Сабақ тақырыбы XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар



бет1/3
Дата29.03.2023
өлшемі307,36 Kb.
#77348
түріСабақ
  1   2   3

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:
7.3 Қазақстан Ресей империясы
ның құрамында



Мұғалімнің аты-жөні:
Абдихалилова Дилмира Октамжан қызы

Мектеп: Н.Ондасынов атындағы №38 мектеп-гимназиясы

Сынып:7-Г

Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар.



Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

7.3.1.4 – Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді түсіндіру;



Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Реформа, жарғы ұғымдарын түсіндіре алады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Патша үкіметі реформалары нәтижесіндегі әкімшілік-аумақтық өзгерістерді анықтайды

Кейбір оқушылар:

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері

- Патша үкіметінің ХІХ ғасырдың 20-жылдары Қазақстанда неліктен әкімшілік реформалар жүргізгендігін түсіндіреді



Тілдік мақсаттар

Дәстүрлі билік, реформа, жарғы, генерал-губернатор, округ, болыс, уезд, ауыл,
дистанция, дворян, ру шонжарлары, сұлтан, ауыл старшыны, экспансия.



Құндылықтарды дарыту

- Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім
- Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы



Пәнаралық байланыстар

Дүние жүзі тарихы, география

Бастапқы білім

Ресей империясының отарлық саясатының себеп-салдарларын біледі.



Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Ресурстар



Сабақтың басы


10 мин



Сәлемдесу. Ынтымақтастық орнату мақсатында «Көңіл күй» жаттығуын жасату.
«Бұрыштық топқа бөлу» әдісі арқылы жазылған сөздердің тұсына оқушылар өздері таңдап бөлінеді.
Кеспе қағаздарға «облыс» «округ», «болыс», «ауыл» сөздері жазылған.
Кері байланыс: Өткен сабақта қандай тапсырма орындалды?


1 тапсырма: «Жуан және жіңішке сұрақтар» әдісі

1. Патша өкіметінің ХІХ ғасырдың 80-90 жылдары жаңа реформа енгізуінің себебі неде және ол реформалар қалай жүзеге асырылды?


2. Реформа деген сөздің мағынасын түсіндір.


Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» әдісімен бағалау.
Сабақтың тақырыбы ашылады. Мақсаты айтылады.
1.Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді түсіндіру.
2.Отаршылдық саясаттың ұлттық құндылықтарға кері әсерін талдау.

2 тапсырма: Патша үкіметі әкімшілік реформаларының нәтижесіндегі әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтау. Картамен жұмыс.

1 - топ: Түркістан генерал - губернаторлығына кірген облыстарды көрсету
2 - топ: Орынбор генерал - губернаторлығына кірген облыстарды көрсету
3 - топ: Батыс - Сібір генерал - губернаторлығына кірген облыстарды көрсету
4-топ: Генерал-губернаторлыққа қазақ жерінен басқа қандай аумақтар енгенін анықтау

Дескриптор:


1.Оқушылар картадан әкімшілік аумақтық өзгерістерді анықтайды.
2.Картадан көру арқылы жаңа сабаққа болжам жасайды.


Қалыптастырушы бағалау: «Жақсы,керемет,өте жақсы» әдісі.



кескін карта, оқулық





Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет