Келісілді
«Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атадан қалған асыл сөз
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Әйтеке би «Қасқакөл дауы»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;
|
Сабақ мақсаттары
|
Шығарманың құндылығын қазіргі заман тұрғысынан салыстырып, бағалау.
|
Бағалау
критерийлері
| |
Құндылықтарды дарыту
|
Адамгершілік, рухани құндылықты дарыту
|
Пәнаралық байланыстар
|
Тарих, мәдениет(салт-дәстүр)
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Слайд, http://aqsaqaldar.kz/news/10/single/697
|
Бастапқы білім
|
Толе би «Ердің бақыты-әйел»
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресустар
|
Сабақтың басы
3 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу.
-Оқушылар, Әйтеке, Толе би туралы не білеміз?
-Билер жер дауы мен ел дауын неліктен ым-жымсыз шешіп отырған?
Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстырады.
|
МҚ
|
Сабақтың ортасы
Мәтінді оқуға 5 мин
15 мин
15 мин.
|
1-тапсырма.
Оқушыларға Әйтекенің бидің «Қасқакөл дауы» шығарамасының мәтінін оқуға береді.
Блум Таксономиясымен сұрақтар құрастырады.
Дескрипторлар:
Шығарманың мазмұнын талдай алады;
Ашық сұрақтар құрай алады;
Синтез, бағалау ойлау прцесіне ауыса алады.
2-тапсырма. Оқушыларға Ақтаудағы 5 елдің Ақтауда саммит өткізгні туралы мақаласы беріледі. Сол мақаладағы қазіргі өмір мен Әйтеке бидің «Қасқакөлдің дауы» шығармасын салыстырады. Екеуіндегі ортақ мәселені анықтап, баға береді.
Ақтау саммитінде Қазақстан қандай тарихи маңызды шешімге қол жеткізді.
Көп жылдық үздіксіз келіссөздердің нәтижесінде биыл Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияға қол қойылды.Күні кеше ғана Ақтауда Каспий маңы мемлекеттерінің бесінші саммиті өткені баршаға мәлім. Оған Қазақстан, Ресей, Әзербайжан, Иран және Түркіменстан басшылары қатысқан-ды. Күллі әлемді әрі Каспий маңы «бестігін» елең еткізген маңызды жиында Қазақстан қандай тарихи шешімге қол жеткізді?
өп жылдық даулы мәселелер мен үздіксіз келіссөздердің арқасында биыл Каспий теңізінің құқықтық мәртебесі туралы конвенцияға қол қойылды. Құжат ең алдымен, әр елге теңіз суы мен оның астындағы байлықты өз еркінше пайдалануға жол ашқан. Сондай-ақ, ондағы 14 бапқа сәйкес, «тараптар Каспий теңізінің түбі арқылы су асты кабельдері мен құбыр желілерін төсеу» құқығына ие болды. Сонымен бірге, Конвенцияда, теңіз айдынын Қазақстан, Ресей, Әзербайжан, Иран және Түркіменстаннан басқа ешкім пайдалана алмайды деген келісім бар. Бұл – аталған бес елдің әскери күштері мен азаматтық теңізшілерінен басқалар теңіз аумағына кіре алмайды деген мағынаны білдіреді. Бұл ретте, аталмыш Конвенцияның көмегімен, теңіз қауіпсіздігі мәселесін шешуге жол ашылғанын айта кеткен абзал.
Дескрипторлар:
Бағалау: Оқушылар дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалайды.
|
http://aqsaqaldar.kz/news/10/single/697
https://abctv.kz/kz/news/aktau-sammitinde-kazakstan-kandaj-tarihi-manyzdy-sheshimge-kol-zhetkizdi
|
Кері байланысқа
2 мин.
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|