Сабақтың тақырыбы Көмектес септігі Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары



Дата04.11.2023
өлшемі28,39 Kb.
#121786
түріСабақ
Байланысты:
Қазақ тілі 24.01.2022


Білім беру ұйымының атауы:

№ 18 жалпы білім беретін орта мектебі

Пәні:

Қазақ тілі

Бөлім:

Табиғат құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Нурпеисова Жибек Сакенова

Машықкердің аты-жөні:

Улмесова Гулниса

Күні:

Зат есімнің септелуі

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Көмектес септігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар:
-Септгік түрлерін біледі;
-Септік түрлерін ажыратады;
Көптеген оқушылар:
-Зат есімдерді септейді;
Кейбір оқушылар:
-Септік жалғауларын сөйлем құрағанда қолданады

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері
уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
6мин

Психологиялық ахуал
Әртүрлі тілде амандасу:
-Охайо;
-Намасте;
-Анненхасейо;
-Сәлеметсіңдер ме!
-Оқушылар, көңіл-күйлерің қалай?
-Еңдеше, осындай жақсы көңіл-күймен сабағымызды ары қарай жалғастырайық.
Өткенді қайталау
-Артық сөзді алып таста:
АЛМА КІТАПХАНА КӨКШІЛ АПА
-Неліктен дәл осы сөз артық?
-Зат есім дегеніміз не?
-Зат есімнің сұрақтары қандай?

  • Жалқы/жалпы

Айтылған зат есімдер жалқыға жатса, екі қолды жоғары көтереміз, жалпыға жатса, кеудемізде қиыстырамыз. (Алматы, алма, биші, Айжан, аурухана, Іле, өзен, тау, Алатау)

Әртүрлі тілде амандасып, жауап қайтарады

Сұрақтарға жауап береді


Ережеге сай қолдарын жоғары көтереді, не қиыстырады.



Мақтау сөздері



Презентация
Слайд

Сабақтың ортасы
35мин

-Бүгінгі біздің тақырып «Зат есімнің септелуі» деп аталады. Септелу, септік деген сөзді бұрын-сонды естіп көріп пе едіңдер?
-Біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай болады деп ойлайсыңдар?
-Сабағымыздың мақсаты – зат есімнің қалай септелетінің біліп, оларды септеп көру.
26-жаттығу. Мәтінді оқып, қарамен белгіленге сөздерге сұрақ қою, не байқадыңдар?

  • Бейнебаян көрсету

-Демек, септік көмектесу деген мағынаны білдіреді екен, ал септік жалғаулары – сөздердің бір-бірімен байланысына көмектесіп, сөздерді байланыстырушы қызметін атқарады.
-Оған дәлел ретінде мысал келтіріп көрейік.
Мен Айнұр дүкен бардым. (Мен Айнұрмен дүкенге бардым.)
-Қалай естіледі? Сөйлем дұрыс құралған ба? Не жетіспей тұр?
27-жаттығу. Сұрақтардың орнына ақбөкен сөзін қойып, мәтінді көшіріп жаз.
Ақбөкен (киік) – қостұяқты жануар.

Дескриптор

Балл

Аақбөкен сөзіне тиісті жалғау қойып, жазады

3

Сөйлемдегі сөздерді бір-бірімен байланытру үшін жалғанатын жалғауларды - септік жалғаулары деп атайды. Қазақ тілінде 7 септік бар: атау, ілік, барыс, табыс, жатыс, шығыс, көмектес.


Зат есімнің септік жалғаулары арқылы өзгеруін – зат есімнің септелуі деп атайды.
«Ақбөкен» сөзін бірге септеп көру.
Септеуге сөздер: табиғат, тау, көбелек.

Дескриптор

Балл

Зат есімдерді септейді

4



ЖЖ: 30-жаттығу. Тізбектегі қай сөз артық екенін тауып, дәлелдеу.

Дескриптор

Балл

Тізбектегі артық сөзді табады

1

Өз ойын дәлелдейді

2




Сабақтың мақсатын болжайды
Жетістік критерийлерін мұғалімнің көмегімен құрайды
Бейнебаян көреді

Сөйлемге жалғаулар қосып, дұрыстайды.


Дәптерлеріне тапсырманы орындайды
Сөздерді тақтада/орнында септейді
Артық сөзді тауып, ойын дәлелдейді

Мақтау сөздері

Мақтау сөздері


Критериалды бағалау

Критериалды бағалау


Критериалды бағалау

Слайд

Слайд
https://youtu.be/-PpIAxAuFzA


тақта

Дәптер,
Сурет


Тақта

Оқулық


Сабақтың соңы
4мин

Кері байланыс.
-Жетістік критерийлерін есімізге түсірейікші, біз оларға жете алдық па?
Жетістік критерийлері:
-Септік деген не екенін біледі;
-Зат есімнің қалай септелетінін түсінеді:
-Алған білімдерін өмірде қолданады.
Рефлексия
«Аллилуя, толқын, слип»
Үй жұмысы: 29-жаттығу. Адам, табиғат сөздерін септеп келу. Септіктерді жаттау.

Сабақты қорытындылайды


Күнделіктеріне тапсырманы жазып алады






Слайд
Күнделік




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет