Сабақтақырыбы Бір топта орналасқан элементтерге сипаттама Осы сабақтақол жеткізілетін



Дата14.03.2023
өлшемі232,91 Kb.
#74321
түріСабақ




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:




Сабақтақырыбы__Бір_топта_орналасқан_элементтерге_сипаттама'>Сабақтақырыбы

Бір топта орналасқан элементтерге сипаттама

Осы сабақтақол
жеткізілетін
оқумақсаттары (оқу
бағдарламасынасілтеме)

8.2.1.2 бір топтағы элементтердің сыртқы электрондық деңгейінде электрондар санының бірдей болатындығын түсіну



Сабақ
мақсаттары

Бір топта орналасқан элементтердің сыртқы энергетикалық деңгейінде бірдей электрон саны болатынын түсіну



Жетістік критерийлері

  • Бір топта орналасқан элементтердің қасиеттері ортақ болатынын түсінеді

  • Элементтер қасиеттерінің периодты түрде қайталанатынын түсінеді

Тілдікмақсаттар



Period- период
Group - топ
Alkali metals – сілтілікметалдар
Alkaline Earth metals – сілтілік-жерметалдары
Block – блок
Halogen – галоген
Chalcogen- халькоген
Noble gas – асылгаз
Properties - қасиеттер
Liquid –сұйық
Solid- қатты
Gas – газ
Non-metal - бейметалл
Metal – металл
Amphoteric – амфотерлі (екідайлы).

Құндылықтарды
дамыту

Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады.

Пәнаралық байланыс

Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады.

Бастапқы білім



7.3ВХимиялық элементтердің периодтық кестесі
8.1ААтомдағы электрондардың қозғалысы

Сабақбарысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы

2 минут


Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау



презентация



Сабақтың ортасы

10 минут
15 минут


5 минут

5 минут
10 минут


5 минут

8 минут


II. Жаңа білімді меңгерту
Мұғалім тарапынан периодтық кестеде тігінен орналасқан қатар бағаналар деп аталатынын және валенттік электронға түсінік беріледі. Әрі қарай бірнеше топтың мысалында олардың сыртқы энергетикалық қабаттарында бірдей валенттік электрондар болатынын және соның негізінде олардың химиялық қасиетері ұқсас болатындығына назар аударылады.
Жаңа тақырыпты оқушыларға бірнеше тапсырмалар ұсыну арқылы толықтыруға болады. Мысалы,
Жеке жұмыс
А) Оқушыларға тапсырмалар таратылады, олар периодтық кестені қолдана отырып, сұрақтарға дұрыс жауап бере алулары қажет.

В) Кестеде алғашқы 20 элементтің реттік номерін, топ және период номерін көрсетіңіз
С) 20 элементтің келесі үлгі бойынша электрондарының орналасуын көрсетіңіз
Тапсырмалар орындалып болған соң сыныппен жалпылама талқылау жұмыстары жүргізіледі. Сәйкестендіру тестін бірге орындата отырып, оқушыларды ортақ тұжырым жасауға шақырамыз.

  • Реттік нөмері бойынша элемент атомының протон,

электрон санын анықтаймыз.

  • Период нөмері бойынша атомдағы энергетикалық деңгей санын анықтаймыз

  • Топ нөмері бойынша атомның сыртқы энергетикалық қабатындағы электрон санын анықтаймыз.




Презентация

Қосымша 1


Қосымша 2




Сабақтың соңы
1-2 минут

V. Үй тапсырмасы
: ІІІ период элементтерінің мысалында валенттік электрондардың санын ескере отырып элементтердің оттекті, сутекті және хлоридтерінің формуласын құрастырыңыз

Қосымша №3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Деңгейлі тапсырмалар
Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру
Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы

Сұрақ-жауап арқылы бағалау
Өзара бағалау
Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау



Назар аударыңыз:
Партада отыру ережесін сақтау.
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Әр сабақтан кейін бөлмені желдету .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?


Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.




Жалпыбаға
Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:


2:


Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет