Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 11.3А бөлім: Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып:11
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
11.3.1.16 - көрсеткіштік функцияның туындысы мен интегралын табу;
11.3.1.17 - логарифмдік функцияның туындысын табу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Көрсеткіштік функцияның туындысы мен мен интегралын, логарифмдік функцияның туындысын табады.
|
Бағалау критерийлері
|
көрсеткіштік функцияның туындысын табады;
көрсеткіштік функцияның интегралын табады;
логарифмдік функцияның туындысын табады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
көрсеткіштік және логарифмдік функциялардың туындыларын табуды түсіндіреді.
Бөлім бойынша лексика және терминология
логарифмдік функция;
көрсеткіштік функция;
градиент;
функция графигі;
дифференциал;
дифференциалдау;
алғашқы функция;
интеграл;
интегралдау.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Егер мен функцияны дифференциалдасам, онда….
Егер мен осы функцияны тағы дифференциалдасам, онда ….
Функцияның градиентінің графигі.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа қатысуы керек, сол сияқты сыныппен талқылауға коммуникативтік дағдыларын дамытып, қатысуы керек.
Оқушылар тақырыпты меңгеруде шығармашыл болу керек, талап қоя білуі, топпен жұмыста қолдау көрсете алуы керек. Топпен жұмыста оқушылар әріптесіне қарап, идеяларымен бөлісіп және талқылауға қатысып, жауапты болуға үйренеді.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Физика, экономика
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Бастапқы білім
|
Натурал, бүтін көрсеткішті дәрежені білу, дәрежені қамтитын өрнектерді түрлендіре алу, функцияны зерттеу алгоритмін білу, функцияларды зерттей алу және олардың графиктерін сала алу.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: (Амандасу, сыныпты түгендеу, сынып оқушыларының сабаққа дайындығын тексеру)
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
Сабақтың мақсатын оқушылармен бірлесіп қою.
|
Презентация
https://www.youtube.com/watch?v=v1tz_ocMrNY
|
Сабақтың ортасы
15 мин
10 мин
10 мин
|
2. Өткен материалды қайталау.
Жұптық жұмыс.
Тапсырма 1. нүктесінде функциясының туындысын табыңыз.
Тапсырма 2. функциясының туындысын табыңыз
Тапсырма 3. нүктесінде функциясының туындысын табыңыз.
Тапсырма 4. функциясының туындысын табыңыз.
Оқушылар тапсырмаларды орындағаннан кейін презентациядағы жауаптармен өзіндерін тексереді. Мұғалімнің кері байланысы.
3. Өткен материалды қайталау.
болатын және функциялары үшін
теңдігі орындалса, онда функциясын –тің алғашқы функциясы деп атайды.
үшін − алғашқы функция,
− алғашқы функция,
4. Тапсырмалар. Топтық жұмыс. Әр топқа 3 тапсырмадан беріледі.
№1. Интегралды есептеңіз: .
№2. Интегралды есептеңіз: .
№3. Интегралды есептеңіз: .
№4. Интегралды есептеңіз: .
№5. Интегралды есептеңіз: .
№6. Интегралды есептеңіз: .
№7. Интегралды есептеңіз: .
№8. Интегралды есептеңіз: .
№9. Интегралды есептеңіз: .
Мұғалімнің бағалауы жүргізіледі.
5. Практикалық жұмыс (тест)
1) Дұрыс формулаларды көрсетіңіз:
Бірнеше дұрыс жауабы болуы мүмкін:
1) 2) 3) 4)
2) Дұрыс формулаларды көрсетіңіз:
Бірнеше дұрыс жауабы болуы мүмкін:
1) 2) 3) 4)
3) Функция туындысының берілген нүктедегі мәнін табыңыз
, .
1) 0 2) 3) 4)
4) Функцияның туындысын табыңыз
.
Бірнеше дұрыс жауабы болуы мүмкін:
1)
2)
3)
4)
5) болғанда есептеңіз
Жауабын жазыңыз:
___________________________
6) Формула бөліктерін сәйкестендіріңіз:
1) 2) 3) 4)
__ __ __ __
7) болғанда есептеңіз
Жауабын жазыңыз:
___________________________
8) Функция туындысын табыңыз :
1)
2)
3)
4)
9) Функция туындысын табыңыз :
1)
2)
3)
4)
10) Функция туындысын табыңыз .
Бірнеше дұрыс жауабы болуы мүмкін:
1) 2) 3)
4)
Оқушылар тақтадағы дұрыс жауаптарымен бірін-бірі тексереді.
|
Қосымша 1
Қосымша 2
Қосымша 3
|
Сабақтың соңы
2 мин
|
6. Қорытынды. Үйге тапсырма.
Рефлексия
- Білдім …
- Білемін …
- Білгім келеді …
|
Қосымша 4.
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Тапсырмалар сараланып алынған. Жеке оқушыға көмек беру ретінде, жұптық, топтық жұмыстарда саралау жүргізіледі.
|
Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, мұғалімнің бағалауы іске асады.
|
Қауіпсіздік ережелері сақталады.
Сергіту сәті жүргізіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|