Бөлімнің атауы:
«Мәдениет: тіл және қарым-қатынас»
|
Мектеп: «№3 Күршім гимназиясы»КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Нурсейтова А.Т.
|
Сынып: 5 Пәні: қазақ тілі
|
Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Біз қалай сөйлесеміз?
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5Т/А5. Оқылған ақпарат негізінде сұрақтарға жауап беру, өз ойын білдіру.
5О1.Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсіну,анықтау.
5ӘТН1. Қазақ тілінің дыбыстар жүйесін,үндестік заңын,емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазу.
|
Оқу мақсаттары
|
Барлығы: мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты түсінеді,анықтайды.
|
|
Көпшілігі: қазақ тілінің дыбыстар жүйесін,үндестік заңын,емлелік ерекшеліктерін ескере отырып, орфографиялық нормаға сай жазады.
|
|
Кейбірі: әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдайды.
|
Бағалау критерийі
1. қарым-қатынаста сөйлеу мәдениеті жайлы ақпаратты алады,
2. аталы сөздер жайлы мағлұмат айтады.
|
Қарым-қатынаста сөйлеу мәдениеті жайлы ақпаратты алады.
Аталы сөздер жайлы мәлімет айтады.
Алған ақпаратты практика жүзінде қолданады.
|
1
1
2
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: түсіндіру,сұрақ-жауап, әңгімелесу,«Ой шақыру» әдісі, «Ашық журнал » тәсілі
|
Құндылықтарға баулу
|
|
Пәнаралық байланыс
|
Әдебиет
|
Алдыңғы оқу
|
Өтілген мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру
|
Сабақ барысындағы мұғалім мен оқушының іс-әрекеті
|
|
- Оқушылармен амандасу.
- Сабаққа дайындықтарын тексеру.
- Сабақ мақсатын таныстыру.
|
|
Тапсырма Оқушы әрекеті
Мұғалім іс-әрекеті
|
Өткен сабақты тексеру
|
Өткен сабақтың тапсырмасын тексереді.
Кемшіліктерді анықтайды,түзетеді, бағалайды.
|
Қайталайды, сұраққа жауап береді,естеріне түсіреді
|
Сабақтың
басы
5 мин
Сабақтың
ортасы
30 мин
|
«Ой шақыру» әдісі. Жарапазан батасы туралы сұрау.
Оқылым.
А) Мәтінмен жұмыс.Оқулықтағы 5-тапсырманы орындатады.
Айтылым. 6-тапсырманы орындатады.
Жазылым. 8-тапсырманы орындатады.Мәтіндегі қарамен жазылған сөздерді дыбыстық жағынан талда.
Сөйлеушінің
1. Жуан,жіңішке,аралас буынды сөз
2.Неше буын,буын түрлері
3.Неше жағдайда тасымалданады?
4.Екпін
5.Буын үндестігіне бағына ма,себебі?
6.Дыбыс үндестігін анықта
7.Дыбысқа сипаттама бер
Саралау.10-тапсырма. «Сөз тазалығы» деген тақырыпқа өз ойыңды білдір.
|
Сұраққа жауап береді,ой бөліседі.
Мәтінді оқып, негізгі ойды табады.
Мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Көп нүктенін орнына
тиісті дыбыстарды қояды.
Берілген сөзге дыбыстық талдау жасайды.
Қабілеті жоғары оқушылар берілген тақырыпқа өз ойларын білдіреді.
|
ІІІ. Бағалау
|
Қалыптастырушы бағалау. «Ашық журнал» формасымен бағаланады. Қорытынды бағаны мұғалім өзі қояды.
|
|
V.Үйге тапсырма
|
22-беттегі 9-тапсырма
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау –оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай түрлендіресіз? Қабілетті оқушыға 10-тапсырманы орындауды ұсынамын.
|
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Ашық журнал» формасымен бағаланады. Қорытынды бағаны мұғалім қояды.
|
Пәнаралық байланыс .
АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. Мәтін тақырыбына байланысты тілге деген құрмет сезімін, дұрыс сөйлей білу дағдысын қалыптастыру.
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау іске асты ма? Тапсырмалар сәйкес болды ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім? неге?
|
|