Мектеп директоры: А. М.Қырықбай



Дата07.01.2022
өлшемі1,59 Mb.
#20580
түріСабақ

Бекітемін»

Мектеп директоры: А.М.Қырықбай




Биология

Сабақ № 31 Күні: 25.12.2014 ж.

Сынып – 6 «Б»

Сабақтың тақырыбы:

Біржасушалы және көпжасушалы балдырлардың жалпы сипаттамасы


Сабақтың мақсаты:

Балдырлар,олардың әртүрлілігі,біржасушалы және көпжасушалы балдырлардың құрылысы және тіршлік әрекеті жөнінде түсінік беру.


Сабақ Әдіс-тәсілдері:

 СТО стратегиялары ,диалогтық,топтық жұмыс

Күтілетін нәтиже:

Балдырлардың әртүрлі өкілдерін анықтап, ажырата білуді үйренеді.Өз бетінше бақылау жасап,қорытындылауға дағдыланады.


Сабақ жоспары:
Үйге тапсырма:

  • І. Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал туғызу,топқа бөлу.

ІІ. Мақсат қою

III.Сабақ барысы. СТО-дың 3 кезеңі.

1. Қызығушылығын ояту

2. Мағынаны тану

3. Ой толғаныс

IV.Үйге тапсырма беру.

§14,§15оқу,деңгейлік сұрақтарға жауап беру


Сабақтың барысы:

Сабақтың көрнекілігі: Интерактиві тақта,слайдтар,электрондық оқулық,микроскоп,микропрепараттар


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

1. Қызығушылығын ояту:



  • А) Психологиялық ахуал туғызу

  • Топқа бөлу.



  • Ә)Үй тапсырмасын тексеру:

  • 1-топ:

  • 1.Өсімдіктерге тән қандай ортақ

  • белгілер бар?

  • 2.Жыныссыз көбею деген не ?

  • 2-топ:

  • 1.Жынысты көбеюдің басқа көбею

  • түрлерінен артықшылығы неде?

  • 2.Түр дегеніміз не?

  • 3-топ:

  • 1.Жынысты көбеюдің басқа көбею

  • түрлерінен артықшылығы неде?

  • 2.Түр дегеніміз не?

  • Үй тапсырмасын бекіту

  • Өсімдіктерді жүйелеу дегеніміз не?











Оқушылар кездейсоқ сандарға 1,2,3-ке бөлініп, топтарға

бөлінеді


Әр топ берілген сұрақтарға жауап береді.





  • Сергіту сәті:

Бейнекөрініске қарап сергіту сәтін орындайды

2. Мағынаны тану:

Бейнекөрініс «біржасушалы

балдырлар»


Біржасушалы және көпжасушалы

Балдырлардың жалпы сипаттамасы

(презентация)

«Мағынаны тану»

«Зерделеу» стратегиясы

(Сұрақтарға жауап)

«Кестемен жұмыс»

«Ой жинақтау»

1-нұсқа


  1. Екі талшықты біржасушалы балдыр:

  1. хламидомонада

  2. хлорококк

  3. цистококк

2. Біржасушалы балдырлардың көбеюі қалай жүреді?

  1. жыныссыз

  2. бүршіктену

  3. жынысты, жыныссыз

3. Балдырда болмайтын дене бөлігі:

  1. қатпаршық, тамыр

  2. гүл, таллом

  3. сабақ, жапырақ

4. Хлорококтың түсі қандай?

  1. көк

  2. қоңыр

  3. жасыл

5. Қызыл көзшесі бар балдыр:

  1. хламидомонада

  2. хлорококк

  3. хлорелла

2 нұсқа

  1. Хроатофоры оралма тәрізді балдыр:

  1. Хламидомонада

  2. Спирогира

  3. хлорококк

2. Көпжасушалы балдырлардың көбеюі қалай жүреді?

  1. жыныссыз

  2. бүршіктену

  3. жынысты, жыныссыз,өсімді

3. Хроматофоры жалпақ білезік тәрізді балдыр:

  1. Улотрикс

  2. Спирогира

  3. хламидоманада

4. Балдырларды зерттейтін ғылым қалай аталады?

  1. ботаника

  2. алгология

  3. микробиология

5. Сирогира мен улотрикс қандай балдырлар

  1. Қоңыр

  2. Жасыл

  3. Қызыл

Мәтінмен жұмыс: Интерактивті тақтадағы тапсырмаларды орындау



1-жұмыс . Негізгі ұғымдар мен терминдер.

(Анықтамасын тауып, дәптерге жазу)

Таллом – Зигота –

Хроматофор – Зооспора –

Гамета –
2-жұмыс. Сызбаны аяқтаңдар. (30 - суретті пайдалан)

3-жұмыс.Сызбаны аяқтаңдар. Балдырлардың көбеюі

4-жұмыс. Сызбаны аяқтаңдар. Хроматофор түрлері

5-жұмыс. Назар аудар.31,33,34,35,36 – суреттермен танысып,

балдырлардың құрылысын білу.

№ 17 зертханалық жұмыс

Біржасушалы және көпжасушалы балдырлардың микроскоптық

және сыртқы құрылысы

Көрнекілігі: микроскоп,балдырлардың дайын микропрепараттары
І топ


  1. Балдырлар түсінің әртүрлі болуы ... байланысты.

II топ

2. Жыныссыз көбейгенде хламидомонада жасушасы бөлініп ... түзеді.

III топ

3. Хлорелланың маңызы:


№-1

Балдыр түрлері

Хламидомонада

Хлорелла

Хлорококк

Ортақ белгілері




Әр түрдің өзіне тән ерекшеліктері










№2


Балдыр түрлері

Сирогира

Улотрикс

Ортақ белгілері




Әр түрдің өзіне тән ерекшеліктері






Жауаптары:№ 1нұсқа 1-а, 2-с,3-с, 4-с,5-а


Жауаптары:№ 2нұсқа 1-б, 2-с, 3-а, 4-б, 5-с



3. «Ой толғаныс»

Біз бүгін не үйрендік?




«Рефлексия»
Жаңа сабақты қорытындылау

БББ кестесін толтыру



Оқушылар бүгінгі сабақтан не үйренгенін айтып қорытынды жасайды.





Білемін

Білдім

Білгім келеді











Бағалау:

Сабақ бойы алып отырған формативті бағаларын қорытындылай келе, сумативті бағасын шығару.Бағалау парағына қояды бағаларын.




Тексерілді: __________________

Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет