Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп:«№109 ЖББМ»
Денелердің өзара әрекеттесу
Күні: 05.12.20123ж Мұғалімнің аты-жөні: Шардарбек Мақсат
Сынып: 7 Б Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ.
|
Оқу мақсаты:
|
7.2.2.10 салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату.
|
Сабақтың мақсаты:
|
«Тартылыс құбылысы және ауырлық күші » физикалық мағынасын, басқа планеталардағы ауырлық күші туралы біледі.
Барлық оқушылар:
Салмақ, күш пен массаны ажыратады, бағытын анықтайды, таңбалайды.
Басым бөлігі:
Салмақ пен ауырлық күшінің түсу нүктелері арқылы ажыратады.
Кейбір оқушылар:
Күрделі есептерді шығарады.
|
Бағалау критерийі:
|
Тартылыс құбылысы мен ауырлық күшінің айырмашылығын анықтайды
Формуланы есеп шығаруда қолданады.
Өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пәндік терминдер бойынша сөздік :
Физикалық тілмен сөйлеу мәдениетін дамыту
Қазақша
|
Орысша
|
Ағылшынша
|
Күш
|
Сила
|
force
|
Салмақ
|
Вес
|
Weight
|
|
Құндылықтар:
|
Қоғамдағы ұлттық бірлік.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Математика
|
Алдыңғы білім:
|
Күш, динамометр
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақ басы
5 мин
|
1.Ұйымдастыру: Сәлемдесу.
ІІ. Ынтымақтастықты қалыптастыру
«Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне сәттілік тілейді.
Геометриялық фигураларды таңдап алып,сәйкесінше өз тобын тауып отырады.Топ басшылары сайланады.
ІІІ.Үй жұмысын тексеру. (топпен жұмыс)
F
|
Күш (F)– денелердің өзара әрекеттесуін сипаттайтын шама
|
Н
|
Н – күш бірлігі
|
|
Динамометр – грекше динамис – күш, метрео – өлшеймін.Күшті өлшейтін құрал.
|
ҚБ : Өзара тексеру, дұрыс жауаппен түзету жасайды, «Үш шапалақ» әдісі арқылы бағалайды.
|
Геометриялық фигуралар
Сөздікпен жұмыс
|
Сабақтың ортасы
20 мин
|
«Ой қозғау».Сурет бойынша өз ойларыңды айтыңыздар.
І топ
ІІ топ
ІІІ топ
Тапсырма 1. «Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ» мәтінді оқи отыра кестені толтырыңыздар:
Деңгей
|
Тапсырма
|
Білу
|
Анықтамасы, белгіленуі
|
Түсіну
|
Ауырлық күшінің формуласы қандай
|
Қолдану
|
Ай бетіндегі массасы 20 кг дененің ауырлық күшін табыңдар?
|
Талдау
|
Жер бетіндегі мен Ай бетіндегі ауырлық күштерін салыстыр?
|
Жинақтау
|
Дене салмағының туындау себебін түсіндір?
|
Бағалау
|
Дене салмағын білу біздің өміріміз үшін маңызы неде?
|
|
Қосымша 1
Концептуалдық кесте
|
|
ҚБ: Топтар жауап кестесімен алмасады, бас бармақ әдісімен бағалайды
|
|
1 мин
|
Сергіту сәті: жаңбыр тамшысы жаттығуы
|
|
10 мин
|
«Саралау » тапсырмалары
Тапсырма №2
А.Әрбір оқулықтың массасы 1 кг болса, үш кітаптың үстелге түсіретін ауырлық күшінің мәні қандай болады? Еркін түсу үдеуін шамамен 10 Н/кг-ға тең деп алыңдар.
В.Массасы 250 г бақаға әсер ететін ауырлық күші неге тең? (Жауабы: F=2,45Н)
С. Ауырлық күші 980 Н болатын арыстанның массасы қандай болады? (Жауабы: 100 кг)
ҚБ: Әр топтың жұмысы бойынша бірін-бірі бағдаршам әдісі бойынша бағалайды
|
Оқулықпен жұмыс
|
5 мин
|
Тапсырма № 3 . Венн диаграммасы
Ауырлық күші мен тартылыс күшінің айырмашылығы мен ұқсастығын жазу.
|
Қосымша 2
|
ҚБ
|
Әр топ жұмыстарын шапалақ әдісі арқылы бағалау
|
|
Сабақтың соңы
|
Үйге тапсырма: Қандай да бір дененің Жерге тартылуын анықтаңдар. Мектеп динамометрінің өлшеу шегі-4 Н екенін ескеру қажет.
|
|
3 мин
|
Кері байланыс.
«Сен-маған, мен-саған» сұрақ жауап.
1.Қандай күш ауырлық күші деп аталады?
2.Ауырлық күші мен массаның арасында қандай байланыс бар?
3.Неліктен денелердің Айға тартылуы Жердегіге қарағанда аз?
|
|
1 мин
|
Рефлексия:
«Алма ағашы»
Сабақ соңында үш түсті “алма” беріледі.Оны алма ағашына ілу керек.
Қызыл түсті алма – «Сабақ өте қызықты, бәрі түсінікті болды, көңіл күйім көтеріңкі»
Сары түсті алма- «Маған сабақ ұнады, мәлімет аз болды., көңіл-күйім орташа.»
Жасыл түсті алма – «Бүгінгі сабақты меңгере алмадым, көңіл – күйім жоқ.»
|
Қызыл,сары, жасыл түрлі алма
|
|
Саралау, қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар жоспарлайсыз?
|
Бағалау –оқушылардың
білімін қалай тексересіз
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелерін сабақ барысында сақтау
|
Барлық оқушылар:
Тақырып бойынша керекті мәліметтер мен формулаларды дәптерге түсіреді
Кейбір оқушылар
Өмірмен байланыстыра өзге де мысалдар келтіреді
|
Үй жұмысын тексеру кезінде «Үш шапалақ» және «Бес саусақ» әдісімен бағаланады.Жаңа материалды өту барысында «Бас бармақ»,арқылы жүргізіледі,Саралау тапсырмалары «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады.Әр берілген тапсырманы орындау кезінде іс-әрекеттерін бағалау тиімді.
|
Математика, ағылшын тілі пәні алған білімдерін қолданады, күнделікті өмірмен байланыстыра диалогке түсті.
Оқушы денсаулығын сақтау мақсатында физминутка жасалып, өздерін партада тік ұстап отыруларына нұсқау берілді.
|
Рефлексия
Сабақ мақсатына жетуде қолданған әдістер оқушылардың белсенділігін артыруға жұмыс жасады.
Өмірден мысалдар келтіру қызықты болды.
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Мектеп:«Мамай атындағы негізгі мектебі» КММ
Денелердің өзара әрекеттесу
Күні: 16.06.2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Ғалымбекқызы Іңкәр
Сынып: 7 Қатысқандар: 15 Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ.
|
Оқу мақсаты:
|
7.2.2.10 салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату.
|
Сабақтың мақсаты:
|
«Тартылыс құбылыс, ауырлық күші және салмақтың» физикалық мағынасын, басқа планеталардағы ауырлық күші туралы біледі.
Барлық оқушылар:
Салмақ, күш пен массаны ажыратады, бағытын анықтайды, таңбалайды.
Басым бөлігі:
Тақырыпқа байланысты есеп құрастыруды біледі.
Кейбір оқушылар:
Салмақ пен ауырлық күшін түсу нүктелері арқылы ажыратады.
|
Бағалау критерийі:
|
Салмақ пен ауырлық күшінің айырмашылығын анықтайды
Формуланы есеп шығаруда қолданады.
өмірдегі қолданысына мысалдар келтіреді
|
|
Тапсырма 1. «Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ» мәтінді оқи отыра кестені толтырыңыздар:
Деңгей
|
Тапсырма
|
Білу
|
Анықтамасы, белгіленуі
|
Түсіну
|
Ауырлық күшінің формуласы қандай
|
Қолдану
|
Ай бетіндегі массасы 20 кг дененің ауырлық күшін табыңдар?
|
Талдау
|
Жер бетіндегі мен Ай бетіндегі ауырлық күштерін салыстыр?
|
Жинақтау
|
Дене салмағының туындау себебін түсіндір?
|
Бағалау
|
Дене салмағын білу біздің өміріміз үшін маңызы неде?
|
|
|
ҚБ: Топтар жауап кестесімен алмасады, бас бармақ әдісімен бағалайды
|
Критерийлері
|
Дескрипторлар
|
Шамалардың анықтамасын біледі
|
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақты анықтамасын біледі
Әр түрлі жағдай үшін тартылыс құбылысы мен ауырлық күштін анықтайды
Өмірден мысалдар келтіреді
Өзге пәннен алған білімін қолданады
|