Сабақ Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сынып: 8а,ә,б,в



бет1/3
Дата29.11.2022
өлшемі426,11 Kb.
#53387
түріСабақ
  1   2   3

Сабақ жоспары




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Жылу құбылыстары



Мектеп:№4 М.Әуезов атындағы орта мектеп






Күні: 5.10.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Шегірова А.С.




Сабақ

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сынып:8а,ә,б,в




Сабақ тақырыбы:

Отынның энергиясы.Отынның меншікті жану жылуы.




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.2.7– отынның жануы кезінде бөлінген жылу мөлшерін анықтау;






Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар үшін: отынның меншікті жану жылуының мәндерін түсінеді.
Көпшілік оқушылар үшін:отынның меншікті жану жылуына есептер шығарады.
Кейбір оқушылар үшін:тәжірибелер арқылы жылу мөлщерін анықтайды.




Бағалау критерийі

Отынныңменшікті жану жылуын түсінеді.
Формуланы есептер шығаруға қолданады.
Қарапайым тәжірибе жасап, есептер шығарып қорытынды жасай алады.




Тілдік мақсаттар:

«жылу мөлшері», «меншікті жылу сыйымдылығы», т.б.
Отын, энергия,жылу мөлшері,отынның меншікті жану жылуы терминдерін пайдаланып, жылу мөлшерін сипаттай алады.
Диалог үшін пайдалы дәйекті сөздер:
Отын түрлерін ата
Жылу мөлшері –бұл.........шама.
Отынның меншікті жану жылуы .......... әрпімен белгіленеді.
Отынның меншікті жану жылуы деп ........
Энергияның өлшем бірлігі........




Құндылықтарды дамыту:

Өндірісте, ауылшаруашылығында, техникада отынның энергиясын үнемдеу негізін түсінеді.




Пәнаралық байланыстар:

Математика—есеп шығарғанда қолданады.
Информатика—ақпараттарды іздеуде.
Химия –химиялық тотықтыру реакциясы кезінде(яғни жану)




Бастапқы білім

Жылу мөлшері, заттың меншікті жылусыйымдылығы.




Сабақтың жоспарланған кезеңдері



Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар




Сабақтың басы
2 минут

5 минут


Ынтымақтастықты қалыптастыру
Топтарға бөлу: «Пазл» әдісі бойынша кесілген иллюстрациялардан бір сурет нұсқамасын жинау.Себетте отын түрлерінің кесілген суреттері ,ағаш, көмір,газдың салынған.
Кесілген суреттерді оқушылар топтасып жинап, топ-топқа бөлінеді.



Тапсырма-1. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы оқушыларға жылу мөлшері тақырыбына байланысты үлестірме (карточка) арқылы таратылады. Өтілген тақырып бойынша берілген есептерді жұптасып және топтармен бөліседі. Әр топқа есеп беріледі.
1.Массасы 1,5т кірпіш пеш 300С-тан 200С дейін суынғанда айналасындағы денелерге қандай жылу мөлшерін береді?
2-тапсырма
Массасы 100г қорғасын кесегінің ішкі энергиясы 280Дж-ға арту үшін , оның температурасын қаншаға көтеру керек болады?
3-тапсырма
Массасы 1,2 т кіріш пеш 200С-тан 100С дейін суынғанда айналасындағы денелерге қандай жылу мөлшерін береді?
«Бағдаршам» әдісі арқылы.
Жасыл түс - толық жауап
Сары түс - толық емес жауап
Қызыл түс – жартылай қатысқан














Сабақтың ортасы

15 минут


8 минут

7мин



Кластер әдісі тұжырымдыойларын қағазға түсіріп,топтық жұмыс қорғалады.
Оқушылармен сабақтың тақырыбын ашу үшін құрғақ
Спиртті пайдаланып,суды қыздыру тәжірибесі көрсетіледі.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет