6 сынып «№ орта мектебі» кмм (білім беру ұйымының атауы) Қысқа мерзімді (сабақ)



бет1/13
Дата18.03.2023
өлшемі346,49 Kb.
#75321
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13

6 сынып
«№.... орта мектебі» КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары



Бөлім:

Рим империясының құлауы

Педагогтің Т.А.Ә.




Күні:




Сынып:6

Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кіріспе. Неліктен Батыс Рим империясы құлады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

6.3.1.1 «ерте, орта, кейінгі орта ғасырлар» хронологиялық шегін білу және уақыт сызығында белгілеу;
6.3.2.1 Рим империясының ыдырау себептерін анықтау және жіктеу

*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт

Уақыт пен кеңістікке бағдарлану
Өзгеріс пен сабақтастық

Сабақтың мақсаты

Тарихи оқиғаларды хронологиялық шегін бойынша уақыт сызығында белгілейді;
Рим империясының ыдырау себептерін біледі;
ерте және дамыған орта ғасырлардағы мемлекеттерді картадан көрсетіп, оларға тән ортақ ерекшеліктерді анықтайды Кейбірі: Рим империясы ыдырауының экономикалық, саяси, қысқа мерзімді және ұзақ мерзімді себептерін талдайды

Бағалау критерийі

Ерте, дамыған, кейінгі орта ғасырдың хронологиялық шегін анықтайды



Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут

(Ұ) Бастапқы ынталандырушы материал
«Тізбекті сөйлет»
«Уақыт сызығымен жұмыс»
«Түсініктеме уақыты»
«Орта ғасырлар нені оқытады?»
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»



Тақырыптық суреттер

Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут
10 минут

5 минут


10 минут

Мәтінмен жұмыс
1 «экономикалық себептер»;

  1. саяси себептер»;

  2. «әлеуметтік себептер»

  3. «ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді себептер»

ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
(Ұ) «Кинометафора»
(М) - Қазір біз Сіздермен анықтауымыз қажет:

  • Неліктен Батыс Рим империясы құлады ?

  • Рим империясының ыдырауының негізгі және қосалқа себептері неде?

«Рим империясының ыдырау себептері»
Рим империясында қандай мәселелер мен шиеленістер орын алды?

  • Рим-ге кім және не үшін шабуылдады?

  • Рим империясының құлау себептері? (1-экономикалық, 1-саяси, 1-әлеуметтік)

ЕБҚ: Көру қабілеті төмен оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.
1 тапсырма «Ойлан.Талқыла»
Рим империясының ыдырау факторлары жазыл- ған үлестірме қағаздарды зерттеп, ӛздерінің топтарын- дағы тапсырмалар бойынша жіктеп, таныстырылым дайындайды, қорғайды:

  • Рим империясы ыдырауының 3-5 себептерін анықтау;

  • Берілген себепті таңдау себептерін түсіндіру;

  • Осы себептер ӛзара қалай байланысқандығын кӛрсету Үлестірме қағаздарда берілген фактілерді негіз ретінде ала отырып, әр топ ӛздерінің тапсырмалары бойынша ортаға шығады.

ЕБҚ:Көру қабілеті төмен оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды
2 тапсырма «Менің таңдауым»

  • Рим империясының әлсіреу себептерін таңда, негізде.

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

  1. Орта ғасырлар тарихының әр кезеңінін хронологиялық шегін жазыңыз.

  2. Батыс Рим империясының саяси, экономикалық, әлеуметтік ыдырау себептерін тӛмендегі кестеге жіктеп, орналастырыңыз.

Орта ғасырлар тарихының әр кезеңінін хронологиялық шегін жазыңыз.
1) Ерте орта ғасыр - ..............................................
2) Дамыған орта ғасыр - .......................................
3) Кейінгі орта ғасыр - ...........................................
ЕБҚ:Көру қабілеті төмен оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескриптор

-кейінгі орта ғасырлар кезеңдерінің хронологиялық шегін атайды.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет