Сабақтың тақырыбы: «Еділ бол да,Жайық бол,Ешкімменен ұрыспа»



Дата19.04.2023
өлшемі38 Kb.
#84306
түріСабақ

Бөлімі

Парасаттылық және әдеп

Педагогтің аты жөні:

Беркинбаева Ж.Е.

Күні: 04.10.22

12.10.22

Сынып:

5 «Ж»

5 «З»

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Еділ бол да,Жайық бол,Ешкімменен ұрыспа» (Асан қайғы)

Сабақтың мақсаты:

Жырау шығармашылығынан мағлұмат беру. Татулық пен бірлікті қадірлей білуге баулу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы 7 минут

Сабақтың ортасы


33 минут

Амандасу.
1.Анадан артық дос бар ма?

2.Ашудан жаман қас бар ма?


3.Жиырма бестен жақсы жас бар ма?


Қымыздан тәтті ас бар ма?

4.Ашуың келсе — қолың тарт,


Айтпас жерде — тілің тарт.

5.Сөзің тәтті болсын,


Ашуың қатты болсын.

6.Ашудан ақыл көп болса,


Ашу не етер?

7.Қайсы бірде қайырымды да ашуланар.


8.Ашу — дұшпан, ақыл — дос,
Ақылыңа ақыл қос.
.
Мақал-мәтелдер не жайында?


« Ашу-дұшпан,ақыл-дос...» деп Абай атамыз айтқандай,ашу ешкімге ешқашан абырой әпермеген .Бұл жайында Асан қайғының «Еділ бол да,Жайық бол» атты толғауында да айтылады.


Еділ бол да, Жайық бол,
Ешкімменен ұрыспа.
Жолдасыңа жау тисе,
Жаныңды аяп тұрыспа.
Ердің құны болса да,
Алдыңа келіп қалған соң,
Қол қусырып барған соң,
Аса кеш те қоя бер,
Бұрынғыны қуыспа.
Ақың болса біреуде,
Айыбын тап та ала бер,
Ерегесіп ұрыспа.
Сенікі жөн болса да,
Атың шықпас дұрысқа.
Мінезі жаман адамға
Енді қайтып жуыспа.
Тәуір көрер кісіңмен
Жалған айтып суыспа.
Өлетұғын тай үшін,
Көшетұғын сай үшін,
Желке терің құрысып,
Әркімменен ұрыспа.
Ашу - дұспан, артынан
Түсіп кетсең қайтесің
Түбі терең қуысқа!..
1.Толғауды мәнерлеп оқып шығыңдар. Әр шумақтағы айтылған ойды таратып айтыңдар.
2.Толғау мәтініндегі тірек сөздерді дәптерлеріңе теріп жазып қойыңдар.

Оқушылар Мақал-мәтелдерді тыңдайды.
Жалпы өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар ойы.


Өлең мазмұнын әңгімелейді.




тірек сөздерді дәптерлеріне теріп жазып қояды.

.


Жұмыс дәптерлері



Сабақтың соңы 5 минут

Кері байланыс
-Сабақтың ең қызықты тұстарын ата.....
-Сен үшін маңызды ақпарат болды....






Кері байланыс тақтайшасы






Бөлімі

Парасаттылық және әдеп

Педагогтің аты жөні:

Беркинбаева Ж.Е.

Күні: 18.10.22

26.10.22

Сынып:

5 «Ж»

5 «З»

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Отбасындағы өзара сыйластық

Сабақтың мақсаты:

Жырау шығармашылығынан мағлұмат беру. Татулық пен бірлікті қадірлей білуге баулу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы 7 минут
Сабақтың ортасы
33 минут

Амандасу. Оқұушыларды түгендеу
Бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы жағымды атмосфера қалыптастыру


Ойтүрткі сұрақтары
Отбасы деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Отбасын неліктен жақсы көресіңдер?
- Әжеміз, атамыз, анамыз, әкеміз тіпті аға - әпкелеріміз бізді еркелетіп атайды. Олар сендерді «күнім», «айым», «жұлдызым» деп аспандағы ғажайып нәрселерге теңейді. Қане, отбасында сендерді кімдер және қалай еркелетеді екен. Есімізге түсіріп айтып көрейікші
Ә. Исқақовтың «Кім ойлап тапқан?» өлеңін оқып беріп, балалармен бірге қайталау.
. Сөздері ең аяулы,
Жақсы көріп оларды.
Енді білдім оларды,
Кімнің ойлап тапқанын.
«Күнім», «Жаным» дегенді,
«Құлыншағым» дегенді,
«Ботақаным» дегенді,
«Қошақаным» дегенді,
Ойлап тапқан аналар.
Дидактикалық ойын.
Балалар шеңбер бойымен түрады, кезек-кезек балаларға сұрақ қойып допты лақтыру.
Отбасы мүшелерін ата.
Сен отбасында кімді жақсы көресің?
Отбасы мүшелерін қалай сыйлайсың?
Кішкентай бөпеңе қандай көмек көрсетесің? Дәптермен жұмыс. Дәйексөз.
Балаларға «күннен жылу тарайды, анадан мейірім тарайды» деген дәйексөзді оқып, күн мен ананың жылуы мен мейірімі туралы түсінік беру.
-Күннің шуағынан қандай керемет қасиеттер пайда болады?
Үйге тапсырма: «Отбасым-бақыт мекенім» тақырыбына эссе жазып келу

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы жағымды атмосфера қалыптастырады

Балалар отбасында аналары мен әкелерінің өздерін қалай еркелетіп атайтыны туралы айтады.


Өлеңді балаларға оқыту


Өлең мазмұнын әңгімелейді


тірек сөздерді дәптерлеріне теріп жазып қояды.
Оқушылар ойы.

.
.


Жұмыс дәптерлері
Мадақтау

Бірін-бірі бағалау


Мадақтау



Сабақтың соңы 5 минут

Кері байланыс
-Сабақтың ең қызықты тұстарын ата.....
-Сен үшін маңызды ақпарат болды....






Кері байланыс тақтайшасы






Бөлімі

Парасаттылық және әдеп

Педагогтің аты жөні:

Беркинбаева Ж.Е.

Күні: 18.10.22

26.10.22

Сынып:

5 «Ж»

5 «З»

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Отбасындағы өзара сыйластық

Сабақтың мақсаты:

Жырау шығармашылығынан мағлұмат беру. Татулық пен бірлікті қадірлей білуге баулу.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы 7 минут
Сабақтың ортасы
33 минут

Амандасу. Оқұушыларды түгендеу
Бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы жағымды атмосфера қалыптастыру


Ойтүрткі сұрақтары
Отбасы деген сөзді қалай түсінесіңдер?
Отбасын неліктен жақсы көресіңдер?
- Әжеміз, атамыз, анамыз, әкеміз тіпті аға - әпкелеріміз бізді еркелетіп атайды. Олар сендерді «күнім», «айым», «жұлдызым» деп аспандағы ғажайып нәрселерге теңейді. Қане, отбасында сендерді кімдер және қалай еркелетеді екен. Есімізге түсіріп айтып көрейікші
Ә. Исқақовтың «Кім ойлап тапқан?» өлеңін оқып беріп, балалармен бірге қайталау.
. Сөздері ең аяулы,
Жақсы көріп оларды.
Енді білдім оларды,
Кімнің ойлап тапқанын.
«Күнім», «Жаным» дегенді,
«Құлыншағым» дегенді,
«Ботақаным» дегенді,
«Қошақаным» дегенді,
Ойлап тапқан аналар.
Дидактикалық ойын.
Балалар шеңбер бойымен түрады, кезек-кезек балаларға сұрақ қойып допты лақтыру.
Отбасы мүшелерін ата.
Сен отбасында кімді жақсы көресің?
Отбасы мүшелерін қалай сыйлайсың?
Кішкентай бөпеңе қандай көмек көрсетесің? Дәптермен жұмыс. Дәйексөз.
Балаларға «күннен жылу тарайды, анадан мейірім тарайды» деген дәйексөзді оқып, күн мен ананың жылуы мен мейірімі туралы түсінік беру.
-Күннің шуағынан қандай керемет қасиеттер пайда болады?
Үйге тапсырма: «Отбасым-бақыт мекенім» тақырыбына эссе жазып келу

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы жағымды атмосфера қалыптастырады

Балалар отбасында аналары мен әкелерінің өздерін қалай еркелетіп атайтыны туралы айтады.


Өлеңді балаларға оқыту


Өлең мазмұнын әңгімелейді


тірек сөздерді дәптерлеріне теріп жазып қояды.
Оқушылар ойы.

.
.


Жұмыс дәптерлері
Мадақтау

Бірін-бірі бағалау


Мадақтау



Сабақтың соңы 5 минут

Кері байланыс
-Сабақтың ең қызықты тұстарын ата.....
-Сен үшін маңызды ақпарат болды....






Кері байланыс тақтайшасы






Бөлімі

Тіршілік қауіпсіздігі

Педагогтің аты жөні:

Беркинбаева Ж.Е.

Күні: 18.04.23

25.04.23

Сынып:

5 «Ж»

5 «З»

Қатысқандар саны:



Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үй,аула,мектептегі қауіпсіздік.Отпен ойнама

Сабақтың мақсаты:

Үй,аула,мектептегі қауіпсіздік ережелерін сақтауға үйрету,оттан аулақ болуды ескерту.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі (уақыты)

Педагог әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы 7 минут
Сабақтың ортасы
33 минут

Амандасу. Оқұушыларды түгендеу
Бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы жағымды атмосфера қалыптастыру

Кіріспе сөз:Біз бәріміз заманауи және күрделі өмірде өмір сүріп жатырмыз. Өкінішке орай айналамызда қауіп көп. Өзіңді өзің құтқару үшін, өміріңді сақтау үшін, қиындықтардың алдын алу үшін төтенше оқиғалар қандай болады, ол кезде біз өзімізді қалай сақтауымыз керек, қауіпті болдырмау үшін не істеуіміз керек, соған тоқталайық.




Балалар! «Болмайды» деген 7 ережені естен шығармаңдар!



  1. Бөгде адаммен көшеде сөйлесуге және танымайтын адамды үйге кіргізуге болмайды.




  1. Танымайтын ер адаммен подъезге, лифтіге бірге кіруге болмайды. Кез-келген әйел адамның келуін күт.

  2. Үлкендерсіз (ата-анаңсыз, мұғаліміңсіз, ересек туысқандарыңсыз) бөгде машинаға отыруға болмайды.




  1. Танымайтын адамнан сыйлық алуға, танымайтын адамның үйіне немесе басқа да бір шақырған жерге баруға болмайды.

5.Далада көп уақыт, әсіресе түн қараңғылығында жүруге болмайды.

6.Егер үйде үлкен адамдар жоқ болса, пәтердің есігін ешкімге ашуға болмайды. (танымайтын адам су сұрауы мүмкін,телефон шалайын деп едім, немесе ата-анаңа хат жазып қалдырайын деп едім, құжат тастап кететін едім десе де ашпа)


7.«Тәуекел топ» адамдарымен байланыс жасауға болмайды. (маскүнемдер, ішкіштер, нашақорлар, сотталғандар), ол сіздің подъезіңізде тұратын көршіңіз болса да,алыс туысқаныңыз болса да.


Дәптермен жұмыс. Берілген нұсқауларды дәптерлеріне жазып алу.

Үйге тапсырма: «Қауіпсіз өмір-өз қолыңда» тақырыбына эссе жазып келу



Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айту арқылы жағымды атмосфера қалыптастырады


тірек сөздерді дәптерлеріне теріп жазып қояды.
Оқушылар ойы.

.
.


Жұмыс дәптерлері
Мадақтау

Бірін-бірі бағалау


Мадақтау



Сабақтың соңы 5 минут

Кері байланыс
-Сабақтың ең қызықты тұстарын ата.....
-Сен үшін маңызды ақпарат болды....






Кері байланыс тақтайшасы





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет