Мұғалімнің аты-жөні:
|
|
Пән/Сынып:
|
8 сынып
|
Күні:
|
|
Тарау немесе бөлім атауы:
|
8.2А Квадрат теңдеулер
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу
|
Оқу мақсаты:
|
8.2.1.3 квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу;
|
Сабақ мақсаты
|
Квадрат үшмүшені көбейткішке жіктей білу
|
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу тақырыптарын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу.
|
Амандасу.Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындау, оқу құралдарын алу.
Үй тапсырмасын айту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
|
Оқулық
|
10мин
|
Негізгі бөлім
|
ІІ. Мағынаны тану. Жаңа сабақ:
жалпы жағдайда, aх2+bx+c квадрат үшмүшесінің түбірлері aх2+bx+c=0 теңдеуінің немесе теңдеуінің түбірлерімен бірдей болады. Егер оның түбірлері х1,x2 болса, онда жоғарыдағы көрсетілгендей теңдігі орындалады. Сондықтан Сонымен, егер х1 және x2 сандары aх2+bx+c квадрат үшмүшесінің түбірлері болса, онда aх2+bx+c=а(х-х1)(х-х2) теңдігі орындалады.
1-мысал. 2х2-x-6 квадрат үшмүшесін көбейткіштерге жіктейік. Оның түбірлері: х1=-1,5; х2=2 болғандықтан, 2х2-x-6=2(х-(-1,5))(х-2)=2(х+1,5)
(х-2)=(2х+3)(х-2) теңдігі орындалады.
|
Сұрақтарға жауап береді.
Берілген тапсырмаларды орындайды.
«Бұл жауабы болса, онда сұрақ қандай болады?» тәсілімен үй тапсырмасын сұрау. Оқушыларға формулаларды беріп, жауап ретінде осы формулаларды алу үшін сұрақ қандай болатынын анықтауды сұрау.
ах2 +вх+с=0
ах2=0, ах2+в=0, ах2+с=0
D=b2-4ac
х 2+px+q=0
x1+x2=-p
x1*x2=q
x1,2=-в/ 2a
ах2 +вх+с=a(x-x1)(x-x2)
|
Дескриптор:
1. Квадрат теңдеудің анықтамасын біледі
2. Толымсыз квадрат теңдеуді біледі
3. Дискриминантты табу формуласын біледі
4.Келтірілген квадрат теңдеуді біледі
5.Виет теоремасын біледі
6.Квадрат теңдеудің түбірлерін табу формулаларын біледі
7.Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу формуласын біледі
«Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
Интернет ресурстары
Слайд
|
25 мин
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тапсырмалар. Алгоритмдік деңгей. №1.
А тобы:
№1. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер:
1) 2х2-5x+3; 2) 4х2+x-5;
В тобы:
№2. Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеңдер:
1) ах2-(а+с)x+с; 2) 6х2+5mx+m2;
C тобы:
№3. Түбірлері бойынша теңдеулер құрастырып, оларды көпмүше түрінде жазыңдар. 1) -3;8; 2) 0;12
Сергіту сәті. Логикалық тапсырмалар.
Оқулықтан №9.18
|
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды.
Бағалау критерийі
Квадрат үшмүше құра алады
|
Дескриптор
Сан есімдерді дұрыс табады.
Виет теоремасын қолданады.
Квадрат үшмүше құрастырады
Квадрат үшмүшені көбейткіштерге
жіктейді.
|
Интернет ресурстары.
Оқулық
|
|
Жеке жұмыс
|
«Өзіндік ойын» әдісі.
№2. 2Х2 – 8х - 10;
4х2 + 0,3х – 5;
|
Тапсырманы орындайды
|
ҚБ «Бас бaрмaқ»
|
Жинақ, парақша
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта:
- үшмүшеден екімүшенің толық квадратын бөле алады. -квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктей алады.
«Рефлексия: Оқушыларға осы сабақты өздерінің қандай дәрежеде түсінгендерін анықтаймын.
Бағалау.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау.
Квадрат үшмүше деген не?
Квадрат үшмүше мен квадрат теңдеудің арасында қандай ұқсастық және айырмашылығы бар?
Квадрат үшмүшесінің түбірлері деген не?
Үйге тапсырма. №9.20.
|
Кері байланыс
Бағалау парағы арқылы бағаланады.
|
|