ахуал
Тақтада ілінген суреттер бойынша оқушылар бір – бірімен амандасады



Іс-әрекет арқылы амандасады

Мұғалімнің кері байланысы: “ Жарайсыңдар!”






Топқа болу
Qaz match платформасы арқылы

Оқушылар үш топқа бөлінеді.


Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)
«Айналмалы сұрақтар» жаттығуы
- Зат пен дене дегеніміз не?
- Заттардың қасиеттерін ата.
- Бір заттың бір немесе бірнеше қасиетіне мысал келтір.
- Табиғаттағы заттардың түрлерін ата.
- Қоспа дегеніміз не?
- Таза зат дегеніміз не?
- Қандай үдерісті «балқу» деп айтамыз?
- Қайнау дегеніміз не және бұл қалай болады?
ҚБ: «Төлқұжат» әдісі

Оқушылар топқа бөлінеді
Жұмыс ережесімен таныс болады.

Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында сұрақтарға жауап береді



Мұғалімнің кері байланысы: ҚБ: Өзін – өзі бағалау
«Жеке куәлік»


Бағалау критерий:
-Сұрақтарға жауап береді
-Алдыңғы тақырыпты еске түсіреді
Дескриптор
-сұраққа наты өз ойын айтады
- жұмыс ережесін сақтайды
-мысал келтіреді

https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/


топқа бөлу qaz math






Сабақ ортасы
(30- мин)

Аяқталуы




Заттардың қасиеттерінің өзгеруі туралы видео ролик көрсету. Жаңа сабақтың тақырыбын оқушылардын сұрау.


«Миға шабуыл» әдісі
- Жент дегеніміз не және ол туралы не білеміз? (оқушылар жент туралы білетіндерін айтады)
Слайдта жент туралы толықтырып көрсетіледі.
«Бізде қонақта» айдары - Балалар бүгін біздің сабағымызға қонаққа Ұлбала әжеміз келді. Әжеміз бізге женттің жасалу жолдарын, оның пайдасы жайында айтып, көрсететін болады. Әжені қарсы аламыз.



Пиктограмманы оқы
Негеш әжесі дайындаған тосаптың жасалу жолын пиктограммалармен көрсетті. Пиктограммаға қарап, құлпынай тосабын дайындау үдерісін айтып бер.

Оқушылардың алдына құлпынай, қант, су, және қайнатылған ыдысқа құйылған дайын тосап қойылады. Балалар заттардың бастапқы күйінен өзгеріске ұшыраған күйі бойынша айтады. - Тосап дайындау үдерісінде қандай заттар пайдаланылды? - Үдеріс барысында заттар өзгерді ме? Қандай заттар өзгерді? - Тосап жасау үдерісін қалай атауға болады? Ол немен байланысты? - Нәтижесінде қандай зат алынды? - Үдеріс басындағы зат пен соңында алынған затты салыстыр. Олар туралы не айтуға болады?


Оқулықпен жұмыс.
Заттар түрлі үдеріс кезінде басқа заттарға айналады. Ол үшін заттарды араластырады, қыздырады, ерітеді. Кейбір заттар араласқан қоспаның құрамында болса да, қасиеттерін жоғалтпайды. Ал кейбір заттар басқа заттармен әрекеттесіп, өз қасиеттерін жоғалтады немесе өзгертеді. Олар бастапқы қалпына келе алмайды. Адамдар заттарды қосу, араластыру арқылы заттың қасиеттерін жақсартуды, құрамын өзгертіп басқа заттар жасауды үйренді.
Зертте тапсырмасы бойынша әр топқа картоптан крахмалды алу жұмысы тапсырылды. Керекті заттармен оқушылар тәжірибе жасайды.

Оқушылар видео көрген соң тақырып туралы айтады
Жент туралы білетіндерін айтып береді



Бағалау критерий:
-жент туралы өз ойларын айтады
-зерттеу жұмысын жасайды
-сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:
заттардың қайда қолданылатынын біледі;
-заттардың қалай өзгеретінін, оған не әсер ететінін түсінеді.



Жентке қажетті заттар:тары, тары талқаны, сары май, құмшекер, ыдыстар.


Белсенді оқу тапсырмала ры.

Қажетті заттар: құлпынай, қант, су, құлпынай тосабы.


Ойлан Заттардың қасиетін білудің қандай пайдасы бар?
Оқулық

Қажетті заттар: картоп, үккіш, стақандағы су, суқұйғы, сүзгі, йод.


Сергіту сәті:
Ритмикалық жаттығу

Мұғалімнің артынан қайталайды

ҚБ.
Мұғалімнің кері байланысы: “жарайсыңдар!

https://youtu.be/IS-fj8xXNYw?feature=shared




Сүттен не жасалады? Сүттен не әзірленетінін білесің бе? Негеш пен Эврика сызбасын сызды. Қай кезеңде сүттің қасиеті өзгереді? Қай кезеңдерде жаңа зат пайда болады?

Құрт өзінің алғашқы қалпы – сүтке қайтып келе алады ма? Май мен ірімшік ше? Неліктен?



Берілген мәтінді оқып шығады, сөздікпен жқмыс жасайды.

Топтық жұмыс жүргізеді






Қажетті заттар: сүт, сары май, құрттар, ірімшік.






Сабақ соңы
(5-6 мин)

Кері байланыс:
Тапсырма Educampley платформасы арқылы тапсырма орындау

Сұрақтарға жауап береді





Мұғалімнің кері байланысы:
ҚБ: Әуе шары

https://www.educaplay.com/learning-resources/16591270-learning_resource.html




Рефлексия:
Padlet тақтасы арқылы

Сабақтан алған әсерлеріне кері байланыс береді.




Qr код арқылы кіреді






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет