Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Пән/Сынып:
|
9 сынып
|
Күні:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
9.3А Тригонометрия
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері
|
Оқу мақсаты:
|
9.1.1.1бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын меңгеру;
9.1.2.1градусты радианға және радианды градусқа айналдыру;
|
Бағалау критериі:
|
- бұрыштың радиандық өлшемі ұғымын біледі
-Бұрышты радиандық өлшемнен градустық өлшемге көшіреді;
-Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдырады;
-бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;
-Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табады
|
Саралап оқыту тапсырмалары
|
Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату
|
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.
|
Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
3 минут
|
Ұйымдастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Атмосфералық жағдайды қалыптастыру.
Бүгін, Бұрыш пен доғаның градустық және радиандық өлшемдері тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілейді;
-бірлік шеңбердегі нүктенің координаталары (cosα; α) екенін біледі;
Қайталау.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Формулаларды еске түсіріп,жазады.
|
Дескриптор:
-сан тізбегінің заңдылығын анықтайды -келесі үш мүшесін жазады -ерекшеліктерін анықтайды -есептің жауабын жазады
|
Whatsapp қолдану.
Интернет ресурстары
|
5 мин
|
Жаңа сабақ
|
Бұрыштың радиандық өлшемі деп бұрышты құрайтын шеңбер доғасының ұзындығының оның радиусына қатынасын айтады.
L-шеңбер доғасының ұзындығы;
R-шеңбер радиусы;
-шеңбер доғасына сәйкес бұрыш
Анықтама. Ұзындығы шеңбер радиусының ұзындығына тең, доғаға сәйкес келетін центрлік бұрыш 1 радиандық бұрыш деп аталады.
Сонда толық шеңбердің ұзындығына сәйкес келетін, толық бұрыш радиан, ал жарты шеңбердің рдиандық өлшемі π-ге тең, бұл 1 радиандыұ өлшемі бар доға жарты шеңберде π есе болатынын білдіреді.
Жарты шеңбердің градустық өлшемі 1800, ал оның радиандық өлшемі π екенін біле отырып, 10 –ты радиандық өлшем арқылы анықтайық:
10=рад
α-қандай да бір бұрыштың градустық өлшемі, а-сол бұрыштың радиандық өлшемі болсын, онда келесі пропорция ақиқат:
α:180=а:π, а=
мысалы, α=300 а= =(рад)
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
https://onlinemektep.net/schedule/1610323200/lesson/3bef7bf3-2e54-468e-90f6-f95a25b43f4e
Слайд
|
20 мин
|
Бекіту тапсырмалары
|
Дамыту кезеңі.Есептер шығару
|