Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
Қазтұтынуодағы Қостанай экономика колледжі
Сабақтың әдістемелік әзірлемесі
Пәні бойынша: «Қазақ әдебиеті»
Мамандығы бойынша : 0516053 «Қаржы»
Тақырыбы: Ж.Аймауытов өмірі,шығармашылығы
“Қартқожа”,”Ақбілек”
Дайындаған: Аханова Б.А.
2015 ж.
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
Мазмұны
1.Кіріспе
2.Негізгі бөлім
3.Қорытынды
4.Әдебиеттер тізімі
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
Кіріспе
Ғалымдар қолдап отырған оқу және жазу арқылы сын тұрғысынан
ойлау тәсілі – оқушының ойы мен тілін дамытуға, күрделі мәселелердің
шешімін табуға және құпия сырларын біле түсу келуіне зор ықпал
тигізеді.
Ж.Аймауытов туралы ойларын тереңдету, оның шығармаларын сын
тұрғысынан бағалай білуге үйрету, ізденгіш қасиеттерін арттыру .
Жүсіпбек
шығармасындағы
бейнелі,
табиғатты
суреттеу,
кейіпкерлерді суреттеу сөздеріне көңілдерін аудару.
Ж.Аймауытов туралы оқушылардың білімдерін ұштастыру,
жинақтау.
Ж.Аймауытов шығармалары арқылы табиғатты, жерді қадірлеуге
үйрету.
Бірінші жаңа сабақпен таныстырудан басталды. Ж.Аймауытов өмірі,
шығармашылығы туралы айтылды.
1. Ж.Аймауытовтың шығармашылық жолы.
2. Ж.Аймауытов қызметі.
3. Өлеңдері,поэмалары.
4. “Қартқожа”,”Ақбілек” романы
5. Ақбілек образы
Жаңа сабақ бойынша тапсырма орындау болды.Тірек схеманы сызып
алды.
Сөз мағынасын түсіне білу, оқу, жазу арқылы оқушының ғылыми
тұрғысынан ойлап, ой қорыта және қорғай білуіне қол жеткізу. Өз-өзіне
баға беріп, өз-өзіне сын тұрғысынан қарай білуге үйрету.
Сабақ барысында жазушының шығармаларын оқи отырып сын
тұрғысынан ойлап, талдау жасадық және оқушылар өз пікірін қорғады.
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
Сабақ жоспары
Пән қазақ әдебиеті
Тақырып Ж.Аймауытов өмірі,шығармашылығы. “Қартқожа”,”Ақбілек”
Сабақтың түрі Аралас сабақ
Сабақтың мақсаты Жазушының өмірін, шығармаларымен таныстыру.
Білім беру Оқушыларды қазақ әдебитіндегі алатын орны,
еңбектерімен таныстыру. Шығармалары туралы қысқаша түсінік.
Дамыту Романдарын оқуға оқушылардың қызығушылығын тудыру.
Шығарма кейіпкелеріне сыни тұрғыдан ойлап баға беру. Шығармашылық
бағытын дамыту.
Тәрбиелеу Адамгершілікке, білім алуға тәрбиелеу.
Біліктілік талаптарын білу Жазушының қандай шығармасы бар екендігін
білу. Кейіпкерлер туралы өз ойларын айта білу.
Сабақтың жабдықтары Кітаптар, схемалар, портрет.
Жұмыс орны дәрісхана
Көрнекілік құралдар жазушылардың суреті.
Үлестірімді құралдар Жазушы өмірі туралы парақ, схемалар.
Әдебиет «Қазақ әдебиеті» Х. Әдібаев
Пәнаралық байланыс Тарих, орыс тілі.
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
Сабақтың барысы
Уақыт
мин
Оқытушының іс әрекеті
Оқушының іс әрекеті
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
Оқушылардың сабаққа
дайындықтарын тексеру.
Сабаққа бейімдеу.
а) М.Жұмабаев кім?
ә) Қандай өлеңдері бар?
б) Қандай поэмалары бар?
в) «Шолпанның күнәсі» қандай
туынды?
Г)«Шолпанның күнәсі» әңгәмесінің
басты кейіпкері кім?
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
1) М.Жұмабаев қай жылы туды?
2) Қай жерде туды?
3) Татардың қандай классик
ақынынымен танысты?
4) Жазушылық жолына түсуіне
қай ақынның шығармасы әсер
етті.
5) Қай қалаларда оқыды?
6) Қандай поэмалар жазды?
7) Қай газеттің редакторы
болды?
Кезекшінің жауабы.
М.Жұмабаев - жазушы.
«Мен жастарға сенемін»
«Түркістан» «Көкшетау» бар.
«Батыр Баян», « Жүсіп хан»
поэмалары бар
«Әңгіме» түрінде жазылған
щығарма
«Шолпан» басты кейіпкер
1) 1893жылы
2) Солтүстік қазақстан
облысы, Жұмабаев
ауданы.
3) Ғалымжан Ибрагимов
4)Абай Құнанбаев өлеңдері
5)Уфа «Ғалия» медресесі
Омбы,Москва қалаларында
оқыды.
6)»Тоқсанның тобы»
«Қорқыт» «Батыр Баян».
7)«Бостандық туы»,
.
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
ІІІ Өткен сабақты жаңа сабақпен
байланыстыру
Қандай жазушыны өттік?
Тағы қандай жазушыларды
білесіңдер?
ІV.Жаңа сабақ түсіндіру
Жаңа тақырыпен танысу тақырыбы:
Ж.Аймауытов өмірі мен
шығармашылығы “Қартқожа”
,”Ақбілек” романдары
1)Ж.Аймауытов өмірі мен
шығармашылық жолы
2)Ж.Аймауытов қызметі
3)Өлеңдері,поэмалары.
4) «Қартқожа» романы
5) «Ақбілек»романы
V.Жаңа сабақ бойынша тапсырма
орындау сәті.
Ж.Аймауытов
өмірі,шығармашылығы «Қартқожа «
«Ақбілек « дәптерлеріне жазу.Тірек
схемасын сызып алу.
VІ. Жаңа сабақ бекіту.
1)Ж.Аймауытов қай жылы туды?
2)Қай жерде туды?
3)Қайда оқыды?
4)Қандай ғылыми кітап жазды?
5)Қандай жерде қызмет істеді?
6)»Қартқожа »қандай роман?
7)»Ақбілек»романы не туралы?
8)Қандай пьесалары бар?
М.Жұмабаев
М.Дулатов,Ж.Аймауытов
Оқушылар тақырыпты жазып
алады
Оқушылар тыңдап, қажетті
ақпаратты жазып отырады
Оқушылардың сабақты
тыңдауы
Оқушылардың қысқаша
лекцияны жазуы, тірек
схеманы сызып алуы
1)1889 жылы
2)Павлодар облысы Баянауыл
ауданында дүниеге келді
3)Павлодар ,Семей
қалаларында
4)»Психология»
5) «Қазақ тіл»,
«Ақжол»газеттерінде
Шымкент педтехникумда
директор
6)Реалистік роман
7) «Ақбілек» өмірі туралы
8) « Қанапия» ,«Шәрбану»,
«Рабиға», «Шернияз»
Баға қою
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
VІІ. Бағалау.
Сабақ барысында жұмыс істеген
,жауап берген оқушыларды бағалау
VІІІ. Үйге тапсырма.
1. Ж.Аймауытов, шығармаларын
оқып келу.
2. «Қартқожа», «Ақбілек»
романын оқу.
3. «Ақбілек» образына шағын
«эссе» жазып келу.
ІХ. Сабақты қорытындылау
Мұғалімнің сөзі:
Құрметті оқушылар бүгінгі
сабағымызды қорытындылай келе
Ж.Аймауытов аталарың сияқты
білімге құштар болып, жақсы маман
болып, еліміздің дамуына өз
үлестеріңді қосыңыздар.
Үйге берілген тапсырманы
жазып алады.
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
Қорытынды
Бірінші бөлім бойынша біз сабақта Ж.Аймауытов өміріне, оның
шығармаларының тақырыптарына тоқталамыз.
«Біз нені білеміз?» деген сұраққа жауап іздедік. Ж.Аймауытов туралы
білетіндерін сұрадым.
Екінші бөлім «Ой толғау» деп аталады. Ж.Аймауытов лирикасын оқи
отырып шығарманың көркемдігіне баға беру.
Үшінші бөлімінде «Нені білгіміз келеді?». Шығармаларындағы
еңбексүйгіштік, адалдық, адамгершілік қасиет деген сұрақ төңірегінде
ойландыра отырып, пікірталас жүргізіледі.
«Өзіңе-өзің баға бер» - деген саулнамаға оқушылар өз-өздеріне баға
береді.
Мен бұл сабағымда Ж.Аймауытов өмірі мен шығармалары, өзіндік
стилі, тақырыбы жөнінде жауап ала отырып, оқушылардың ғылыми
тілімен сөйлеуге, әдеби талдауға, шығарманың негізінде жатқан проблема,
жазушының басты ойы, тілі туралы оқушының өзіндік ой түйінін айта
білуге қол жеткіздім.
Сын тұрғысынан ойлау сабағы әдістерін өз сабағымда қолдану
барысында оқушы белсенділігін арттыруға қол жеткіздім.
Ф ҚҚЭК 703-09-09 Сабақтың жоспары.Бірінші басылым
Ф КЭКК 703-09-09 План занятия (урока).Издание первое.
Пайдаланған әдебиеттер:
1. «Қазақ әдебиеті» 11-сынып Алматы «Мектеп» 2003 ж.
2. «Қазақ әдебиеті» Хрестоматия Алматы «Мектеп» 2002 ж.
3. «Қазақ әдебиеті» Хрестоматия Алматы 1999 ж.
4. «Қазақ тілі мен әдебиет» журналы 2010 ж. №4
Достарыңызбен бөлісу: |