Сабақтың тақырыбы: Қазақтың дастарханы Күні



Дата31.12.2021
өлшемі39,05 Kb.
#23494
түріСабақ
Байланысты:
6-сынып ҚМЖ


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ

Мектеп:

И.Құтпанұлы атындағы ЖББОМ

Мұғалім:

Хусайн Х

Сабақтың тақырыбы:

Қазақтың дастарханы


Күні:

18.10.2021 ж

Сынып:

6-сынып

Оқу мақсаты:

6.2.2.1 ауызекі сөйлеу және көркем сөйлеудің стильдік ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тану;

Сабақ мақсаты

I. Барлық оқушылар біледі.

Б.: -мәтіннен негізгі ақпаратты анықтайды; - үстеулердің мағыналық түрлерін ажыратады.

Т.: Мақал-мәтелдер арқылы өмірлік мысалдар келтіре отырып тақырып бойынша өз ойларын жазады.

II. Оқушылардың басым бөлігі біледі.

Қ.: Тақырып мазмұны негізінде мақсат үстеулерін кірістіре отырып шағын ойтолғау жазу

Т.: Көтерілген мәселені талдап түсіндіреді.

III. Кейбір оқушылар біледі.

Ж.: Қазақ халқының қонақ күту ерекшелігінің бұрынғысы мен бүгінгісін салыстыра сипаттау.

Бата беру дәстүрінің мәнін ашу



Б.: Осы заманғы қонақ күту дәстүріне баға береды. Ысырапшылдық жайында көзқарасын айтады.

Бағалау критерийлері

  • I – біледі, түсінеді




  • II – қолданады




  • III – талдайды




  • өзіндік пікір қалыптасады




  • білімін өмірлік жағдайда пайдаланалады




РЕСУРСТАР




САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

ЖОСПАР

Жоспар‑

ланған уақыт

Жоспарланған жұмыстар







Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

САБАҚТЫҢ БАСЫ

(5 мин)





Сырым батыр үйіне қонып отырған қадірменді қонағы Төленді биден:

- Биеке, қазақтың қонағы неше түрлі болады?, – деп сұрапты.

- Қазақтың қонағы төрт түрлі болады: біріншісі – арнайы қонақ, екіншісі – құдайы қонақ, үшіншісі – қыдырма қонақ, төртіншісі – қылқыма қонақ.

- Ал оны қалай айырамыз?, – дегенде:



- Арнайы қонағымыз, алыстан арнайы келген жақын туыс, нағашы, жиен, құда, күйеу, қайын сияқты жекжатың немесе сүйікті достарың, жақсы жолдас-жораң.

Міне, бұл - нағыз сыйлы қонағың. 



Құдайы қонағымыз, өзің танымайтын, білмейтін шалғай елден, алыс жерден жолаушылап жүріп, ат басын тірей қалған тосын да бөгде қонақ.

Міне, бұл - нағыз сауап қонағың.



Қыдырма қонағымыз, ерігіп те желігіп үйден-үйді, ауылдан-ауылды кезіп, сөз аңдып, өсек теріп, қымыз ішіп, ет жеп жүрген сандалма қонақ.

Міне, бұл – нағыз далбаса қонағың.



Қылқыма қонағыңыз, үй арасындағы, ауыл ішіндегі түтіні түзу шыққан үйді торып, өзінің құлқыны үшін аузына тигенін қылқытып жіберіп, басы ауған жаққа тарта беретін көлденең қонақ.

Міне, бұл - нағыз сұғанақ қонағың, - депті, көпті көрген көне би Төленді қарт. 







САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ

(36МИН )



I‑кезең:

(8 мин.).


1-тапсырма

Берілген мәтін мазмұнына байланысты 5 ақпарат жазу


2-тапсырма




Сұрағы

Мысал

Сөйлем

Мезгіл үстеулері










Мекен үстеулері










Мақсат үстеулері











3-тапсырма Мақалдың мағынасын түсіндіреді
Қонақ келсе құт келер.
Қонақ аз отырып, көп сынайды.
Қонағын сыйламаған баласын ұрады,
Я үйін сыпырады.
Құтты қонақ келсе,
Қой егіз табады.
Құтсыз қонақ келсе,
Қораға қасқыр шабады.
Жаман үйдің қонағы билейді.




II‑кезең:

(28 мин)


4-тапсырма

«Ерулік» тақырыбында мақсат үстеулерін қатыстыра отырып шағын ойтолғау жазу. 6-7 сөйлем


5-тапсырма

Өлең жолдарындағы құндылықтарды талдап түсіндір.


Қазақ осы - айтатұғын желге сыр,

О, ағайын, халық емес ол кесір.

Қазақ осы - аңғал-саңғал жабусыз,

Қазақ осы - ағыл-тегіл, көл-көсір.

Қазақ осы - дала дейтін, күн дейтін,

Қазақ осы - «Өнер алды - тіл» дейтін.

Қазақ осы - қарасың ба, ақсың ба,

Қоңырсың ба, жатырқауды білмейтін.

Қазақ осы - ашық жарқын қабағы,

Қонақ келсе шабылып бір қалады.

Байқа да тұр, саған да ол кетерде,

Ат мінгізіп, жібек шапан жабады.

Қазақ осы - дүние мен малыңды,

Оңды-солды шашу үшін жинайтын.



5-тапсырма

Қонақ күту ерекшелігін уақыт тұрғысынан сипаттап жаз



Қонақ күтудегі бабалар дәстүрі

Қазіргі заманғы қонақ күті








6-тапсырма
Осы заманғы қонақ күту дәстүріне баға бер. Ысырапшылдық жайында не айтуға болады?






САБАҚТЫҢ СОҢЫ

4 мин


(2-3 мин.)

Меңгерген білімді айқындау, бағалау, проблема бойынша шешім қабылдау. Бағалау, рефлексиялық кезең, үйге тапсырма




САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ

Қалыптасатын ойлау дағдыларының деңгейлері

Дағдылардың қалыптасуы

  • білдім, түсіндім




  • қолданамын




  • талдаймын




  • өзіндік пікір қалыптасты




  • білімімді өмірлік жағдайда пайдаланамын




Ескерту: оқушы дағдыларды меңгергендігін (+ / -), мұғалім пайызбен (%) белгілейді

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

1. Сабақ мақсатына толық жетті ме?

2. Қандай түзетулер енгізу қажет?



(мұғалім үшін)

_______________________________________

_______________________________________



_______________________________________

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ

Мектеп:




Мұғалім:




Сабақтың тақырыбы:



Күні:




Сынып:



Оқу мақсаты:




Сабақ мақсаты

I. Барлық оқушылар біледі.

Б.:

Т.:

II. Оқушылардың басым бөлігі біледі.

Қ.:

Т.:

III. Кейбір оқушылар біледі.

Ж

Б.:

Бағалау критерийлері

  • I – біледі, түсінеді







  • II – қолданады







  • III – талдайды







  • өзіндік пікір қалыптасады




  • білімін өмірлік жағдайда пайдаланалады




РЕСУРСТАР




САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

ЖОСПАР

Жоспар‑

ланған уақыт

Жоспарланған жұмыстар







Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

САБАҚТЫҢ БАСЫ

(5 мин)





Мақсат, бағалау критерийі, дискриптор анықталады.

Проблема айқындалады, мотивация туғызылады.






САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ

(36МИН )



I‑кезең:

(8 мин.).


жаңа білімді, зерттеу кезеңі.

Проблеманы шешу немесе мағынаны ашу






II‑кезең:

(28 мин)


бекіту (2-3 мин.),

операциялық кезең – өздік (15 мин.),

топтық, жұптық тапсырманы орындау (10 мин.).





САБАҚТЫҢ СОҢЫ

4 мин


(2-3 мин.)

Меңгерген білімді айқындау, бағалау, проблема бойынша шешім қабылдау. Бағалау, рефлексиялық кезең, үйге тапсырма




САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ

Қалыптасатын ойлау дағдыларының деңгейлері

Дағдылардың қалыптасуы

  • білдім, түсіндім




  • қолданамын




  • талдаймын




  • өзіндік пікір қалыптасты




  • білімімді өмірлік жағдайда пайдаланамын




Ескерту: оқушы дағдыларды меңгергендігін (+ / -), мұғалім пайызбен (%) белгілейді

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

1. Сабақ мақсатына толық жетті ме?

2. Қандай түзетулер енгізу қажет?



(мұғалім үшін)

_______________________________________

_______________________________________



_______________________________________

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ

Мектеп:




Мұғалім:




Сабақтың тақырыбы:



Күні:




Сынып:



Оқу мақсаты:




Сабақ мақсаты

I. Барлық оқушылар біледі.

Б.:

Т.:

II. Оқушылардың басым бөлігі біледі.

Қ.:

Т.:

III. Кейбір оқушылар біледі.

Ж

Б.:

Бағалау критерийлері

  • I – біледі, түсінеді







  • II – қолданады







  • III – талдайды







  • өзіндік пікір қалыптасады




  • білімін өмірлік жағдайда пайдаланалады




РЕСУРСТАР




САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

ЖОСПАР

Жоспар‑

ланған уақыт

Жоспарланған жұмыстар







Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

САБАҚТЫҢ БАСЫ

(5 мин)





Мақсат, бағалау критерийі, дискриптор анықталады.

Проблема айқындалады, мотивация туғызылады.






САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ

(36МИН )



I‑кезең:

(8 мин.).


жаңа білімді, зерттеу кезеңі.

Проблеманы шешу немесе мағынаны ашу






II‑кезең:

(28 мин)


бекіту (2-3 мин.),

операциялық кезең – өздік (15 мин.),

топтық, жұптық тапсырманы орындау (10 мин.).





САБАҚТЫҢ СОҢЫ

4 мин


(2-3 мин.)

Меңгерген білімді айқындау, бағалау, проблема бойынша шешім қабылдау. Бағалау, рефлексиялық кезең, үйге тапсырма




САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ

Қалыптасатын ойлау дағдыларының деңгейлері

Дағдылардың қалыптасуы

  • білдім, түсіндім




  • қолданамын




  • талдаймын




  • өзіндік пікір қалыптасты




  • білімімді өмірлік жағдайда пайдаланамын




Ескерту: оқушы дағдыларды меңгергендігін (+ / -), мұғалім пайызбен (%) белгілейді

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

1. Сабақ мақсатына толық жетті ме?

2. Қандай түзетулер енгізу қажет?



(мұғалім үшін)

_______________________________________

_______________________________________



_______________________________________

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ

Мектеп:




Мұғалім:




Сабақтың тақырыбы:



Күні:




Сынып:



Оқу мақсаты:




Сабақ мақсаты

I. Барлық оқушылар біледі.

Б.:

Т.:

II. Оқушылардың басым бөлігі біледі.

Қ.:

Т.:

III. Кейбір оқушылар біледі.

Ж

Б.:

Бағалау критерийлері

  • I – біледі, түсінеді







  • II – қолданады







  • III – талдайды







  • өзіндік пікір қалыптасады




  • білімін өмірлік жағдайда пайдаланалады




РЕСУРСТАР




САБАҚТЫҢ ҚҰРЫЛЫМЫ

ЖОСПАР

Жоспар‑

ланған уақыт

Жоспарланған жұмыстар







Мұғалім іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

САБАҚТЫҢ БАСЫ

(5 мин)





Мақсат, бағалау критерийі, дискриптор анықталады.

Проблема айқындалады, мотивация туғызылады.






САБАҚТЫҢ ОРТАСЫ

(36МИН )



I‑кезең:

(8 мин.).


жаңа білімді, зерттеу кезеңі.

Проблеманы шешу немесе мағынаны ашу






II‑кезең:

(28 мин)


бекіту (2-3 мин.),

операциялық кезең – өздік (15 мин.),

топтық, жұптық тапсырманы орындау (10 мин.).





САБАҚТЫҢ СОҢЫ

4 мин


(2-3 мин.)

Меңгерген білімді айқындау, бағалау, проблема бойынша шешім қабылдау. Бағалау, рефлексиялық кезең, үйге тапсырма




САБАҚ БОЙЫНША РЕФЛЕКСИЯ

Қалыптасатын ойлау дағдыларының деңгейлері

Дағдылардың қалыптасуы

  • білдім, түсіндім




  • қолданамын




  • талдаймын




  • өзіндік пікір қалыптасты




  • білімімді өмірлік жағдайда пайдаланамын




Ескерту: оқушы дағдыларды меңгергендігін (+ / -), мұғалім пайызбен (%) белгілейді

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

1. Сабақ мақсатына толық жетті ме?

2. Қандай түзетулер енгізу қажет?



(мұғалім үшін)

_______________________________________

_______________________________________



_______________________________________

Қорытынды:____________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет