Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы ұлттық автономиялар



Дата18.01.2023
өлшемі169,57 Kb.
#61858
түріСабақ


Білім беру ұйымының атауы




Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 8 «В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы ұлттық автономиялар
Зерттеу сұрағы: Алаш Орда үкіметі мен Түркістан (Қоқан) автономиясының идеялары неліктен жүзеге аспады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау

Сабақтың мақсаты

Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру;
Қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру


Өткен білімді еске түсіру

Өзін-өзі тексеру





Қолайлы атмосфера қалыптастыру.


Өткен білімді еске түсіру
«Бинго» интеллектуалды ойын арқылы, сұрақ-жауап.

  1. Біз қандай соғысты «Азамат соғысы» деп атаймыз?

  2. «Шетелдік интервенция» дегеніміз не?

  3. Қазақстандағы азамат соғысының ошақтары?

  4. Атаман А. Дутов пен адмирал А.Колчактың азамат соғысындағы әрекеті?

  5. Азамат соғысының нәтижесі?



Миға шабуы (суреттер арқылы)
Суреттер арқылы тақырыпқа шығады. Сұрақтар:
Суретте не көріп тұрсыздар?
Суреттегі тұлғалар кімдер болуы мүмкін?
Олар не талқылап жатыр?
МОқушыларды сабақтың мәселесі мен оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен, кілтті сөздермен таныстырады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу





мадақтау




Жаңа білім



Бейнеролик. Түркістан (Қоқан ) автономиясы мен « Алаш»
автономиясының құрылу тарихы
Мәтінмен танысу.
Айтылым дағдысы Әлихан тобындағы білім алушы Түркістан(Қоқан) автономиясын баяндап береді.
Айтарым бар айдары (жеке жұмыс) Мәтінге байланысты берілген тірек сөздерді қолдана отырып өз ойларымен бөліседі.
Айтылым дағдысы Мұстафа тобындағы білім алушы «Алаш» автономиясының құрылуы. Алашорда ұлттық кеңесінің қызметін баяндайды.
Сюжеттік кесте толтыру. (Топтық жұмыс) Оқиғаның себеп салдарын, болған орнын, жетекшілері туралы талқылайды
PEST талдауы? (Жұптық жұмыс)
P- саяси фактор
E- экономикалық фактор
S- әлеуметтік фактор
T- технологиялық фактор


«Қоқан автономиясы мен Алаш Орда үкіметінің ортақ идеясы неліктен жүзеге аспады?» тақырып сұрағына жауап іздейді?


Венн диаграмма (Жеке жұмыс) арқылы Алашорда мен Түркістан автономиясын салыстырады.
Тарихи фактілерге сүйене отырып, қазақ жерінде құрылған ұлттық автономиялардың ортақ тарихи маңызын жазады.
(жеке жұмыс)



Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды
Дескриптор:
Тарихи оқиғаның өзгерісі мен сабақтастығын талдау жасайды



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Ақпараттық мәтін

Бейнеролик


https://www.youtube.com/watch?time_continue=19&v=lZjOzRFPAiw
Презентация
Мәтін
ВЕНН диаграммасы
РЕST формуласы
Таратпа материалдаркесте

Бекіту

Сабақты қорытындылау
Қазақстандағы ұлттық автономиялар
Автономия сөзжұмбақ арқылы тақырып бойынша сұрақ-жауап
Қазақ сөзінің баламасы - Алаш
В.И. Ленин бастаған саяси қозғалыс пен саяси ойдың ағымы?
Латынша қаулы мемлекеттік жоғарғы органдардың заңды күші бар құжат?
1917 жылғы Халық комиссарлар кеңесінің үкімет міндетін атқарушы?
Үш Жүз партиясының негізін қалаған тұлға есімі?
Кеңес үкіметіне қарсы қолына қару алған атаман?
Әскери бөлім құруда ұйымдастыру мен тәрбие жұмысын жүргізген тұлға?
Әскери бөлім құруда ұйымдастыру мен тәрбие жұмысын жүргізген тұлға?
Латынша араласу. Бір немесе бірнеше мемлекеттің ішкі істеріне араласуы оның егемендігін бұзды?


Үйге тапсырма
«Алаш» автономиясының көшбасшысы Ә.Бөкейхан туралы және Қоқан автономиясының көшбасшысы М.Шоқай туралы қосымша деректер тауып келу.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс

.............. білгенім маңызды болды.
................. тапсырманы орындауда қиындықтар кездесті.
Ең тиімді болғаны............



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект






Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет