Сабақтың тақырыбы Сөйлеу мәдениеті. Шешендік сөздер. Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты



Дата25.11.2023
өлшемі17,66 Kb.
#127658
түріСабақ
Байланысты:
Сөйлеу мәдениеті. Шешендік сөздер.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары



Бөлім:

Жастар мәдениеті және мәселесі.
Шешендік сөздер.
Орфография. Публицистикалық стиль.

Мұғалім




Күні

4 .10.2022 ж

Сынып: 11А

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлеу мәдениеті. Шешендік сөздер.

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

11.2.3.1 - таза ғылыми стильдегі дәрістің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау;
11.4.1.1 - мәнмәтін б/ша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу.




Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:
Білім алушылар ғылыми стильдегі дәрістің құрылымы мен рәсімделуін біледі.
Жазба жұмысын мәнмәтін б/ша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады.
Логикалық және стильдік түзетулер енгізеді.

Жоспар

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Дереккөздер

Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту



Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.


Оқушылардың бір-біріне жақсы тілектер айтады







Жаңа сабаққа кіріспе

Өткен тақырыбы бойынша үй тапсырмасы тек сұрақ-жауап арқылы сұралады.
Миға шабуыл әдісін пайдалану
Тіл шеберлігінің құны түсініктілігінде, түсініксіз сөз көздеген мақсатына жетпейді.(Аристотель)
Өз ойымен бөліседі.


Тіл шеберлігінің құны түсініктілігінде, түсініксіз сөз көздеген мақсатына жетпейді.(Аристотель)

Оқушылар Аристотель сөзінің мағынасын ашып, тарқатып айтады.



Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.



1- тапсырма.
Мәтінді түсініп оқыңдар. Тілдік ерекшеліктеріне талдау жасап, стилін анықтау.

Оқылым:
Мәтінді түсініп оқиды.
Негізгі ойды анықтайды.
Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың оқылым дағдысы қалыптасады.

1-тапсырманы орындайды



Дескриптор: Жалпы – 3 балл.
-мәтінді оқиды.

Оқулық, жұмыс дәптерлері.
ДК






Деңгейлік тапсырмалар:
1-деңгей.
Оқылым мәтіні бойынша сөйлеу мәдениетін көрсететін белгілерді сызбаға жинақтап жазып, мысалмен таратып айту.

2-деңгей.


Жастардың тілінде кездесетін орашолақтыққа қатысмты автордың айтқан үшінші пікіріне көзқарастарын білдіру.

3-деңгей.


Мақал-мәтелдің мәнін түсіндіріп, олардың сөйлеу мәдениетін танытатын қандай белгілермен үндес келетінін көрсету.



. Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.



Дескриптор: Жалпы – 3 балл.



Оқулық, жұмыс дәптерлері.
ДК






2-тапсырма.
Грамматикалық материалда берілген мәтіннің құрылымы мен рәсімделуіне назар аударып, жанрлық ерекшелігіне талдау жасау

Грамматикалық материалда берілген мәтіннің құрылымы мен рәсімделуіне назар аударып, жанрлық ерекшелігіне талдау жасайды.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.



Оқулық, жұмыс дәптерлері.
ДК






4-тапсырма
Мәтінді оқу. Көп нүктенің орнына Бөкен бидің жұмбақтап айтқан сөздерінің жауабын берілген нұсқалардың ішінен тауып жазу.

Мәтінді оқу. Көп нүктенің орнына Бөкен бидің жұмбақтап айтқан сөздерінің жауабын берілген нұсқалардың ішінен тауып жазу.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.



Оқулық, жұмыс дәптерлері.
ДК






Есте сақта!
Ережемен таныстырады.

Ережемен танысады.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.



Оқулық, жұмыс дәптерлері.
ДК








Рефлексия.

Стикерлер таратылады.


1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім?
Үйге тапсырма: 5-тапсырма

Рефлексия.
Үйге тапсырма: 5-тапсырма

«қол шапалақтау» әдісі





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет