8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау
8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау;
Сабақтың мақсаты
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасының жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтайды;
композицияны тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұтасқа қарай талдайды;
2-тапсырма. 1. Жылқышы қарт пен ананың диалогі бойынша ой қорытындысын жасаңыз.
- Ей! Кімсің? Тірісің бе? Жаның бар ма? Аққуды неге атасың, арың бар ма?! – деген жылқышы қарттың сөзінде қандай мән бар?
2. Ақын шығарма желісіне тәуіп шалды неліктен енгізген? Сіз қалай ойлайсыз?
Мұқағали Мақатаев туралы өмірі мен шығармашылығы туралы ақпарат алады
«Аққулар ұйықтағанда» поэмасының қойлымын көреді Поэманың сюжетін сәйкестендіреді Жылқышы қарт пен ананың диалогі бойынша ой қорытындысын жасайды
Өзіндік пікірін білдіреді
6 балл
3 балл
https://www.youtube.com/watch?v=wGO0S6EjdO4
Сабақтың соңы
Қызық Қиын Қажет Үйге тапсырма: «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын оқу
8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру
Сабақтың мақсаты
шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді
Құндылықтарға баулу
Д. Исабеков «Әпке» драмасы 5
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау Оқу мақсатын хабарлау Ойтүрткі Адам баласы үшін маңызды...
Оқушыларға құндылық және жаңашылдық туралы ақпарат беру
Мұғаліммен амандасады
Үй тапсырмасын айтады
Мақсатпен танысады
Жаңа сабаққа қатысты ақпараттармен танысады
Жарайсың!
Тамаша! Керемет!
1 балл
Сабақтың ортасы
Дескриптор: құндылықтарды анықтайды
-материалдық;
-рухани
2-тапсырма. «Әпке» пьесасының жаңашылдығы неде? (жазбаша жауап)
Өзіңді тексер!
Адам - шешуі шешілмеген жұмбақ. Оның тағдыры - ешбір жерде жазылмаған шежіре. Жолы болғыш бақытты, иті үнемі қырын жүгіретін бақытсыз адам тағдырын қалам арқылы жеткізе білетін жазушылар кемде-кем. Солардың бірі - Дулат Исабеков. Дулат Исабековтің «Әпке» пьесасы барлық қазақ әпкелерінің бойында кездесетін бауырларына деген шексіз махаббаты, адамдардың арасындағы құндылықтар қақтығысы нағыз өмір көрінісін суреттейді. Жазушы адам бойындағы қажеттіліктерге деген ұмтылыс заман өзгерсе де сол қалпында қала беретіндігін кейіпкерлердің тілдік қолданысы мен іс-әрекеті арқылы көрсеткен. Қайнаған өмір көрінісін, адамдардың шын болмысын, олардың таңдаған құндылықтарын айна сынды көрсетіп тұратын шығарма қанша уақыт өтсе де өзектілігін жойған емес. Сөз зергері Зейнолла Қабдолов айтпақшы, «өмірден өнер жасаған» шығарма еш уақытта өз құндылығын жоғалтпай, бойындағы дәстүр мен жаңашылдығын сақтап, қоғам қажетіне жарары сөзсіз.
Дескриптор: -шығарманың жаңашылдығын анықтайды.
-өз пікрін білдіреді;
-мысал келтіреді
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы
3-тапсырма. Ремарка арқылы кейіпкерді табыңыз
Иіліп тағзым етеді
Келіп, оны құшақтап маңдайынан сүйеді
Тілін көрсетеді
Көзіне жас алып
Теңселіп тұрып қалады
Декриптор:
-кейіпкерлерді анықтайды.
ҚБ: Өзара бағалау
Шығарма үзінділерінен құндылықты анықтайды
Жаңашылдығына баға береді
Ремарка арқылы кейіпкерді табады
4 балл
4 балл
1 балл
Таратпа материалдары
Сабақтың соңы
Қызық Қиын Қажет Үйге тапсырма: «Аққулар ұйықтағанда» поэмасын оқу
Сабаққа кері байланыс береді
1-10 балл аралығында бағалау
Бөлім:
Махаббат және абырой
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Ермекова Гулназира Кенжесовна
Күні: 23 02 2023
Пәні: қазақ әдебиеті
Сынып:8 «В»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Д. Исабеков «Әпке» драмасы 4
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау
8.3.3.1 шығарманың көркемдік идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, , әдеби эссе жазу
Сабақтың мақсаты
«Әпке» пьесасындағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды
Пьесаның көркемдік идеялық құндылығын гуманистік тұрғыдан талдап, , әдеби эссе жазады
Құндылықтарға баулу
Оқушылардың бойына адамагершілік, бауырмалдық қасиеттерді сіңіру
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурс-тар
Сабақтың басы
Оқушылармен амандасу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Үй тапсырмасын сұрау
Мұғаліммен амандасады Үй тапсырмасын айтады
2 балл
Сабақтың ортасы
Сабақтың соңы
Қызық Қиын Қажет Үйге тапсырма:
Сабаққа кері байланыс береді
1-10 балл аралығында бағалау
Бөлім:
Махаббат және абырой
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Ермекова Гулназира Кенжесовна
Күні:21.02.2023 ж.
Пәні: қазақ әдебиеті
Сынып: 8 «В»
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы
Д. Исабеков «Әпке» драмасы 3
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану;
8.2.4.1 шығармадан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
Сабақтың мақсаты
«Әпке» драмасынан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады
«Әпке» драмасынан алған үзінділерді қайта өңдеп креативті жазады
Құндылықтарға баулу
Оқушылардың бойына адамагершілік, бауырмалдық қасиеттерді сіңіру