Сабақтың тақырыбы: №1 сабақ. Еліміздің әкімшілік аймақтарға бөлінуі



бет1/6
Дата24.09.2024
өлшемі0,75 Mb.
#145417
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6
Байланысты:
Дүниетану 1 апта


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Дүниетану

Бөлім:

Менің Отаным-Қазақстан

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

4сынып




Сабақтың тақырыбы:

1 сабақ. Еліміздің әкімшілік аймақтарға бөлінуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.1.3.1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату

Сабақтың мақсаты


Құндылыққа баулу

Олар елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырата алады (тип, көлемі, қызметі). Оқушылар картамен жұмыс жасай алады: өзінің облысын, ірі қалалар, өзен-көлдерді, тұрғылықты жерін таба біледі
Құндылықтарға баулу: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу
Түсіну
Қолдану



Бағалау критерийлері

Өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама береді.Экономика туралы ұғымдарын кеңейтеді.
Адамдардың шаруашылық іс-әрекеттері табиғи жағдайларға (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) тікелей байланысты екенін талдау арқылы түсінеді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сабақты қорыту
8минут

Қосымша тапсырма


2минут

Кері байланыс


5 минут



Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту

«Гүлмен тілек»


(сергіту ) Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру.

Өткенді пысықтау


Дүниетану пәнінің зерттеу аймағы туралы әңгімелесу


Тақырыпты ашу
Кезектескен интервью» әдісі.
Микрофон қолдану.
«Қазақстан – менің Отаным» тақырыбына өз ойларын айтқызу
Жаңа тақырып
Қазақстан республикасы – тәуелсіз ел, Еуразия құрлығының ортасында орналасқан. Халқының саны 18 млн адамнан асады. Орталығы – Нұр-Сұлтан қаласы.
Біздің еліміз 17 әкімшілік-аумақтық бөліктерге бөлінген. Олар – 14 облыс және республикалық маңызы бар 3 қала – Астана мен Алматы. Шымкент қаласы да республикалық мәртебеге ие болды. Әр облыстың өз орталығы бар.

1-тапсырма


«Сәйкестендіру» әдісі
Қала атауын қаланың көрікті жерлерімен сәйкестендір

Топтық жұмыс
2 тапсырма
Топтық тапсырма:
1-топ –
Қазақстанның ауылшаруашылығы мен өнеркәсібі бар карта сызбасына мұқият қара. Қазақстанның әрбір облысы несімен танымал екенін айтып бер

2-топ –
Өзің тұратын облыстың несімен танымал екенін айтып бер.


3-топ -
Нұр-Сұлтан қаласы туралы не білесіңдер?


Жеке жұмыс


ЕБҚ
Өз ауылы (қаласы) туралы айтқызу

Фс тапсырмасы


Қосымша тапсырма
Қазақстанның ауылшаруашылығы мен өнеркәсібінің картасындағы шартты белгілерді табу, нені білдіретінін айту
Жеке жұмыс
ЕҚБ
Республикалық мәртебесі бар қалаларды ата. Олар туралы білетінін ортаға салу.

Жауабы: үлгі


1.Нұрсұлтан қаласы-еліміздің орталығы. Жаңадан бой көтеріп келе жатқан мегаполис....
2. Алматы қаласы-
3.Шымкент қаласы-
4.Қарағанды қаласы-
Үй тапсырмасы
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, өз облысымыз туралы ақпараттар жинақтап келу.




Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалды


ғын оятады
Білімдерін ортаға салады

Отан туралы әңгімелейді, өлеңдер оқиды


Негізгі ой айтылған бөлікті көшіріп жазады


Тапсырманы дұрыс ережеге сай орындауға күш салады
Жауабы:1.Мысалы: Ақтау-мұнайымен, Қызылорда күрішімен, Қостанай бидайымен танымал.
2.Түркістан облысында мақта өсіріледі.Егін шаруашылығы жақсы дамыған.Бүкіл елге көкөніс пен жемістер осы облыстан жеткізіледі.
3.Нұр-Сұлтан қаласы астанамыз. Биік ғимараттар мен Есіл өзені мені қатты қызықтырады.
Шартты белгілермен жұмыс жасайды

Мегаполис қалалар туралы өз білімін ортаға салады


Үй тапсырмасын алады

Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру

Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.





Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

Дескрипторы:


Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай алады.-1б
Тақырыпты және негізгі ойды анықтап үйренеді-1б
Тапсырманы дұрыс ережеге сай орындайды-1б

Дескриптор:
Қазақстанның ауылшаруашылығы мен өнеркәсібі туралы біледі-1Б
Өзі тұратын облыстың танымал тұстарын айта алады-1Б
Нұр-Сұлтан қаласы туралы біледі-1Б



Дескриптор:


Мегаполис қалаларымыз туралы біледі-1б
Қазақстан туралы қосымша ақпарат айта алады-1Б

«Жетістік баспалдағы» кері байланыс парағына не үйренгенін жазады



суреттер

Суреттер
Гүлдер.


Музыка

Суреттер
Микрофон


Бағалау парақшалары


оқулық

Қазақстан


ның әкімшілік картасы



оқулық
Сәйкестен


діруге арналған қима суреттер

оқулық
Қазақстан


ның картасы

Облыстар туралы суреттер





Қалалар туралы суреттер

Оқулық
Кері байланыс парақтары








Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет