Сабақтың тақырыбы Ерітіндідегі ион алмасу реакциялары. №6 Практикалық жұмыс «Ерітіндідегі ион алмасу реакциялары»



Дата06.01.2022
өлшемі0,74 Mb.
#14438
түріСабақ


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:




Сынып: 9 сыныптар

1сағат

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:







Кәсіби даму мақсаты







Сабақтың тақырыбы

Ерітіндідегі ион алмасу реакциялары.

6 Практикалық жұмыс «Ерітіндідегі ион алмасу реакциялары»






Оқу мақсаттары

9.3.4.10 реакция теңдеулерін иондық түрде құрастыру




Сабақ мақсаттары

Реакция теңдеулерін иондық түрде құрастыру




Бағалау критерийлері

Реакция теңдеулерін иондық түрде құрастыра алады




Тілдік мақсаттар

double – replacement reactions – реакции ионного обмена, ион алмасу реакциялары

the positive ion – положительный ион, оң ион; 

the negative ion – отрицательный ион, теріс ион; 

white precipitate – белый осадок, ақ тұнба; 

acids – кислоты, қышқылдар; 

base – основы, негіздер; 

salts – соли, тұздар; 

products – продукты, өнімдер; 






Құндылықтарды

дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

көрсетілім жасау, жеке және сыныппен бірлесіп жұмыс жасау барысында орын алады.




Пәнаралық

байланыстар

Биология, физика, математикамен байланысты терминдер қарастырылады.





Сабақ барысы




Сабақ бөлімдері

Жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар





1-3 мин

3-6 мин

7-13 мин


13-15 мин

15-18 мин

18-30 мин


31-37 мин


Ұйымдастыру бөлімі. Сәлемдесу, позитивті атмосфераны қалыптастыру. Тренинг өткізіледі. Ол үшін оқушыларға иондардың аттары жазылған қағаз қималары беріліп, әуен қосылады. Иондар биі тренингі арқылы оқушылар үш топқа бөлінеді. Иондар: К+, CO32–, Al3+, OH  , Cl , H+, PO43–, H+ , Mg2+, SO42–, NH4+, OH .

І топ негіздер, ІІ топ қышқылдар, ІІІ топ тұздар болады.

Жаңа сабақ.

Жаңа сабақтың тақырыбы бойынша не білгілеріңіз келеді соны сұрақ түрінде қоюлары сұралады. Ол үшін оқушыларға кілт сөздері жазылған қағаз қималары беріледі. Кілт сөздері ретінде өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыратын сөздер беріледі. Оқушылар тақырып бойынша сұрақтарын құрастыруда бір-бірнің сұрақтарын қайталамаулары сұралады.



Оқушылардың сұрақтары тақтаға ілгенен кейін сұрақтар сыныппен талқыланады. Талқылау барысында бүгінгі сабағымыздың тақырбы ашылады. Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықталады.

Презентация бойынша жаңа сабақ түсіндіріледі.


Топтық жұмыс: Әрбір топ өзіне берілген тәжірибені ноутбук арқылы вертуалды лаборатория сілтемесіне қарай отырып нұсқаулық ретінде пайдаланып тәжірибе жасайды.

https://www.youtube.com/watch?v=zr2WG-kNcwU


І топ: тұнбаның түзілуі

ІІ топ: газдың түзілуі

ІІІ топ: судың түзілуі
Бағалау. Топтар бір-бірін презентацияда берілген критерий бойынша бағалайды.
Рефлексия. «Кемірқосақ»

1.Енді мен ... жасай алам

2. Мен ... үйрендім

3. ... қиын болды

4. менде ... жақсы шықты

5. ... қызықты болды

6. ... мені таңқалдырды

7. бүгін мен ... білдім



https://1-tube.ru/watch/bK9nMHTLhmk

Сұрақтар

Қағаз қималары

Презентация

https://www.youtube.com/watch?v=zr2WG-kNcwU








38-40 мин

Үй тапсырмасын беру.Үйге жоғарыдағы өз бетінше орындауға арналған тапсырмалар мен сыныпта орындауға үлгере алмаған жаттығулар беріледі.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Барлығы:-қосылыстар диссоциациясын дұрыс өрнектей алады;

Көбісі:- иондық алмасу реакция теңдеулерінің соңына дейін жүретін 3 жағдайды біледі;

Кейбіреуі:- иондық алмасу реакция теңдеулерін жаза алады.


Өзіндік және жұптық жұмыс барысында бағалау жүргізіледі.

Химия пәні кабинетіндегі ережелерді сақтау.

Іс-әрекеттің әртүрлілігі оқушылардың шаршап-шалдығуын болдырмайды.




Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлу қажет?




Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет