Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бисаринова А.М.
|
Сынып: 7 «ә»
|
Қатысқандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Екі өрнектің қосындысы мен айырмасының квадраты (жаңа тақырыпты меңгерту)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1.17
қысқаша көбейту формулаларын
біледі және қолданады;
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесіп,түгендеп, зейінін жинақтап, сабаққа ынтасын аудару.
2. Үй жұмысын тексеру
|
1. «Бір қадам » әдісі
- Қысқаша көбейту формулаларын жалғастырып жазу
1) Екі өрнектің қосындысының квадраты
(a + b)2 =
2) Екі өрнектің айырмасының квадраты
(a - b)2 =
3) a2 + 2ab + b2 =
4) a2 - 2ab + b2 =
5) Екі өрнектің квадраттарының айырмасы
a2 - b2 =
|
Мадақтау:
«Жарайсың», «Өте керемет», «Талпын»
|
Жұмыс дәптері
Бағалау парағы
Үлестірмелі карточка
лар
|
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу
|
Жаңа тақырыпты меңгеру
Мақсаты:
Қосынды мен айырманың квадратын оқушылар өздігінен практикалық маңызы бар тапсырмаларды орындау арқылы қорытып шығарады
|
2. «Сәйкестендіру» тесті
(а - 2)2
|
( 8 – а )(8 + а )
|
(3а – 5)(3а + 5)
|
(2а – 1)2
|
4а2 – 4а + 1
|
9а2 – 25
|
64 - а2
|
а2 – 4а + 4
|
|
Дескриптор:
1.Формула
ларды пайдалана алады
2.Сәйкестен
діре алады
|
Интерак
тивті тақта
|
Топтық жұмыс
|
Сипаттамасы:
Әрбір оқушыға тапсырмалары бар таратпа қағаздар таратылады. Оқушылар жұппен , топпен тапсырма-ларды орындайды. Мұғалім:
Оқушыларды бағыттаушы сұрақтар қою арқылы бағыттайды
Оқушы: жұпта тапсырманы орындайды
|
3. «Ойлан, бірік, бөліс» әдісі
I – топ: Көбейтуді орындаңдар.
=
2) =
3) Теңдеуді шеш: - 25 = 0
II – топ: Көбейтуді орындаңдар.
1)=
=
3) Теңдеуді шеш: - 49 = 0
|
Дескриптор:
1.Формула
ларды пайдалана алады
2. Көбейткіш
терге жіктей алады
|
|
|
|
4. Оқулықпен жұмыс
№ 32. 8 (1,2) , № 32. 15 (1,2) , № 32. 21 (1,2)
5. Сергіту сәті
Математикалық мақал – мәтелдер : ( жалғастыр)
1 ) Білекті бірді жығар,
2) Досыңды үш күн сынама,
3 ) Бір кісі қазған құдықтан,
6. Тест тапсырмаларын орындау
1.Көпмүше түрінде жаз: ( 5х-4)(5х+4)
А) 25х-16; В) 25х2-16; С) 16-25х2; Д) 25х2-4,
2. Көпмүше түрінде жаз: 81d2-64c2
А) (9d-8c)(9d+8с); В) (8с-9d)(8c+9d) C)8c2-8dc+46d2
Д) (9d+8c)(-9d-8c)2
3. Екімүшенің квадратын көпмүше түрінде жаз: (х+9)2
А) (х+9)(х-9) В) х2-18х+81 С)х2+18х+81 Д) х2-81-18х
4. Үшмүшені екімүшенің квадраты түрінде жаз: в2+2в+1
А) (в-1)(в+1) В) (в-1)2 С) в2-1 Д) (в+1)2
5. Көпмүше түрінде жаз: ( 2m+1)2
А) 2m2+4m2+1 В) (2m+1)(2m-1) С) 4m2+4m+1 Д) 4m2+2m +1
1. Екі өрнектің қосындысының квадраты
2. Екі өрнектің айырымының квадраты
3. Екі өрнектің квадраттарының айырмасы
|
Дескриптор:1. Көпмүшелер
ді көбейте алады
2. Ұқсас мүшелерді біріктіре алады
Тест жұмысы Дескриптор 1.Формуланы пайдаланып есепті шығара алады 2.Нұсқалар
дың ішінен дұрыс жауапты таңдай алады
|
|
Соңы
|
Кері байланыс:
|
Екі өрнектің қосындысының формуласын қолдану қиындық туғызды ма?
- Қосымша талқылауды қажет ететін сұрақтар бар ма?
Үй тапсырмасы:
№ 32.8 (3, 4)
№ 32.15 (3,4 )
№ 32.21 (3,4)
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету жұмыстары.
|
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау
|
Нұсқаулықпен жүргізіледі.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|