2-бөлім: Компьютерлік графика
2.1. Растрлық және векторлық графикалық редакторлар
|
Мектеп:
|
|
Күні:
|
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Оқу мақсаттары
|
5.2.2.2 растрлық кескіндерді жасау және өңдеу.
|
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
графикалық редакторларды анықтайды.
|
|
Көптеген оқушылар:
графикалық редакторларды салыстырады.
|
|
Кейбір оқушылар:
графикалық редакторларды қолданудың маңыздылығын сипаттайды.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология.
Сабақта қолданылатын темин сөздер.
|
|
|
Қазақ тілі
|
Орыс тілі
|
Ағылшын тілі
|
|
|
кескін
|
изображение
|
image
|
|
цифрлық фотосурет
|
цифровое фото
|
digital photo
|
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Талқылау.
Графикалық редактор дегеніміз не? Оның қызметі не?
Компьютерде сурет, кескін және фотосуретті өңдеуге арналған қандай графикалық редакторларды білесің?
Компьютерде қандай графикалық редакторлармен жұмыс жасауды ұнатасың?
|
|
Жазу.
Растрлық және векторлық графикалық редакторларды жазыңдар.
|
|
Алдыңғы алған білімі
|
Презентациядағы бейне. 4- сынып.
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Сурет, Сызу, Ағылшын тілі, Орыс тілі.
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру.
|
|
Жоспар
|
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған іс- әрекет
|
Қосымша ресурстар
|
|
Сабақтың басы
3 мин
10 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, түгендеу.
Сыныпта көңілді ахуал орнату.
Үй тапсырмасын тексеру
Өткен сабақты пысықтау: «Ыстық орындық» ойыны. Оқушылар бөлім тақырыптары бойынша орындықта
|
Орындық
|
|
|
|
отырған оқушыға сұрақтар қояды. Оқушы тез жауап бермесе күйіп қалады.
|
|
|
Сабақтың ортасы
3 мин
|
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
|
Оқулық
|
|
|
Графикалық редактор дегеніміз не? Оның қызметі не?
|
|
|
|
Компьютерде сурет, кескін және фотосуретті өңдеуге арналған қандай графикалық редакторларды білесің?
|
|
|
|
Компьютерде қандай графикалық редактормен жұмыс істеуді
|
|
|
|
ұнатасың?
|
|
|
5 мин
|
Оқулықпен жұмыс.
|
|
|
|
Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады.
|
|
|
|
Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды.
|
|
|
|
(Бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады.)
|
|
|
8 мин
|
Жеке практикалық жұмыс орындау
|
|
|
|
Paint.NET растрлық және Photo Brush векторлық,
|
|
|
|
графикалық редакторларды кезегімен іске қос.
|
|
|
|
Компьютерге орнатылған программаларға сілтеме беретін
|
|
|
|
таңбашалар (ярлык) жұмыс үстелінде немесе Барлық
|
|
|
|
программалар (Все программы) тізімінде орналасады.
|
|
|
4 мин
|
Төмендегі тапсырмаларды орында.
Екі программада да қарапайым жапырақтың суретін салып, масштабын үлкейт, суретті сақта.
Векторлық және растрлық графикалық редакторларда салынған жапырақтардан қандай ерекшеліктерді байқадың? Қай программада салынған жапырақ сәтті шықты?
Дескриптор:
растрлық программада сурет салады;
векторлық программада сурет салады;
растрлық және векторлық графикалық редакторларда салынған суреттерді салыстырады.
Топтық жұмыс
|
|
|
|
Екі программаның да терезелерін ашып, олардың құрылысын салыстырыңдар. Олардың терезе құрылысында, құралдарының орналасуында қандай айырмашылық пен ұқсастықтары бар екенін салыстырыңдар. Қайсы программаның интерфейсі ұнады? Не үшін? Дәлелді мысалдар келтіріңдер.
|
|