Сабақ жоспары Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: №76



Дата07.01.2022
өлшемі0,97 Mb.
#19026
түріСабақ
Байланысты:
туындының физикалық геометриялық магынасына есептер қмж (3)


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ жоспары




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Мектеп: №76

Күні:10.4 С Туынды

Мұғалімнің аты-жөні: Сагиндыкова А.У

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспаған

дар саны:

Сабақ тақырыбы






Сабақтың түрі:




Сабақ

мақсаттары

Туындының геометриялық және физикалық мағынасын қолданып, есептер шығаруға бейімдеу

Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)


10.4.2.1 туындының геометриялық мағынасын біледі;

10.4.2.2 туындының физикалық мағынасын біледі;




Бағалау

критерийлері

Геометриялық мағынасын біледі және оны қолданып есептер шығарады.

Физикалық мағынасын қолданып, есептер шығарады.



Тілдік мақсаттар

Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.


Қазақша

Русский

English

Туынды

производной

Derivative

Жанама түзу

Касательная линия

Tangent line

Жылдамдық

Скорость

Velocity

Өзгеру жылдамдығы

Скорости изменений

Rates of change

Сызықты жуықтау

Линейное приближение

Linear approximation

Сызықтық қозғалыс

Линейное движение

Linear motion

Абсолютті максимум

Абсолютный максимум

Absolute maximum

Абсолютті минимум

Абсолютный минимум

Absolute minimum



Құндылықтарды
дарыту


Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты - бәсекеге қабілеттілік, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы, Туған жер бағдарламасы, латын әліпбиіне көшу, «100 жаңа оқулық» аясында патриоттыққа тәрбиелеу

Пәнаралық
байланыстар


физика

АКТ қолдану
дағдылары


Геометриялық компьютерлік бағдарлама, GeoGebra,
Презентация,


Бастапқы білім



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

3 минут


2 минут

15 минут


8минут

7-минут


5 минут

Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушылардың сабаққа қатысу сапасын,мен дайындықтарын тексереді.

Сабақ тақырыбымен, мақсатымен, жетістік критерийлерімен және тілдік мақсатпен таныстырады.



1. Шапшаң есепте . Туындыны тап.

1) у=х2-4х+3

2)f(х)=3х3-2х2+х; f I (6)-?

3)у=7X

4)у=sin2х+5 ; f I () -?

5)у=3ctg

6)у=

7)S(t)=t2-5t+1- заңы бойынша түзу сызықты қозғалған дененің t=2с кезіндегі қозғалыс заңдылығын тап.

. Cұрақ –жауап (теорияны практикамен байланыстыру)

Физика есептері: Деңгейлік тапсырма(интерактивті тақтада)

І-деңгей Спидометрдің көрсетуі бойынша 1 мин ішінде автомобильдің жылдамдығы 9 км/сағ-тан 54 км/сағ-қа дейін өзгереді? Автомобиль қандай жылдамдықпен қозғалған?

II -деңгей импульске байланысты есеп

Массасы 0,05 кг кішкене пластмасса шар 1 м биіктіктен еденге түседі. Шар еденге соқтығысқаннан кейін, модулі бойынша сондай жылдамдықпен одан кері серпілді. Соқтығысу кезінде еденге әрекет етуші күшті табыңдар және оны тұрақты деп есептеңдер. Соқтығысу уақыты 0,01 с.

ІІІ-деңгей математикада импульсті туынды арқылы шығару.

m= 3 кг X (t) = 2 t2-1 t=2c

P(t)=m(t)

(t)= x1(t)= 4 t m/c t= 2c =) (t)= 42 = 8 m/c

a(t)= 1(t)= 4 m/c2

P(t)=3кг м/с = 24 кг м /с - дене импульсі

F = ma

P = m - дене

F = ma = 34 = 12 кг м/с2 = 12 н

P = Ft - күш имп. = 12 2 =24 нс

Бұл есептердің жауаптары интерактивті тақтада беріледі

Туындының геометриялық мағынасы: (ІІІ, ІV,V,VІ, VІІ-қосымшалар)

ІІІ. Сыныппен жұмыс

а) жеке тапсырмалар ( І нұсқа, ІІ нұсқа)

1-нұсқа 2-нұсқа

y=4x2 y=5x2

x0=-1 x0 =1

y=f(x)-функция графигі

х0- нүктесіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жазыңдар.

Бірінші шығарған оқушы есептің жауабын тақтаға жазады.

ә) тестік тапсырма

1. функциясының графигін тап.

А. 9х-9 В. 9х2-9х С. 9х2-8х Д.

2. f(x) =2x3-5x функциясының графигіне М(2;6) нүктесіне жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін тап.

А.=29 В. С. Д.



3.Абсциссасы x0=-1 нүктесінде y= х4+х функциясының графигіне жүргізілген жанаманың теңдеуін жаз.

А. y=3х+3 В. y=-3х-3 С. y=3х+7 Д. y=х-3

4.f(x)= функциясының туындысын тап.

А. В. С. Д.

5. Нүкте түзу бойымен s=t3+2t2-4 заңы бойынша қозғалады. t=2 с кезіндегі нүктенің жылдамдығын тап.

А. 10 В. 20 С.34 Д.16

Тестік тапсырманың жауаптары интерактивті тақтада жазылады.

IV. “Кім қырағы” - топ басшылар сайысы.

Кеспе қағаздары бойынша тақтада тапсырманы орындайды

Алгебра және анализ бастамалары, 10сынып. ШыныбековӘ.Н,

2 минут

Үй тапсырмасы:

І - топ ІІ - топ

1 деңгей. 1 деңгей.

491 (1,3), № 492 № 161, № 162 (а)



2 деңгей. 2 деңгей.

497 (1,2), №498 № 162 (б),№ 164а



3 деңгей. 3 деңгей.

№ 499, № 498 № 164 в, № 168 ә





Сабақтың

соңы

3минут


Рефлексия:

- нені білдім? нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет ?




Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы












Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?



Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Туындының физикалық және геометриялық мағынасы тақырыбы бойынша сабақта шығарылған есептер-қосымшалар түрінде:

І-қосымша



ІІ-қосымша



ІІІ-қосымша



ІV-қосымша

V-қосымша

V-қосымша

5



VІ- қосымша

6

VIІ- қосымша

Ө.Ж


  1. функциясының графигіне х=-3 нүктесінде жүргізілген жанаманың көлбеулік бұрышының тангенсін табыңыз.

Жауабы: α=0

  1. 3. функциясының графигіне қандай нүктеде жүргізілген жанама Ох осімен 450 бұрыш жасайды?

Жауабы: (1,1)

  1. Нүкте х(t)=4t2+5t4 заңы бойынша түзу зызықты қозғалып келеді. Кез келген t уақыт мезетіндегі жылдамдықты есептеуге арналған формуланы жазып, дененің t=2с мезетіндегі жылдамдығын және үдеуін табыңдар.

Жауабы: 176м/с, 248м/с2

  1. Нүкте түзу бойымен бастапқы нүктеден s(t)=t2/2- 2/√t заңымен қозғала отырып s жол жүреді. Қозғалыс басталғанан кейін 4с өткенде жылдамдық қандай болады?

Жауабы: 4,125м/с

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет