Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар орындай алады: Ақынды жан-жақты қырынан тани алады



бет1/2
Дата10.10.2022
өлшемі0,65 Mb.
#42115
түріСабақ
  1   2

Сабақ: Қазақ әдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

6.1.2.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау.



Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар орындай алады: Ақынды жан-жақты қырынан тани алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Берілген мәліметтерді меңгереді.

Кейбір оқушылар орындай алады: С. Торайғыров туралы ізденеді.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақ







Бағалау критерийлері




Дескрипторлар




Тілдік мақсат:

Оқушылар орындай алады: С.Торайғыровты басқа қырларын аша алады, берілген сұрақтарға жауап береді,ойын білдіреді.

Термин сөздер: лирика, лирикалық кейіпкер

Талқылауға арналған сұрақтар: Сұлтанмахмұт Торайғыров кім?
Ақынның адам болудағы мақсаты қандай болды?
Адам болып шығу дегенді қалай түсінесіңдер?

Алдыңғы оқу:

Ш.Құдайбердіұлы «Адамшылық» өлеңі

Жоспар




Жоспарланған уақыт:

Мұғалімнің қызметі:

Оқушының қызметі:




Сабақтың басы
15 минут

Мұғалім оқушылармен амандасады.


Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!

Мұғалім оқушыларға «Қағып алу» әдісі арқылы доп лақтырады.


Қағып алған оқушы үйге берілген тапсырманы айтады.

Мұғалім балаларға мозайка бөліктерін таратады. Осы таңдалған мозайкалар арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді.




Тыңдалым
Проектордан Сұлтанмахмұт Торайғыров өмірі жайлы бейнеролик көрсетіледі.


1-тапсырма. Жазылым. Айтылым
Мұғалім оқушыларға А4 қағаз таратады. Оқушылар видеороликтен түйгендерін қағазға түсірулері қажет.


Оқылым. Айтылым. Жазылым.
Тақтадағы «Даналық ойларды» оқып, мағынасын ашады.
«Сұлтанмахмұт Абайға ерекше жақын тұр, ерекше етене тұр. Ендеше, қазақ рухының кеңістігінде Абай екеуінің орны бір төбе».
(Ә.Кекілбаев)
«Сұлтанмахмұт көп жабының бірі емес, от болып жанып кеткен, құйрықты жұлдыздай ағып түскен тұлпар талант еді».
(С.Қирабаев)

Оқушылар амандасып орындарына жайғасады.

Ортаға шығып шеңбер құрады.


Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
Қандай жақсы бір тұру,
Достарменен бір жүру!
Қандай жақсы дос болу!
Допты қағып алған оқушы үйге берілген «Адамшылық» өлеңін жатқа айтып береді.
Мұғалімнің қолындағы бөліктерді таңдап алған оқушылар, мозайка артында көрсетілген топқа барып, сол топпен бірге тұтас суретті құрайды.

Оқушылар бейнероликті ұйып тыңдайды.


Оқушылар бейнероликтен тыңдаған ақпараттарын «Не ұқтым?» тәсілі арқылы кластерге жазады.

Даналық ойды оқып, мағынасын ашады. Өзіне ұнаған пікірді дәптеріне жазып алады.









Сабақтың ортасы
17 минут

Мұғалім оқушыларға ақынның «Шығамын тірі болсам, адам болып» өлеңінің мәнерлеп оқиды.
Жазылым
Оқушыларға сөзмаржандағы сөздерді жазып алуларын сұрайды.
Мұғалім тақтаға өлеңді жазып, оқушылармен бірге өлеңді өлең құрылысына талдайды.




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет