Сабақтың тақырыбы Батырлар жыры Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



бет1/3
Дата19.05.2023
өлшемі1,18 Mb.
#94800
түріСабақ
  1   2   3
Байланысты:
№ 9 Батырлар жыры





Бөлім: «Таза, мінсіз асыл сөз»

Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:



Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Батырлар жыры

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Батырлар жыры туралы мағұлмат алу, жанрлық ерекшелігін түсіну;
Көпшілігі: Батырлар жырының фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;
Кейбір оқушылар: Батырлар жырының фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір айту.

Бағалау критерийі

  • Батырлар жырының фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды;

  • шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір айтады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық)

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады: әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды;
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Қызылбас елі, теңге ату, Құртқа, Тайбурыл, қалмақ.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, тарих

Алдыңғы білім

Батырлар жыры туралы бастауышта алған білімі бар.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру:
«Мен үшін қымбат...» деген сөзді айту барысында оқушылар сөздерді айтады. Бірінің айтқанын бірі қайталамайды


І. Қызығушылықты ояту.
Балалар, «Батырлар жыры» дегеніміз не? Онда не туралы баяндалады? «Батырлар жыры» туралы білетін мәліметтеріңді «Класстер» әдісімен түсіндіріңдер.

- Батырлар жырының қандай ерекшеліктері бар?
- Қазақ халқының қандай батырлар жырын білесіңдер? (оқушылар жауабы тыңдалаы).


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.

Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады.
Оқушылар «Батырлар жыры» туралы білетін мәліметтерін ортаға салады, топтастырады.

Сұрақтарға жауап беріп, жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.



ҚБ «Түстер»






5-сынып
Қазақ әдебиеті оқулығы

Сабақтың ортасы



ІІ. Мағынаны тану.


  • Балалар, біз бүгін Халық ауыз әдебиетінің бір үлгісі – Батырлар жырымен танысамыз.


Батырлар жыры – әр батырды ерекше ерлігін, елі үшін жасаған еңбегін жырлаған өлеңдер.
Тапсырма. Оқулықтағы берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
Ортақ тапсырма: «Пікірлер» парағы әдісі
1-топ. Батырлар жыры қандай тақырыпта жырланады? Батырлар жырының идеясы қандай?
2-топ. Батырлар жырының құрылысында өзіне тән ерекшелігі бар ма?
3-топ. Батырлар жырын ел ішіне таратушылар кімдер? Батырлар жырының көп нұсқалы болып келуінің себебі неде?
Дескриптор
- сұрақтарға жауап жазады;
- қосымша мәліметтер ізденеді, қосады;
- өз ойын дәлелдейді;
- ұсыныс жазады.
ҚБ
Тапсырма. «ВЕНН» диаграммасы Топ бойынша талқылап, батырлар жыры мен ертегілерді ВЕНН диаграммасына салып салыстыру.

Дескриптор:
- Батырлар жыры мен ертегілерді ВЕНН диаграммасына салып салыстыра алады;
- Батырлар жыры мен ертегілерді салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін айта алады;
- Батырлар жыры мен ертегілерді дәлелдермен салыстыра алады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет