4.4.2.9. –етістікті тиісті шақта(өткен шақ, келер шақ, осы шақ)
қолдану
Сабақтың мақсаты
Тақырып туралы мәлімет алады,түсінеді,талдау жасайды
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Оқулықпен жұмыс
Дәптермен жұмыс
Бекіту
Кері байланыс
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Сөз таптарын қайталау
Жаңа тақырып
Жаңа бөлім тақырыбына байланысты Ғарышқа саяхат жасаймыз.Ғарыш туралы түсінік қалыптастырып,сұрақ қойып ,жауап аламын
Берілген сөйлемдерді оқытып, етістіктердің мезгілін топпен анықтау арқылы жаңа сабақ тақырыбын жарияламын.
Етістіктің шақтарына мысал келтіру арқылы,жаңа сабақты сызбамен түсіндіремін.
Топпен жұмыс.Карточкада берілген сөздерді балалармен бірлесіп қай шақта тұрғандығын аныртаймын.
Сергіту сәті
4-жаттығу.Тапсырмасын оқимын Ғарышқа ұшты ғарышкер,
Ғарышкер ұшты ғарышқа.
Айтшы ғарыш алыс па?
Күн ретін,сабақ тақырыбын жазу.
Көркем жазу.
-Балалар, бүгін сабақта не білдік,не үйрендік?
Тест түріндегі тапсырма ұсынамын(СЛАЙД)
Қол алысу арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады
Үй тапсырмасын QR кодты ұялы телефонмен сканерлеу арқылы берілген сұрақтарға ауызша жауап береді
Етістіктерді анықтайды,астын сызады
.Ережені оқиды
4.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, монолог құрау
4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу.
Сабақтың мақсаты
Берілген жоспар мен тірек сөздер арқылы монолог құрау.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдас
тыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау
69-жаттығу
Кестедегі ақпаратты пайдаланып,мәтін құрап жазу
Жаңа тақырып ФС-тапсырмасы 71-жаттығу. Тыңдалым.
Мәтінді тыңдайды. Жоспар бойыншамонолог құрау.
Жоспар:
Қарт тырнаның түсі
Балаларының қарсылығы
Қарт тырнаның шешімі
Туған жерге келгендегі өкінудің себебін болжау
Етістіктер: оянды (3жақ),сілкінді(3жақ), шақырды (3 жақ),көрдім(1жақ),келіпті(3жақ)
,асығамыз (1 жақ.көпше), ......
72-жаттығу ЕҚБ-тапсырма Балалар демалыс күні өзен жағасына барды. Табиғат аясында демалыс ұйымдастырды. Түрлі тағамдарды жеп, сулар ішті. Судан босаған бос құтыларды лақтырып тастады. Өзеннің жағасын ластады. Мұғалім оларға өзен жағасын тазалау керектігін түсіндірді. Балалар қоқыстарды полиэтилен пакеттерге салып, қоқыс жәшігіне тастады. Балалар табиғатты таза ұстау керектігін түсінді.
73-жаттығу Көк жүзінде жылжып жай
Керуен құрған тізіліп,
Ілгек-ілгек шынжырдай
Қалмайды олар үзіліп.
Бұлт
Етістіктер: тізіліп, жылжып,үзіліп.
74-жаттығу ЕБҚ-тапсрма Мен ойлаймын.
Сен білесің.
Мен табамын.
Ол көреді.
Біз емдейміз.
Үй тапсырмасы 75-жаттығу Көкте қалқып барады
Қанаттарын қағады
Туған жерін қия алмай
Қайта –қайта қарады
Бір-біріне жақсы тілектер айтады
Үй тапсырмасын оқиды
Мәтінмен жұмыс жасайды
Монолог құрайды
Етістіктерді талдайды
Мәтін құрайды
Жұмбақтың шешуін тауып жазады
Жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелдейді
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
Мадақтау арқылы бағалау
Жарайсыңдар
ҚБ: «Кемпірқосақ»
Дескриптор:
Мәтінді тыңдап, сұрақтарға жауап береді-1Б
Монолог айта алады-1Б
Етістіктердің қай жақта тұрғанын табады-1Б
ҚБ: «Кемпірқосақ»
Дескриптор:
Тірек сөздерді пайдаланып, мәтін құрайды-1Б
Табиғатты таза ұстау керектігін түсінеді-1Б
ҚБ: «Кемпірқосақ»
Дескриптор.
Жұмбақтың шешуін табады-1Б
Көркем жазу емлесін сақтап жазады-1Б
ҚБ: «Кемпірқосақ»
Дескриптор:
Сөздердің жіктік жалғаулы етістік екенін дәлелдейді-1Б
Сөздерді жіктеп жазады-1Б
ҚБ: «Кемпірқосақ»
Дескриптор:
Өлеңнің қатесін түзеп жазады-1Б
Көркем жазу емлесін сақтап жазады-1Б
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау
4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу.
Сабақтың мақсаты
Жіктік жалғауларының қолданысын білу
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі// уақыты
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдас
тыру
Өзін-өзі тексеру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс
Сабаққа дайындық жасау
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау
75-жаттығу
Көкте қалқып барады
Қанаттарын қағады
Туған жерін қия алмай
Қайта –қайта қарады
Жаңа тақырып ФС-тапсырма 76-жаттығу Шөп жұлып,ағаш қимаймыз,
Ұясын құстың бұзбаймыз
Қайнар көзі тірліктің-
Суды да ысырап қылмаймыз
Аулада гүлді баптаймыз
Көгалды таптап, баспаймыз
Өсіріп орман көктемде
Ауаны таза сақтаймыз
Баптайсыңдар-2 жақ, көпше
Баптайды-3 жақ, көпше
ЕҚБ-тапсырма 78- жаттығу Мен үйді тазалаймын.Сен би билеп үйренесің. Ол ертегі біледі.
Бұл сөздер баяндауыш болып тұр.
79-жаттығу Мен көшірдім. Сен айт. Сіз көмектестіңіз. Біз қуандық. Ол ойнады.
Жауап: Жіктік жалғаулары
Үй тапсырмасы 80-жаттығу Әр бағандағы жіктік жалғауларын салыстырып, жазып келу
1 жақ пен 2 жақтың жіктік жалғаулары жалғанған
Мадақтау арқылы бағалау
ҚБ: «Банкомат»әдісі
Дескриптор:
Өлеңнің қатесін түзеп жазады-1Б
Көркем жазу емлесін сақтап жазады-1Б
ҚБ: «Банкомат»әдісі
Дескриптор:
Көркем жазу емлесін сақтап жазады-1Б
Етістікті тауып астын сызады-1Б
ҚБ: «Банкомат»әдісі
Дескриптор:
Етістіктерді тауып, қай жақта тұрғанын жазады
Сөйлемдерді көркем жазады-1Б
ҚБ: «Банкомат»әдісі
Дескриптор:
Жіктік жалғаулы сөздерді қатыстырып сөйлем құрайды-1Б
Ол сөздердің сөйлемде қандай мүше боп тұрғанын айтады-1Б
ҚБ: «Банкомат»әдісі
Дескриптор:
Сөздерді сәйкестендіреді-1Б
Құраған сөйлемдерін жазады-1Б