4.3.4.1 Кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір) қолданылу саласын анықта
Сабақтың мақсаты
Табиғат ресурстарының түрі мен көздерін анықтай алады, шығу тегі бойынша жіктей алады. Топырақтың құрамы мен қасиетін атай алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Басы
2 мин
5 мин
2 мин
Мен сендердің бүгінгі сабақта деген көңіл күйлеріңді білгім келіп тұр. Олай болса, өз көңіл күйлеріңді қол шапалақтау арқылы білдіресіңдер. Егер көңіл күйің жоғары болса, үш рет, жақсы болса екі рет, орташа болса бір рет қол шапалақтауымыз керек.
Тұр, отыр деген ойынды ойнап корейік. Егер мен сендерге тұр деп айтсам, сендер отыруларын керексіндер. Егер отыр деп айтсам, тұру керексінжер. Яғни, керісінше жасайсындар, кім дұрыс жасамаса, ол ойыннан шығады.
Топтарға бөлу. Асық арқылы бөлу Сыныптағы бала санына қарай 3 түрлі асық шашылады, әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды.
Ендеше, бүгінгі сабағымызды бастайық.
Қимылды қозғалыс
Сабақтың
ортасы
10 мин
3 мин
10 мин
3 мин
5 мин
Кенсіз пайдалы қазба туралы қысқаша анықтама, слайд бойынша көрсетем.
Бүгін біз "Кенсіз пайдалы қазба" не екенін айтамыз.
Құрамында металл болмайтын пайдалы қазбаларды кенсіз пайдалы қазбалар деп атайды. Оларға құм, саз, мәрмәр тәрізді заттар жатады.
Кенсіз пайдалы қазбаның пайда болуы туралы білейік. Магмалық және шөгінді тау жыныстары қалай тізіледі?
Шөгінді тау жыныстары - құрлықта немесе су бассейіндерінде шөгетін материалдан пайда болуы мүмкін. Шөгінді кенсіз пайдалы қазбалар: саз, құм, әк, бор, мәрмәр, тұз, тас.
Магмалық тау жыныстары - магма немесе жанартаулық атқылаулардан жер бетіне төгілген лаваның суынуынан және кристалдануынан пайда болған тау жыныстары. Магмалық кенсіз пайдалы қазбалар: гранит, асбест.
Саз - жұмсақ тау жынысы. Саздан кірпіш, плитка, цемент, керамикалық құбыр, бояу, фарфор, фаянс сияқты өнімдер жасалады. Құрылыста құм да саз, әктас темір және автомобиль жолына пайдаланатын материал.