Сабақтың тақырыбы Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медина, құлаш



Дата31.03.2023
өлшемі31,24 Kb.
#78047
түріСабақ
Байланысты:
29.03 6-сынып №3


Бөлім:

6.4А Статистика. Комбинаторика



Педагогтің аты-жөні

Камалова Ш

Күні:

29.03

Сынып:

6

Сабақтың тақырыбы

Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медина, құлаш



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.4.3.1 бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын білу;
6.4.3.2 статистикалық санды сипаттамаларды есептеу;

Сабақтың мақсаты (саралауға көңіл бөлу керек)

-- сандардың арифметикалық ортасын анықтайды;
- деректерді есептер шығаруда қолданады.



Сабақтыңбарысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1-кезең:
Сабақтың басы:
5мин
8 мин



«Жақсы қасиеттер түзуі» арқылы жағымды орта қалыптастыру
Classroomscreen қосымшасы арқылы үй тапсырмасын тексеру.
«Көршіңді тексер» әдісімен балалар бір-бірінің дәптерлерін алмастырып тексереді.
Сабаққа қаншалықты дайын екенін анықтау мақсатында, өткен тақырыпты еске түіреміз және жаңа тақырыпқа байланысты шолу жасап кетеміз.
« Сұрақ -жауап» әдісі арқылы жаңа сабақ тақырыбын ,мақсатын анықтау
Арифметикалық орта дегеніміз не?
Мода дегеніміз не?
Медиана дегеніміз не?
Өзгеріс ауқымы дегеніміз не?


Бүгінгі сабақта: - Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медина, құлаш

«Жақсы қасиеттер түзуі»
Құс белгі әдісі арқылы Classroomscreen қосымшасы арқылы жүзеге асады
сұрақтарға жауап береді

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды:



Құс белгі
Classroomscreen
Қосымша1



2-кезең:
сабақтың ортасы:
10мин
5мин

5мин
5мин



 Жұптық жұмыс «Бірге ойлаймыз» әдісі.

1-тапсырма Сандардың арифметикалық ортасын ,өзгеріс ауқымын ,модасын , медианасын табыңдар:


1,3; 1,4; 1,5; 1,6; 1,6; 1; 2,6; 3,2; 3,8
ЕБҚ бар оқушылар жұппен жұмыс жүргізеді.
Жеке жұмыс «Таза тақта» әдісі.
2-тапсырма
Нұрбектің екі ай ішінде апта сайын (8 рет) тапсырған байқау сынағында математикадан алған ұпайлары:
«21», «24», «22», «23», «24», «24», «23», «25».
Нұрбектің екі ай ішінде алған ұпайларының модасын тап.
Талқылау сұрақ
Мода дегеніміз не?
3-тапсырма
1,3; 1,5; 1,7; 0,5; 0,9; 3,2; 2,7; 1,8 сан қатарының медианасын табыңыз.
Талқылау сұрақ
Медиана дегеніміз не?
4-тапсырма
Төменде бір тәуліктегі ауа температурасының өзгерісі берілген
15℃, 18℃, 24℃, 28℃, 25℃, 22℃. Тәулік ішіндегі температураның өзгеріс ауқымын табыңыз.
Талқылау сұрақ
Өзгеріс ауқымы дегеніміз не?
ЕБҚ бар оқушылар жеке жұмыс жүргізеді.

Тапсырманы жұпта орындайды

Жауабы
Арифметикалық ортасы2;


өзгеріс ауқымын 2,8
модасы1,6
медианасы 1,6
Тапсырманы жеке орындайды

Жауады :24


Жауабы: (1,5+1,7):2=1,6

Жауабы :28-15=13



сандардың арифметикалық ортасын табады; 1сандардың өзгеріс ауқымын таба алады;1
сандардың модасын таба алады;1
сандардың медианасын таба алады;1

Дескриптор:


-сандардың модасын таба алады;1

Дескриптор:


сандардың медианасын таба алады;1

Дескриптор


сандардың өзгеріс ауқымын таба алады;1

Қосымша1
Қосымша2

3-кезең:
Сабақтың соңы: 4мин
3мин

Сабақты қорытындылау
Арифметикалық орта дегеніміз не?
Мода дегеніміз не?
Медиана дегеніміз не?
Өзгеріс ауқымы дегеніміз не?
Оқушыларды бағалау
Рефлексия: "БББ" әдісі

Сұрақтарға жауап береді

Үйге тапсырма №





3балл
10балдық жүйе



Күнделік kz







Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет