Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.3С бөлім: Үшбұрыштарды шешу
|
№3 Қарауылкелді орта мектебі
|
Күні: 27.01
|
Мұғалімнің аты-жөні: Булеков К
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Синустар теоремасы.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
9.3.3.6
синустар теоремасын дәлелдейді және қолданады;
|
Сабақ мақсаттары
|
Синустар теоремасын дәлелдейді және есептер шығаруға қолданады;
|
Бағалау критерийлері
|
Синустар теоремасын біледі;
Синустар теоремасын қолдана алады;
Үшбұрыштың белгісіз элементтерін таба алады;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаттары:
Оқушылар:
үшбұрыш ауданының іштей және сырттай сызылған шеңберлер радиустарымен байланысын дәйектеп айта алады;
теоремалар мен формулаларды қолданып есептерді шешу жолын түсіндіреді
Бөлім бойынша лексика мен терминология:
үшбұрыштарды шешу;
синустар теоремасы;
косинустар теоремасы;
жарты периметр;
пропорционал кесінділ
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
үшбұрыштың кез-келген қабырғасының квадраты ... ;
... қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал;
үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы ... қатынасына тең;
ауданның жарты периметрге қатынасы ... болады;
медианалар қиылысу нүктесінде ... ;
биссектриса қабырғаны ... бө
|
Құндылықтарды дарыту
|
Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту.бір – бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау
|
Тәрбиелік мағына
«Мәңгілік ел»
|
Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Бұл бөлімде алған білім үшбұрыштың белгілі элементтері арқылы белгісіз элементтерін табуға қатысты практикалық есептерді шешу кезінде қолданылады, сонымен қатар физика мен астрономияла қолданылады.
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Power Point презентациялары арқылы сыни тұрғыдан ойлау мен зерттеу дағдыларының дамыту.
|
Бастапқы білім
|
Үшбұрышқа іштей сызылған және сырттай сызылған шеңберлерді білу, үшбұрыштардың түрлерін, үшбұрыштың теңсіздігін,үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының арарсындағы қатынасты, үшбұрыштың аудан формулаларын білу, тікбұрышты үшбұрыштарды шеше білу.
|
Сабақтың түрі
|
Жаңа ұғымды меңгерту сабағы.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері
|
1-сабақ.
Сабақтың басы 2минут
|
I.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру.
|
Ресурстар
|
2 минут
7 минут
10 минут
5 минут
10 минут
2 минут
|
ІІ. «Ой қозғау»
1.Үшбұрыштар теңсіздігі
2. Косинустар теоремасы
3. Бұрыштың косинусын табу
Оқушылармен бірге мына есептерді ауызша талқылау.
1. PQR үшбұрышында РQ = 7,5 м, QR = 9,4 м, РR = 11,3 м. Үшбұрыштың қай бұрышы үлкен, қай бұрышы – кіші?
2. Қабырғалары 3 см, 4 см және 8 см болатын үшбұрыш табыла ма?
3. Бұрыштары , және болатын үшбұрыштың қай қабырғасы ең үлкен?
4. Қабырғалары 13 см, 42 см және 29см болатын үшбұрыш табыла ма?
5. Үшбұрыштың қабырғалары 8 см және 6 см. Ұзындығы 6см қабырғаға қарсы жатқан бұрыш тік болуы мүмкін бе? Неге?
6. Синусы 1,5 болатын бұрыш қандай?
ІІІ. Жаңа ұғымды ұғындыру:
Оқушылар берілген нұсқаулыққа сәйкес теореманы өз беттерімен дәлелдейді. Слайд 4
5- слайд бойынша тексереді, кері байланыс береід,
. Оқушыларға берілген бұрыштың синусының мәнін есептеу және синустың белгілі мәні арқылы бұрышты калькулятор көмегімен табу тапсырмаларын беріңіз. сүйір бұрышы мен (180 доғал бұрышының синустары тең болатынына назар аударыңыз.
Бекіту тапсырмалары: Слайд 7
Топпен жұмыс:
Оқушыларды топқа біріктіріңіз, есепті шығарып, оның алгоритмін жазғызыңыз.
Топ №1.
1. АВС үшбұрышында АВ = 4 см, А=450, В = 46°. Үшбұрыштың белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табыңыз.
2. Үшбұрыштың белгілі қабырғасы мен екі бұрышы арқылы белгісіз қабырғалары мен бұрышын табу алгоритмін жазыңыз.
Топ №2.
1. СDМ үшбұрышында СD = 10 см, СМ = 9 см, М = 60°. Үшбұрыштың белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табыңыз.
2. Үшбұрыштың белгілі екі қабырғасы мен олардың арасында жатпайтын бұрыш арқылы белгісіз қабырғасы мен бұрыштарын табу алгоритмін жазыңыз.
Топтардың алгоритмдерін талқылаңыздар.
1-ші топтың есебінде шешім әррқашан табылады, және ол шешім жалғыз. Бұл шешім үшбұрыштардың теңдігі белгісі бойынша және берілген екі бұрыштың қосындысы -тан кіші болған жағдайда табылады. Синустың мәні бойынша бұрышты тапқан кезде мұқият болу керек.
2-ші топтың алгоритмін талқылау кезінде есептің екі шешімі, бір шешімі болуы немесе шешімі болмауы мүмкін екендігіне назар аударыңыз. Есепті синустар теоремасы арқылы да, косинусар теоремасы арқылы да шешуга болады. Шешудің әр жолының жеткіліктері мен жеткіліксіздіктерін талқылаңыздар.
Кері байланыс. Бағалау:
|
Оқу жоспары
9 сынып
А.Н.
Шыныбеков,
Геометрия
9 сынып
|
Сабақтың соңы
2 минут
|
Үй жұмысы:
Сабақ соңында рефлексия жүргіземіз. (3 минут)
«Сөйлемді жалғастыр» (дәптерге жазады).
Бүгінгі сабақта... білдім
… үйрендім
… қиындықттуындады
… әлі де жұмыстануымкерек
… мағанқызықболды?
|
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Оқушылар бірлесе отырып топпен жұмыс жасайды.. Олар бір –біріне көмек көрсету арқылы есептерді бірлесіп шығарады. Ал баяулау келе жатқан оқушыларға озық оқушылардың жеткен жетістігіне жету үшін үйде толықтырулар жасауларын сұранамын
|
Сабақта өзара бағалау, өзін-өзі бағалау түрлері жүргізіледі. Сабақ кезінде мұғалім оқушыларға қолдау көрсетеді
|
Сабақта интербелсенді тақтаның уақтылы қолданылун ескеру
|
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?
Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?
Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?
|
Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.
|
|
Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?
1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?
|