Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:
4.3 Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу . Ондық бөлшекті салыстыру.
|
|
Мектеп: «Сафуан Шаймерденов атындағы қалалық классикалық гимназия» КММ
|
Күні: 31.01.2023
|
|
Мұғалімнің аты-жөні: Айтжан Мади Бейбитұлы
|
Сынып: 5ә
|
Қатысқандар саны: 25
|
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақтың тақырыбы:
2-сабақ
|
|
«Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
|
4.3 . Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу
Ондық бөлшекті салыстыру
|
Сабақ мақсаттары
| |
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу тақырыбын;
Ондық бөлшекті салыстырып үйрену тақырыбын практикалық түрде жүзеге асыру.
|
Сабақ типі
| | |
Бағалау критерийлері
|
|
Қолдану: Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша және координаталық сәуледе салыстыра алады;
Талдау: Стандартты емес жағдайларда ондық бөлшектерді салыстыра алады. Есептің шартына зерттеу жүргізе алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
|
Оқушылар:
жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру ережесін негіздеп қолдана алады;
ондық бөлшектерді координаталық сәулеге кескіндеуді тұжырымдай алады;
ондық бөлшектерді салыстыруды түсіндіре алады;
Пәнге тән лексика мен терминология:
- разрядтары бойынша сандарды жіктеу;
- сандарды разрядтары бойынша салыстыру;
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
егер ондық бөлшектің соңына бір немесе бірнеше нөлдер тіркеп жазылса ( алып тасталса), онда ...бөлшек шығады;
- координаталық сәуленің бойында екі ондық бөлшектің ... орналасса, сол бөлшек үлкен (кіші) болады;
- ондық бөлшектерді салыстыру үшін алдымен бүтін бөліктері салыстырылады, егер бүтін бөліктері тең болса, онда ...;
|
Құндылықтарды дарыту
|
|
Жұптық жұмыста - өзара сыйластық, бір-бірін құрметтеу өз ойларын жеткізу, бағалауда - шыншылдық,
|
Пәнаралық байланыстар
|
|
Дүниетану, география
|
АКТ қолдану дағдылары
|
|
Сабақтың әр кезеңінде қорытындылауды тиімді жүзеге асыру үшін презентациямен жұмыс және тапсырмаларды интерактив тақтамен жұмыстану дағдыларын дамыту.
|
Бастапқы білім
|
|
Ондық бөлшектерді салыстырудың тәсілдерін біледі.
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
1 минут
2 минут
1 минут
7 минут
|
1. Ұйымдастыру.
Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
Жұмыстың мақсаты: Үй тапсырмасын орындауы бойынша білім деңгейлерін анықтау.(755, 756 (1,3) есептер, бекіту дағдысы)
Оқушының әрекеті: Сыныптасымен дәптерлерін алмастырып мұғалімнің берген дұрыс жауабымен тексереді.
Бағалау:Бір-бірін бағалау
Сергіту сәті:
Оқушы қасында отырған оқушы құлағына бүгінгі сабаққа деген өз тілегін білдіреді, кейін оқушылар сабаққа сергітулі оймен қадамдайды.
Жаңа тақырыпты бекіту жұмысы:
Тақырып теоремаларын және тапсырмаларын сүрастыру.
757 есепті өз орында шығару.
- Ондық бөлшектерді разрядтары бойынша жіктеді;
-Разрядтары бойынша ондық бөлшектерді салыстырды;
- Ондық бөлшектерді натурал сандарға айналдырды;
- Натурал сандарды салыстыра біледі, нәтижесін ондық бөлшектерді салыстыруда қолданды;
- Ондық бөлшекті жай бөлшекке, жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру
- Жауаптарын дұрыс жазды;
-Жауаптарын негіздей алады.
|
|
|
Сабақтың ортасы
2 минут
17 минут
5 минут
|
5. Сабақтың мақсатын анықтау Сабақтың мақсатымен және жетістік критерийімен таныстыру және талдау.
6. Оқулықпен жұмыс, бекіту жұмысы
759
760
763
764
Жұмыстың мақсаты: 5 ә сынып оқушыларын ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеп үйренуді практикалық түрде бекіту. Ондық бөлшекті салыстыру процесін құрастыру және дамыту.
Оқушының әрекеті: Берілген есеп түрлерін жекеше немесе тақта алдында шығару.
Мұғалім әрекеті: Берілген тапсырма түрлерінің шығарылу процесін қадағалау. Оқушымен жұмыс дағдысын бақылау.
Бағалау критерийі:
Берілген сандарды салыстыра отырып, ең үлкенін/ең кішісін анықтай алады;
Салыстыру нәтижесін қос теңсіздікпен жаза алады;
Аралас бөлшектерді ондық бөлшектерге айналдыра алады;
Ондық бөлгектерді салыстыра алады;
Координаталық сәулеге берілген ондық бөлшекті кескіндей алады;
Координаталық сәуледе ондық бөлшектерді салыстыра алады.
|
|
Алдамуратова Т.А.
Матемтика -5сынып 2 бөлім 2017ж
Дидакт материал
|
Сабақтың соңы
7минут
3 минут
|
Сабақ соңындағы бекіту жұмысы
766 есепті шығару
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндей алу тақырыбын бекіту арқылы оқушылар 766 есепті шығара отырып, өз алған ілімдері практика түрінде бекіту алады.
Бағалау әдісі:
Оқушылар дәптерлерін алмасып, бір бірін бағалайды. Есептің дұрыс, бұрыстығын қосу, алу белгісі арқылы белгілейді.
|
|
|
|
Қосымша ақпараттар
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|