Сабақ Мектеп: №72 мектеп-лицейі



Дата04.10.2022
өлшемі147,52 Kb.
#41387
түріСабақ

САБАҚ: 1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз
Тақырыбы: . «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы. 1-сабақ

Мектеп: №72 мектеп-лицейі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Толоухан Д

СЫНЫП: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Оқу
мақсаттары


Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау (5.Т/Ж2.)

Сабақмақсаттары

Барлықоқушыларорындайалады:

Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады:

  • Әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде жеткізе алады

Кейбіроқушыларорындайалады:

  • Шығарманың негізгі идеясын ана туралы мақал-мәтелдер арқылы өмірмен байланыстыра біледі

Бағалау критерийі

  • шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды

  • әдеби шығарманың идеясын өз көзқарасы негізінде тұжырымдайды

  • шығарманың негізгі идеясын туған жер туралы мақал-мәтелдермен түйіндейді

Оқыту деңгейі

Түсіну, талдау

Тілдікмақсат

Оқушыларорындайалады:

әдеби шығарманының тақырыбы мен идеясын анықтай отырып, тақырыпқа байланысты сөз маржанынан синоним сөздерді тауып, сөз тіркестерін құрастыру

Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер:

желмая, жиһан, жерұйық, шұрайлы, шүйгін, жапан түз, ғаріп – араб сөзі «мүсәпір, бейшара, сорлы» деген мағынада

Диалог құруға / шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер:

шығарма тақырыбы, идеясы, ұлттық құндылықтар

Талқылауғабарысында қолданатын тіркестер

Сіз неліктен...екенін айта аласыз ба? шығарма неліктен «Анасын сағынған бала аталды» аталды?

Құндылықтарға баулу

Мәңлігік ел

Пәнаралық байланыс

Тарих

Тақырып бойынша алдыңғыбілім:

ертегі, батырлар жыры туралы анықтамалар

Сабақтың барысы

Кезеңдер
уақыты


Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Қызығушылық ояту
7 минут

  1. Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Оқушылардың назарын сабаққа аударып, сабақтың мақсатын, тақырыбын таныстырып, түрлі-түсті қима қағаздар арқылы топқа бөлемін.

  2. Сыныпта сергіту сәтін ұйымдастыру. Жүру барысы. «Қ.Аманжоловтың «Туған жер» әнін тыңдатамын.

Ой тастау:

  • Бұл әннің бүгінгі сабақпен байланысы қандай болады деп ойлайсыңдар?

Жақсы музыканы тыңдап, әсерлерімен бөліседі, тақырыппен байланыстырады

http://youtube.com/watch?v=



Мағынаны тану кезеңі

28 минут


Дамыту тапсырмалары. Кіріспе
Мұғалімнің кіріспе сөзі: «Тарихта болған адамдардың өмір сорабы, іс-еңбегі халықтың нағыз ертегі болып, тек сол қалыпта ғана ой жадында сақталған адамның бірі – осы Асанқайғы»,- деп М.Әуезов айтып кеткендей Асанқайғы кім? Қалай Асанқайғы атанды?
Ендеше, мына бейнефильмді тыңдап көрелік.
Ой тастау.

  • Асанқайғы туралы тыңдаған ақпараттары қандай жанр түріне жатқызасыздар?

  • Оны немен дәлелдейсіздер?

  • Аңызға айналу себебі неде?

«Шежіре-аңыздардың айтуынша, Асанның әкесі сәбит ұзақ жасаған, 18 мың ғаламның, құстың, жан-жануардың тілін білетін, өзі көріпкел, әулие, атақты саятшы болса керек. Ол асанды да ес білгелі осындай қасиеттерге баулып өсіреді» Ш.Уәлиханов.

Мұғалім аңыз түрлеріне түсініктеме береді
Дескриптор:

  • Бейнефильмді тыңдайды, мазмұнын түсінеді

  • Мазмұны арқылы аңыз екенін ажыратып, өзіндік ерекшеліктеріне тоқталады;

  • Асанқайғы өмірі туралы қысқаша мағлұмат алады, аңызға айналу себебін түсінеді;

  • Аңыз түрлері және оның ауыз әдебиетінің бір түрі екендігі туралы біледі

Өз пікірлерін ортаға салады. Қорытынды шығарады.


F бағалау.Мадақтау
Жарайсың!!!
Тамаша!!!
Ойлан!!!

Интербелсенді тақта, слайд, дәптер, хрестома
тия
https://www.youtube.com/watch?v=2rUjRf_kxP8

2 тапсырма. Диалог әдісі арқылы мәтінді талдау
Нұсқаулық:Мәтін тыдалады Тыңдалған мәтін ойынша мына сұрақтарға жауап береді, кестені толтырады

  • Асанқайғы еліне қандай қоныс іздеді? Себебі неде?

  • Халық арманынан туған жер қалай аталады?

  • Асанқайғының мақсаты нені білдерді?

Баға берген жерлері

Пайдалы жағы

Жағымсыз жағы

Маңғыстау







Әулие ата жақтағы Жуалы жері







Қарсақбай (Жезқазған) аймағы







Шыңғырлау өзені







Дескриптор:

  • Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді

  • Жырланған жерлердің пайдалы және жағымсыз жақтарын ашып көрсетеді




F бағалау.Мадақтау
Жарайсың!!!
Тамаша!!!
Ойлан!!!

Бейнефильм,
Оқулық, хрестома
тиядан жерлерді сипаттаған тұстарын тауып талдайды
https://www.youtube.com/watch?v=NnCPbTjCWKQ.




3-тапсырма. Топтық жұмыс.

  • Мәтіннің тақырыбы мен идеясын үш сөйлеммен тұжырымдап, мақал-мәтелдермен түйіндеп жазады.

Мақал:
«Туған елдей ел болмас, туған жердей жер болмас»
«Туған жердң күні де ыстық, түні де ыстық»
Дескриптор:

  • Тақырыбы мен идеясын нақты мысалдармен дәлелдеп ашады;

  • Тақырыбы мен идеясын нақты мақалдармен түйіндейді

F бағалау.Мадақтау
Жарайсың!!!
Тамаша!!!
Ойлан!!!

дәптер, хрестоматия

Соңы 5 минут

Кері байланыс. «Менің баспалдағым» әдісі.








Үйге

  1. Асанқайғы өмірі туралы ақпараттарды толықтыру, іздену

  2. Бүгінгі таңда Қазақстанның Жерұйығы қай жерлер? Дәлелдеңіздер








Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет