Сабақтың тақырыбы: Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері



Дата07.02.2022
өлшемі19,12 Kb.
#25003
түріСабақ
Байланысты:
09.12.21 9-с геом


Бекітемін:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Үшбұрыштарды шешу



Мектеп: №87 орта мектеп

Педагогтің аты-жөні:

Баешева Қ.С

Күні: 09.12.21




Сыныбы: 9 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұқсас фигуралар және олардың қасиеттері. Үшбұрыштар ұқсастығының белгілері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.4.16 үшбұрыш биссектрисасының қасиетін білу және қолдану;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Үшбұрыш биссектрисасының қасиеттерін біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:

Үшбұрыш биссектрисасының қасиеттерін түсінеді. .

Кейбір оқушылар:

Үшбұрыш биссектрисасының қасиеттерін есептер шығаруға дағдыланады



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




. Оқушылармен сәлемдесіп, түгелдеймін. Сыныпта жақсы психологиялық ахуал туғызу үшін "Шаттық шеңберін" құрамын. "Жүректен-жүрекке" әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.


"Миға шабуыл" әдісі арқылы оқушыларға жаңа тақырыпты меңгеру үшін қажетті ұғымдарды қайталатып, жаңа сабаққа бағыттаймын. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында оқушыларға келесі сұрақтарды ұсынамын:

1. Ұқсас түрлендірудің қасиеттерін ата.

2. Үшбұрыштар ұқсастығының бірінші белгісі.

3. Үшбұрыштар ұқсастығының екінші белгісі.

4. Үшбұрыштар ұқсастығының үшінші белгісі.

5. Мына суреттен ұқсас үшбұрыштарды табыңдар.



Бағалау: Ауызша бағалау.

(Әр дұрыс жауапқа топбасшы «+» таңбасымен бағалап отырады).
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.



Түрлі түсті қима қағаздар
ДК экраны
Сұрақтар топтамасы.

Сабақтың ортасы

«Олқылықты толтыру» әдісі арқылы оқушылардың математикалық тілде, сыни тұрғыда сөйлей алуын қамтамасыз ету мақсатында сыныпқа №373 есепті беремін. 1-ші шығарған оқушы тақтаға есепті жазады. Оқушылар есептің дәлелденуі бойынша пікірлерін айтады.

АВС үшбұрышының биссектрисасыоның АВ қабырғасын кесінділеріне бөледі. ВС=a, АС=b, AB=c деп алып, теңдіктерін дәлелдеңдер.

Бағалау критерийі

Дескриптор:


- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін есептер шығаруда қолданады;

- үшбұрыш биссектрисасының қасиетін дәлелдейді



-Сызбаны сызады;

-Биссектрисасының қасиетін қолданады;

-дәлелдейді


Кері байланыс бере отырып, ауызша мадақтаймын. Көрсетілген дұрыс шешім бойынша әр қайсысы өзін-өзі бағалайды.

Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау үшін "Түйіндеу" әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріп, жеке жұмыс жасатамын.




А деңгей

AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см ВС =20 см АС =21 см

Б деңгей

АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз

С деңгей

MNK үшбқрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.



Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





Сабақтың соңы

"Көршіңді тексер" әдісімен, бір – бірін слайдтағы дұрыс жауап арқылы тексеріп, өзара бағалайды.

Ауызша кері байланыс беремін.





"БББ" кестесі арқылы оқушылардың рефлексия дағдысын қалыптастырамын.

Білемін

Білдім

Білгім келеді

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.





А деңгей


AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см, ВС =20 см АС =21 см

Б деңгей


АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз

С деңгей

MNK үшбұрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.

А деңгей


AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см, ВС =20 см АС =21 см

Б деңгей


АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз

С деңгей

MNK үшбұрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.

А деңгей


AD кесіндісі АВС үшбұрышының биссектрисасы. ВD және DС-ны табыңыз, егер АВ =14 см, ВС =20 см АС =21 см

Б деңгей


АВС үшбұрышының AD биссектрисасы ВС қабырғасын сәйкесінше 4,5 см және 13,5 см болатын СD және ВD кесінділерге бөледі. Егер АВС үшбұрышының периметрі 42 см болса АВ және АС-ны табыңыз

С деңгей



MNK үшбұрышына ромбы іштей сызылған, оның М , E және F төбелері сәйкесінше MN, NК және MК қабырғаларында жатады. NЕ және ЕК кесінділерін табыңыз, егер MN= 7 см, NК= 6 см, МК= 5 см.

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет