ТЎҒРИ ОВҚАТЛАНИШ. ГЕНЕТИК ЎЗГАРИШГА УЧРАГАН ТАОМЛАР
Ўқитувчининг исми:
Куни
Синф
Қатнашганлар сони: Қатнашмашганлар сони:
Дарснинг мавзуси
ДАРДЛАРГА ДАРМОН
Таълимий мақсадлар
7.1.5.1.Берилган муаммо юзасидан фикр алмашув диалогларида иштирок этиш, ўз кўз қарашини ишончли далиллар билан асосламоқ;
7.1.6.1 Ўқишнинг турли кўринишларидан, яъни ўқиган матн мазмунини ижодий ўрганиш, изланиш туридан фойдаланиш;
7.2.1.1 Шахсини ўзгартирган ҳолда тасвирий матн, мунозара-матн, таърифий матнларнинг мазмунини (атрофлича тўлиқ, қисқача, танлаб олинган матнлар асосида) баён этиш;
7.1.3.1Сўз охирида ёнма-ён келган ундошлар имлоси, қўшма сўз ва сўз бирикмалари, феъл шаклларини ҳосил қилувчи қўшимчалар имлосига, сўз туркумларидаги турланиш, ўзгариш тусланиш, қоидаларига амал қилиш;
Дарснинг мақсадлари
-берилган муаммо юзасидан фикр алмашув диалогларида иштирок этиб, ўз кўз қарашини ишончли далиллар билан асослаш;
-ўқишнинг турли кўринишларидан, яъни ўқиган матн мазмунини ижодий ўрганиш, изланиш туридан фойдалана олиш;
-шахсини ўзгартирган ҳолда тасвирий матн, мунозара-матн, таърифий матнларнинг мазмунини (атрофлича тўлиқ, қисқача, танлаб олинган матнлар асосида) баён этиш;
-сўз охирида ёнма-ён келган ундошлар имлоси, қўшма сўз ва сўз бирикмалари, феъл шаклларини ҳосил қилувчи қўшимчалар имлосига, сўз туркумларидаги турланиш, ўзгариш тусланиш, қоидаларига амал қилиш;
Инсоний қадриятларни сингдириш
Тилга ҳурмат билан қарайдилар, ватанпарварлик, инсоний фазилатлари шаклланади, адабий тилда муомала сузлашга ўрганадилар.
Фикрлаш қобилиятининг даражалари
Билиш, тушуниш, қўллаш
Дарснинг бориши
Дарс босқичлари
Ўқитувчининг иш-ҳаракати
Ўқувчиларнинг иш-ҳаракати
Баҳолаш
Ресурслар
Дарснинг кириш қисми 5-7 дақиқа
Дарснинг ташкилий қисми. Синфда психологик аҳвол ўрнатиш мақсадида “Шодлик давраси” ташкил этади. Ўқувчиларни гапнинг мақсадига кўра гуруҳга бирикишларини тавсия этади. Дарак гап ёзилган стикерни олганлар бир гуруҳ,сўроқ гап ёзилган стикерни олган ўқувчилар бир гуруҳ, шу каби бўлинишлари керак. Гуруҳ сардорларини аниқлашларини айтади. Уйга вазифани кўриб чиқади ва ўтилган дарс юзасидан мустаҳкамлоавчи саволлар беради.
Ўтган мавзуни мустаҳкамлашда гуруҳ ичида текширилади ва сардорлар томонидан изоҳланади.
Саломлашади ва навбатчи давомат ахборотини беради.
Синфда руҳий ҳолатни яхшилаш учун ўқувчилар ўринларидан туради ва ўз жуфтига хос ижобий фазилатларидан биринигина айтади.
Ўқувчилар ўзлари танлаган тарқатмалар орқали 3 гуруҳга бирикадилар.Гуруҳга ном танлайдилар. Гуруҳ сардорини сайлайди. Гуруҳ қоидасини тузадилар. Уйга вазифани ўқиб беради ва ўтилган дарс юзасидан мустаҳкамлоавчи саволларга жавоб беради.
Қолиплаштирувчи баҳолаш
Ўзаро бир-бирларини баҳолаш