Сабақтың тақырыбы: №18 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту



бет1/2
Дата03.10.2024
өлшемі2,66 Mb.
#146597
түріСабақ
  1   2
Байланысты:
2сынып Матем18-21 сабақ





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Саандарға амалдар орындау

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

2сынып




Сабақтың тақырыбы:

18 сабақ. 100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап ауызша қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.2.3.** Тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық,терімділік қасиеттерін қолдану.
2.1.2.7.45±9,40–14 жағдайларында ондықтан аттап ауызша қосу мен азайтуды орындау.



Сабақтың мақсаты

100 көлеміндегі сандарды разрядтан аттап қосу және азайту тәсілдерін орындап үйренеді



Құндылықтар

Талап: ізденімпаз, жаңашыл тұлға

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут


Сабақты қорыту
8минут

Кері байланыс


5 минут



Психологиялық ахуалды жақсарту





Өткенді пысықтау
Үй тапсырмасы
7-тапсырма
Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығар
86+8=86+(4+4)=90+4=94
56+27=(50+20)+(6+7)=70+13=83
82-6=70+(12-6)=70+6=76
94-65=(80-60)+(14-5)=20+9=29


Тақырыпты ашу
Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі
«Үш ұғым келтір» әдісі.
Тақырып: «Сан».
Оқушыларға жоғарыда берілген тақырыпқа қатысты 3 ұғым айтулары сұралады. (Өтілген тақырыптарға қатысты тұжырымдар, екі тақырыптың айырмашылығы немесе ұқсастықтарын қамтуға болады.)
(Оқушылардың мүмкін жауаптары.)
1-ұғым:
Сан – ол санау бірліктері
2-ұғым:
Сан – санауда, өлшеуде заттардың мөлшерін сипаттайды.
3-ұғым:
Сандар жұп және тақ болып бөлінеді
Жаңа тақырып
1-тапсырма
68 + 32 қосындысының мәнін табу үшін жадынаманы пайдаланады.
Есептеу тәсілінің орындалу ретін дәптерге жазады:
68 + 32 = (60 + 30) + (8 + 2) = 90 + 10 = 100
68 + 32 = (68 + 30) + 2 ...
68 + 32 = (60 + 32) + 8 ...
Берілген жадынама негізінде 100 – 32 өрнегінің мәнін тиімді тәсілмен есептейді.
100 – 32 айырмасының мәнін табу үшін жадынаманы пайдаланады.

Ә)Есептеу тәсілінің орындалу ретін түсіндіре отырып шығар


64 + 36=(60+30)+(4+6)=90+10=100
100 – 82 =(100-80)-2=20-2=18
57 + 43=(50+40)+ (7+3)=90+10=100
100 – 44=(100-40)-4=60-4=56
2-тапсырма
Топтық жұмыс
1-топ
100-32=(100-30)-2=70-2=68
100-53=(100-50)-3=50-3=47
2-топ
80-12=(80-10)-2=70-2=68
60-13==(60-10)-3=50-3=47
3-топ
29+39=(20+30)+(9+9)=50+18=68
19+28=(10+20)+(9+8)=30+17=47

ЕБҚ
3-тапсырма


13-тен 16-ға дейінгі екі таңбалы сандарды жаз.Олардың әрқайсысын 9-ға кеміт.
13-9=4
14-9=5
15-9=6
16-9=7

«Нейрожаттығу» әдісі


4-тапсырма


Есептерді шығар
А)

Ә)


ФС тапсырмасы


6-тапсырма
«Ойлан, тап!» тапсырмасын кесте түрінде модельдеп шығарады.
Мәтін мазмұнымен мұқият танысу.
1) Мәтіннен сусын атаулары мен апта күндерін кестеге түсіру.
2) Белгілі деректерді кестеде белгілеу.




шұбат

қымыз

айран

Дүйсен
бі

-

+

-

Сәрсен
бі

+

-

-

сенбі

-

-

+

Үй тапсырмасы


5-тапсырма
Мысалдарды шығар
43 + 57 = (40 +30) + (3 + 7) =70 + 10 = 80;
62 + 38 = (60 +30) + (2 + 8) = 90 + 10 = 100.
100 – 47 = (100 – 40) – 7 = 60 – 7 = 53.




Тапсырманы орындайды

Жылы лебіздер айтады


Үй тапсырмасын тексертеді


«Сан» тақырыбына өздері білетін ұғымды айтады


68 + 32 жазуды пайдаланып, қосу тәсілін түсіндіреді және оны қосынды мәнін табуда қолданады
Қосу мен азайтудың қалай орындалаты
нын түсіндіреді

Өрнектердің мәнін табады


Жеке жұмыс жасайды


Жаттығулар жасайды


Есептерді шығарады


Есепті шығарады


Шығармашы
лыққа берілген есепті шығарады
Үй тапсырмасын алады

Кері байланыс жасайды



Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:
«Алтын көмбе » әдісі





Дескриптор:
Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б
Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б

Керемет!




Дескриптор:


Қосу мен азайтудың қалай орындалғанын түсіндіреді-1б
Қорытынды жасайды-1б



Дескриптор:


Өрнектерді топқа бөліп жазады -1б
Өрнектердің мәнін табады-1б

Тамаша!



Дескриптор:


Есептің мазмұнын түсінеді-1б
Есептің сұрағына жауап беру үшін өрнек құрады,жауабын айтады-1б

Дескриптор:


Есеп мазмұнымен жұмыс жасай алады-1б
Өз қалауынша есепті түрліше модельдеп шығарады-1б

Дескриптор:


Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б
Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б
«Алтын көмбе» әдісі арқылы қанша байлық жинағанын санайды

суреттер

Оқулық

Жұмыс дәптері

Таратпа материал


Жұмыс парағы
Жұмыс дәптері
оқулық

оқулық
оқулық


Музыка
Суреттер
Оқулық

Оқулық



Жұмыс дәптері
Кері байланыс тақтасы








шұбат

қымыз

айран

Дүйсен
бі

-

+

-

Сәрсен
бі

+

-

-

сенбі

-

-

+





Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Математика

Бөлім:

Сандарға амалдар орындау

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып:

2сынып




Сабақтың тақырыбы:

19 сабақ. Разрядтан аттап,ауызша қосу және азайту тәсілдері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.2.7.45±9,40–14жағдайларында ондықтан аттап
ауызша қосу мен азайтуды орындау

Сабақтың мақсаты

Есептеудің әртүрлі тәсілдерін қолдануды үйренеді

Құндылықтар

Талап: ізденімпаз, жаңашыл тұлға

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ
тың басы
5 минут
Өткенді пысықтау
5 минут
Сабақ
тың ортасы
20 минут

Сергіту сәті


2 минут

Сабақты қорыту
8минут

Кері байланыс


5 минут



Психологиялық ахуалды жақсарту



Өткенді пысықтау


Үй тапсырмасы
5-тапсырма
Мысалдарды шығар
43 + 57 = (40 +30) + (3 + 7) =70 + 10 = 80;
62 + 38 = (60 +30) + (2 + 8) = 90 + 10 = 100.
100 – 47 = (100 – 40) – 7 = 60 – 7 = 53.


Тақырыпты ашу
«Дұрыс-Бұрыс» ойыны
47 > 28, себебі 4 > 2. Дұрыс / Бұрыс
25 – 20 = 5 – тура теңдік. Дұрыс / Бұрыс 79 > 75, себебі 9 > 5. Дұрыс / Бұрыс
17 – 4 өрнегі – санды өрнек.
Дұрыс / Бұрыс
90 – 24 + 9 өрнегі – әріпті өрнек.
Дұрыс / Бұрыс
а + 100 өрнегі – санды өрнек.
Дұрыс / Бұрыс
99 < 100 – теңсіздік. Дұрыс / Бұрыс

Жаңа тақырып


1-тапсырма
1-тәсіл:
30 + (5 + 8) = 30 + 13= 43
Қосылғыштардың бірін екі таңбалы санды разрядтық қосылғыштарға жіктеу:
35 + 8 = (30 + 5) + 8.
Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, қосындының мәнін табу:
(30 + 5) + 8 = 30 + (5 + 8 ) = 30 + 13 = 43.
Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең.
2-тәсіл:
(35 + 5) + 3 = 40 + 3 = 4
35-ті разрядтық ондыққа дейін толықтыратындай етіп, 8 санын екі санның қосындысымен ауыстыру. Демек, 8 санын 5 пен 3
-тің қосындысы түрінде алу:
35 + 8 = 35 + (5 + 3 ).
Қосудың терімділік қасиетін пайдаланып, екі таңбалы санды разрядтық ондыққа дейін толықтыру:
35 + (5 + 3) = (35 + 5) + 3 = 40 + 3 = 43.
Жауабы: қосындының мәні 43-ке тең.
2-тапсырма. 39 + 54
1-тәсіл:
(39 + 50) + 4 = 89 + 4 = 93
Қосудың терімділік қасиетін қолдану:
39 + (50 + 4) = (39 + 50) + 4 = 89 + 4 = 93.
2-тәсіл:
Есептеу тәсілінің орындалу ретін дәптерге жазады:
39 + 54 = (30 + 50) + (9 + 4 ) = 80 + 13 = 93.

ЕБҚ
3-тапсырма


Өрнектердің мәнін әртүрлі тәсілмен есепте
Мысалы, 69 + 25
1-тәсіл: 69 + 25 = (69 + 20) + 5 = 89 + 5 = 94
2-тәсіл: 69 + 25 = (60 + 20) + (9 + 5) = 80 + 14 = 94
«Тыныштық сәті» әдісі
Баяу музыка тыңдап демалады

4-тапсырма


Есептей-ақ салыстыр
34+47 < 47+37 39-27 < 39-25
53-15 < 53-14 39+27 > 39+25

ФС тапсырмасы


5-тапсырма
Топтық тапсырма
Есептерді шығар
1-топ

  1. Әкем 35 жаста, ал анам 30 жаста.

  2. мәтіннен есептің сұрағын бөліп алу: Әкем анамнан неше жас үлкен?

  3. амалды таңдау, негіздеу: 35 – 30

  4. шешуін жазу: 35 – 30 = 5

  5. жауапты тұжырымдау:

Әкем анамнан 5 жас үлкен.
2-топ
Ә)Бес жыл бұрын Мөлдір 3 жаста еді. 7 жылдан кейін ол неше жаста болады?
7 жылдан кейінгі жасты табу үшін алдымен Мөлдірдің қазіргі жасын табуымыз керек. Демек 5 + 3 = 8 (жас)
Онда 7 жылдан кейінгі жасы 8 + 7 = 15 (жас)
Ж: Мөлдір 7 жылдан кейін 15 жаста болады.

Өзіндік жұмыс


6-тапсырма
Бір-бірімен өзара байланысты өрнектер жұбын табу үшін өрнектердің мәнін есептейді. Мысалы, 27 + 4 өрнегінің жұбы 31 – 4. Себебі, 27 мен 4-тің қосындысының мәні 31-ге тең.
8- тапсырма
Геометриялық фигураларды реттілікпен орналастыру нәтижесінде шыққан сөзді анықтайды.
Жауап: Бурабай
Үй тапсырмасы
7-тапсырма
Мысалдарды шығар
39+4=43 74-49=35 34-9=25 35+47=82
56+7=63 25-17=8 83-6=77 72+19=91




Тапсырманы орындайды

Жылы лебіздер айтады


Үй тапсырмасын тексертеді


Дұрыс немесе бұрыс жауапты таңдайды


35+8 жазуды пайдаланып, қосу тәсілін түсіндіреді және оны қосынды мәнін табуда қолданады

Қосу мен азайтудың қалай орындалаты


нын түсіндіреді

Өрнектердің мәнін табады


Жеке жұмыс жасайды


Демалады
Салыстыру жасайды


Есепті шығарады


Топтық жұмыс жасайды


Өрнектер жұбын табады


Шығармашылық тапсырма орындайды
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды

Мақтап, мадақтап отыру

ҚБ:
« Көбелек» әдісі





Дескриптор:
Есептеу тәсілдерін түсіндіре отырып шығарады-1б
Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б



Керемет!

Дескриптор:
Қосу мен азайтудың қалай орындалғанын түсіндіреді-1б
Қорытынды жасайды-1б

Дескриптор:
Сандарды қосу мен азайту тәсілдерін түсіндіреді -1б
Өрнектердің мәнін табады-1б

Тамаша!
Дескриптор:


Есептеудің әртүрлі тәсілдерін салыстырады-1б
Өзіне қолайлысын таңдайды-1б
Дескриптор:
Есеп мазмұнымен жұмыс жасай алады-1б
Жауапты тұжырымдай алады-1б



Дескриптор:


Өрнектер жұбын табады-1б
Өз бетінше жұмыс жасай алады-1б
Дескриптор:
Геометриялық фигураларды берілген реттілікпен орналастырады-1б
Нәтижесінде шыққан сөзді анықтайды-1б

Дескриптор:


Мысалдарды шығарады-1б
Өзіне тиімді жолды таңдай алады-1б

«Рефлексия пирамидасы «әдісі



суреттер

Оқулық

Жұмыс дәптері

Жұмыс парағы


Жұмыс дәптері
оқулық

оқулық
оқулық


Музыка

Суреттер
Оқулық


Оқулық

Жұмыс дәптері
Фигуралар

Жұмыс дәптері


Кері байланыс тақтасы









Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет