Сабақтың тақырыбы Баламалы энергия қорлары Оқу мақсаттары



Дата21.02.2023
өлшемі27,1 Kb.
#69760
түріСабақ
Байланысты:
баламалы энергия



Мектеп:

Абай атындағы №1 орта мектеп-гимназиясы

Күні:20.02.2023

Мұғалімнің аты жөні: Абсейт Маржан Әбдісеитқызы

Сынып:8

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Баламалы энергия қорлары

Оқу мақсаттары:

8.4.4.3Сөйлем ішінде бірыңғай және айқындауыш мүшелерді қолдана білу

Сабақтың мақсаты

Бірыңғай және айқындауыш мүшелерді анықтау

Бағалау критерийі

Сөйлем ішінде бірыңғай және айқындауыш мүшелерді қолдана алады

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Көрнекіліктер

Сабақтың басы:
5 минут

5 минут




Білу
- Оқушыларды түгендеу; кезекшімен жұмыс жүргізу; оқушылар назарын сабаққа аудару
-үй тапсырмасын сұрау

Ой қозғау


Мақалдың мағынасын қалай түсінесіңдер?
«Жерге еткен жақсылық жерде қалмайды»



Сәлемдесу


Үй тапсырмасын айтады

Өз ойларын айтып бөліседі






Сабақтың ортасы:

5 минут






1-тапсырма
Мәтінмен танысыңдар. Мәтінде көтерілген мәселені талдай отырып, мәтіннің негізгі ойын анықтаңдар

Баламалы энергия қорлары жайлы мәтінмен танысады
Мәтіннің негізгі ойын анықтайды

Қолдану

7 минут


2-тапсырма.
3 топқа бөлініңдер. Әр топ өз тақырыптарыңды қорғап шығыңдар
"су энергия»ы"
«Күн энергиясы»
«Жел Энергиясы»

Топқа бөліну арқылы өз тақырыптарын қорғайды



Презента
ция

Талдау

10 минут




3-тапсырма.
Мәтіндегі сөйлемдерді бірыңғай және айқындауыш мүшелерді қатыстырып өзгертіп жазыңдар

Мәтін сөйлемдерін бірыңғай және айқындауыш мүшелерді қатыстырып өзгертіп жазады



презентация

Жинақтау

5 минут


4- тапсырма
1.Бірыңғай пысықтауышты табыңдар.
а) Ерболға да, Шұбарға да сыр мәлім болды.
ә) Кәкітай да, Дәрмен де ұзақ хаттар жазды.
б)Атам атәбзелдерін оюлап, өрнектеп, өріп жасайды.
B) Айжан біресе маған, біресе Әмірге қарады.
а) Жылқы – қазақтың кәделі, бағалы, қымбат қазынасы.
ә) Қазақстандағы ірі өзендер мыналар: Ертіс, Жайық, Сырдария.
г) Әбіш Абайдан үлкен, сапалы, терең жауап күтті.
г) Орта бойлы, бірақ толықша сұр жігіт еді.
2. Бірыңғай анықтауышты табыңдар.
б) Күз аспаны күңгірт, бұлыңғыр.
в) Алыстағы жоталар мен айналадағы өлкелер де панасыз, жүдеу.
г) Биылғы қыстың басы адамға да, малға да әзір аса жайлы боп тұр.
3. Бірыңғай толықтауышты табыңдар.
а) Сүйеу – ел ішіне сыйымсыз, тікбақай, тентек шал.
ә) Ақын жастайынан әнге, өлеңге, домбыраға әуес болады.
б) Айтарың да, тапсырарың да, өтініштерің де мол екен.
В) Ел сөзі әрі мақтан, әрі міндет.
г) Мәкiш Абайға кінәлай да, сынай да қарады.
4. Бірыңғай баяндауышты табыңдар.
а) Қатық – әрі тағам, әрі сусын.
ә) Мұнда шай, лимон, мандарин өсіріледі.
б) Құда жігіт жалтақтап, ыңғайсызданып отыр.
в) Оспан мырза, бейіліңе де, сөзіңе де біз ырзамыз.
г) Әбіш Абайдан үлкен, сапалы, терең жауап күтті.
5. Айқындауыш түрлерін белгілеңдер
а)2
ә)5
б)6
в)4
г)3
6. Айқындайтын мүшесіне қосалқы атау болатын сөзді табыңдар.
а)қосарлы айқындауыш
ә)үйірлі айқындауыш
б)дара айқындауыш
в)күрделі айқындауыш
г) оңашаланған айқындауыш.

Тест тапсырмаларын орындайды
1. Бірыңғай пысықтауышты табыңдар.
б) Атам атәбзелдерін оюлап, өрнектеп, өріп жасайды.
2. Бірыңғай анықтауышты табыңдар.
б) Күз аспаны күңгірт, бұлыңғыр.
3. Бірыңғай толықтауышты табыңдар.
ә) Ақын жастайынан әнге, өлеңге, домбыраға әуес болады.
4. Бірыңғай баяндауышты табыңдар.
б) Құда жігіт жалтақтап, ыңғайсызданып отыр.
5. Айқындауыш түрлерін белгілеңдер
г)3
6. Айқындайтын мүшесіне қосалқы атау болатын сөзді табыңдар.
а)қосарлы айқындауыш


Оқулық, дәптер
презентация

Сабақтың соңы

5 минут


Үйге тапсырма
«Жерге еткен жақсылық жерде қалмайды» тақырыбында бірыңғай және айқындауыш мүшелерді қолдана отырып эссе жазады


«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша рефлексия

Кері байланыс жасайды





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет