Сабақ жоспары «Геометриялы қ денелердің кескіндері»



Дата06.01.2022
өлшемі78,12 Kb.
#13729
түріСабақ

№9Меркі колледжі

(оқу орнының атауы)
САБАҚ ЖОСПАРЫ

«Геометриялық денелердің кескіндері» тақырыбы бойынша №11 тәжірибелік сабақ

(сабақтың тақырыбы)

Модульдің / пәннің атауы: Сызу

Оқытушы: Еркебаева Ж.

«10. 12.2019ж»



Сабақ жоспары

Курс:

3

Топ:

35

с




Мамандық -біліктілік:

1109000 «Токалық іс және металл өңдеу»

Біліктілігі: 1109012 «Токарь»

Модуль атауы:

«Сызу»

Сабақ тақырыбы:

«Гидравликалық нобайлар» тақырыбы бойынша №21 тәжірибелік сабақ

Күні:

«___»________20___ж.

Ұзақтығы:

1 сағ

(45 мин)

Өткізу орны:




Сабақ мақсаты:

Тақырып бойынша тәжірибелік жұмыс жүргізу

Сабақ міндеттері:



  1. Білімгерлер гидравликалық нобайлардың сызбасын сызады.

  2. Студенттердің алған білімдерін жинақтау, талдау, салыстыру, қорытынды жасау, ойын анық жеткізу дағдыларын дамытуға көмек көрсету.

Күтілетін нәтиже:

Біледі:

Гидравликалық нобайлардың сызбасын сызуды



Сабақ түрі:

Тәжірибелік сабақ

Оқыту әдістері, әдістемелік шаралар, педагогикалық технологиялар:

Ауызша, көрнекілік, мәселелі-ізденіс, студенттердің дербес жұмыс әдісі.

Қажетті құрал - жабдықтар:

сызба құралдары, оқулық

Қосымша дереккөздер (литература):


Есмуханов Ж.М. Сызу.- А.,1990 и А.,2001 

Короев Ю.П. Инженерно-строительное черчение и рисование. - б М.: высшая школа, 1983.

Есмұхан., Ж.М. Сызу 9-сыныбына оқулық.-Алматы,2005 


Оқытушы туралы ақпарат:

Еркебаева Ж. А.

Тел.: 8726235264



Сабақтың жоспар – конспектісі


Сабақ барысы

Уақыты

(минут)


Оқытушының іс-әрекеттері

Студенттердің іс- әрекеттері

Оқыту ресурстары мен материалдары


1

2

3

4

5

Ұйымдастыру кезеңі


(5 мин.)

Сәлемдесу;

студенттерді түгелдеу;

ынталандыру (мотивация)

сабаққа дайындықтарын тексеру;

сабаққа назарларын аудару;

Сәлемдеседі;

назарларын сабаққа аударады;

оқытушыны мұқият тыңдайды.




Сызба құралдары, дәптер, А4 пішімдері

Үй тапсырмасын сұрау

(5 мин.)

1. (Барлық білім алушылардың үй жұмысын орындау дұрыстығы мен түсінуін тексереді.Тексере отырып қателіктерін түзетеді).

2. «Cұрақ-жауап» әдісі арқылы үй тапсырмасын бекіту



Өткен тақырып бойынша оқытушының сұрақтарына жауап береді.

Тақта,

Оқулық, сызба құралдары



Өзіндік жұмыстарға дайындау:

(5 мин.)



Гидравликалық машиналар — механикалық энергияны қабылдау және қайтару немесе түрлендіру үшін қолданылатын машиналар. Гидравликалық машиналар сорғылар, гидравликалық қозғалтқыштар, гидравликалық берілістер, гидравликалық қозғауыштар болып сараланады.

Техникада іс – әрекеті сұйықтардың тепе – теңдігі мен қозғалыс заңдарына негізделген машиналардың алуан түрі пайдаланылады. Автомобильдер, жүк машиналары мен автобустардағы гидравликалық тежегіштер; тракторлардағы ауыр жүкті көтеруге арналған гидравликалық көтергіштер; гидравликалық түрде көтерілетін орындықтар және тағы да басқа қарапайым түрдегі тетіктер гидравликалық машиналар болып табылады. Өйткені, бұлардың барлығында да сұйықтардың қысым күші пайдаланылады. Қарапайым гидравликалық машинаға көлденең қимасының ауданы әр түрлі болып келген екі жылжымалы поршеньдер орналастырылады. Бір – бірімен жалғастырылған цилиндрлерге сұйық (май) толтырылады.



Мұқият тыңдайды

Дидактикалық материалдар, Есмуханов Ж. Учебник черчения для казахстанских школ. 2000

Өзіндік жұмысты орындау:


(10 мин.)

Жолақтық сорғыш клапанның /6.3 сурет, б/ “ерінде” буды өткізетін ұзынша оймалар қарастырылған, оймалар таспа пішіндес, серпімді жұқа қатпарлармен 3 жабылады. Қысым айырмасының әсерінен қатпарлар тетіктер 2 жаққа қарай майысып, буды өткізетін ұщынша саңылаулар қалдырады. Екі жақтағы қысымдар теңескенде серпімді қатпарлар 3 бастапқы қалпына келеді: “ерге” отырып, клапанды жабады.

Дөңгелек қатпарлы клапандар тоңазытқыш агенттің буын айдауға арналған. Оларды арнайы клапандық тақтайшаға 1 орнатады. Қатпарлар “ерге” орнатылуы үшін тақтайшаға 1 ойма 2 жасалған. Клапанды қатпар “ерге” бағыттаушы стаканда 5 орналасқан серіппемен 4 қысылады. Буферлік серіппе 6 гидравликалық соққы әсерінен сұйық тоңазыту агенті немесе артылған май цилиндрге құйылып, авария болдырмауға арналған. Жұмысшы және буферлік серіппелер ортақ төлкемен 7 байланысады. Цилиндрде сығылған бу қысымы клапандық қатпар үстіндегі қысымнан асып кеткенде, қлапандық серіппені қыса отырып қатпар көтеріліп, будың өту жолын ашады. Бу компрессордың айдау жолына клапандық тақтайшадағы 1 тесіккөздер мен стакандағы тіліктер 5 арқылы өтеді. Клапандық серіппенің серпім күші әсерінен клапан жабылады.





Студенттер жаңа материалды мұқият тыңдайды, конспектілейді.

Сызба құралдары, плакат, тақта, оқулық

Алған білімді бекіту

(10 мин)

  1. Гидравлика дегеніміз не?

  2. Гидравликалық машина дегенімізді қалай түсінесіңдер?

Сұрақтарға жауап беріп, сызба сызады

Сызба құралдары

Қорытынды шығару

(5 мин.)

Бүгінгі сабақта гидравликалық нобайлардың сызбаларын орындауды үйренді.

Тыңдайды

Тақта

Студенттердің нәтижелілігі:

(5 мин)

Білімгерлерді тізім бойынша бағалау

Бір-бірлеріңде бағалайды

Білімгерлер журналы

Оқытушының өзін өзі бағалауы:




Сабақта түсіндіру, сұрақ жауап әдістері қолданылады.

Жауап береді, сызады, белсене қатысады

Сызба құралдары

Арнайы модуль

«Өнімді толық масштабта өндіру. Өндірістік үдерістерді іске қосу, бақылау және басқару»

Бағалау парағы

ТЕКСЕРУ ТҮРІ

ОҚЫТУ НӘТИЖЕСІ/

БАҒАЛАУ КРИТЕРИЙЛЕРІ

Ауызша сұрау

Есеп шығару

Презентация жасау және қорғау

тест

Бақылау сұрақтары

глосарий







Оқу нәтижесі 1 : Сызбаның негізгі жазуы

Бағалау критериясы 1.1.

Сызбадағы негізгі жазуды

























Бағалау критериясы 1.2.

Негізгі жазудың сызбасы



























Бағалау критериясы 1.3.


























Бағалау критериясы 1.3.

Материалдық және жылулық баланстарын құру

























Бағалау критериясы 1.4.

Технологиялық термминдер




























Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет