Сабақтың тақрыбы Қан топтары, қан құю,Резус-фактор. Агглютинация. Резус-конфликт. Оқу мақсаты



Дата10.03.2023
өлшемі17,24 Kb.
#72908
түріСабақ
Байланысты:
биология сынып кан


Күні

15.02.23

Сыныбы

8 сынып

Сабақтың тақрыбы

Қан топтары, қан құю,Резус-фактор.Агглютинация.Резус-конфликт.

Оқу мақсаты

агглютинация және резус-конфликт механизмдерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Адамдағы 4 қан топтары туралы түсінік қалыптасады. Агглютинация құбылысын біледі. Резус – фактор және Резус – конфликтті ажырата алад

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыт

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы.Қызығушылықты ояту.
Алдыңғы білімдіеске түсіру
7 мин.



Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) «Өз орныңды тап» Оқушыларды түрлі түсті қаламсап бойынша топқа бөлу: Топтастыру.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Түрлі-түсті қаламсаппен оқушылар 3 топқа бірігеді. I – Эритроциттер тобы II – Лейкоциттер тобы III – Тромбоциттер тобы

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру

Түрлі- түсті қаламсап Қызыл Жасыл Көк

Алдыңғы
білімді еске
түсіру



Өткен тақырыпты еске түсіру: «Сұрақ бізден, жауап сізден»

Бұл әдіс арқылы әр топ бір-біріне сұрақтар қояды.

Дескриптор: - Сұрақтарға жауап береді; (2 балл)




Жаңа сабаққа
кіріспе
5 минут



Ой қозғау.«Кілттік сурет» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табу.» Әдісі арқылы,өзара ұжымдық талқылау және пікір алмасу жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

Бұл әдіс арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын ашад

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Керемет!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Суреттер, слайд, интерактив тақта

Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.26 мин



Бейне сабақты тамашалайық

Оқулықты бейне сабақты




Бейне саба




«Мәтінмен жұмыс

1-топ. Қан топтары «Кестені толтыр» әдісімен талдау 2-топ. Қан құю «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісімен тақырыпты ашу 3-топ. Резус-фактор «Ойлан,бірік,бөліс» әдісі арқылы сабақты меңгеру

Дескриптор: І-топ -І, ІІ, ІІІ, IV қан тобының құрылысын сипаттады; ( 1 балл) Дескриптор: ІІ- топ 1-Аглютинация терминдеріне анықтама береді. Қан құюды түсіндіреді; (1 балл) Дескриптор: ІІІ – топ 1- Резус-фактор, резус-конфликт терминіне анықтама береді; (1 балл)

ДК экраны 8-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлер




Топтық жұмыс

Ситуациялық жағдай. Класта Ерланның қан тобы I ,Бекзаттың қаны II,Маржанның қан тобы III,Жансейіттің қан тобы IV. Класта Арман деген бала ауырып қалды,оның қан тобы -2,оған кімдер қан бере алады?

Дескриптор: 1.Қосымша арқылы есептер шығару; (4 балл)

Слайд




“Jamboard”- онлайн тақта “Кім жүйрік” әдісі арқылы есеп шығару

1. Егер әкесінің қан тобы I топ , ал анасының II-топ гомозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ОО х АА 2.Егер әкесінің қан тобы II- топ , ал анасының қан тобы III- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АО х ВО 3. Егер әкесінің қан тобы III топ , ал анасының II-топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қандай болады? ВВ х АО 4. Егер әкесінің қан тобы IV- топ , ал анасының қан тобы II- топ гетерозиготалы болса, онда баласының қан тобы қан тобы қандай болады? АВ х АО



Дескриптор: 1.Қосымша арқылы есептер шығару; (4 балл)

JAMBOARD онлайн тақта

Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.



«Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс: - 1.Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. 2.Бүгін сабақта мен өзімді.....үшін мақтар едім. 3.Маған ерекше ұнағаны..... , қызықты болғаны....., ......қиындық тудырды.

Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет