Сабақтың тақырыбы: Қызыл кітап Оқу мақсаттары



Дата03.02.2023
өлшемі22,17 Kb.
#64872
түріСабақ

Тексерілді:_____________________
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары: А.Ж.Гульджикова

Қазақ тілі

«№13 мектеп-гимназия» КММ

Бөлім

V бөлім. Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис.
Сөйлемнің тұрлаулы мүшелері. Сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері.

Күні:

Пәні: қазақ тілі

Мұғалімнің аты-жөні:

Г.Туржупарова

Сыныбы:

8 ә

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Қызыл кітап



Оқу мақсаттары

8.2.1.1 тұтас және аралас мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, сурет) ақпараттарды салыстыру;
8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану.

Сабақ мақсаты:

- тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау)талдайды;
- құрылымын салыстыра талдайды;
- тұрлаулы (Баяндауыш) сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын біледі;
- қызметін түсініп қолданады;




Жұмыс бағытының реті

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті




Ресурстар

Сабақтың басы





1-тапсырма
Мәтіндерді салыстырыңыз

1-тапсырма




Қызыл кітап

Қызыл кітап деген не?

Қызыл кітапқа енген аң-құстар (фото)

Стилі

Көркем әд

Публиц.




Тақырыбы










Жанры

Поэзия

Сұқбат







Стилі , тақырыбы 1
Түрі 1
Жанры -1
Барлығы 3 ұпай.

8-сынып
«Қазақ тілі» оқулығы -132 -бет



Тілдік бағдар: Толықтауыш деп сөйлемде негізінде атау мен іліктен басқа септіктің бірінде тұрып, бір мүшені заттық мағына жағынан толықтыратын тұрлаусыз мүшені атаймыз.Толықтауыш кімді? нені? кімге? неге? кімнен? неден? кімде? неде? кіммен? немен? кім (не) туралы? кім (не) жөнінде? не тақырыпты? деген сұрауларға жауап береді.
Толықтауыш түрлері
Мазмұны мен тұлғасы жағынан толықтауыш екі түрлі болады: тура толықтауыш; жанама толықтауыш.
Тура толықтауыш табыс септігіндегі сөзден жасалып, ол үнемі сабақты етістіктен жасалаған мүшелермен көбінесе жақын тұрып байланысады да,соларды толықтырады, оларсыз қолданылмайды. Тура толықтауыштың сұрақтары:кімді? нені? кімін? несін? Мысалы, Мына кітапты дүкеннен алдым.
Жанама толықтауыш салт етістіктен болған сөйлем мүшелерін табыс септігінен басқа септіктерде (барыс, жатыс, шығыс, көмектес) тұрып толықтырады және сөйлемнің кез келген жерінде тұрып байланыса береді. Мысалы, Жанат Жантасқа ұзақ әңгіме айтты.
Толықтауыш болатын сөз таптары
Зат есімнен болады
Зат есім орнына қолданылған немесе заттық мағынаға ие болған есімдік, сан есім, сын есім, есімше, тұйық етістік, үстеу сөздерден болады.
Туралы, жөнінде, жайында деген шылаулардың бірімен тіркесіп келген сөздер етістіктен болған мүшенің алдында келсе, толықтауыш болады.

Сабақтың ортасы

2-тапсырма
«Қызыл кітап» өлеңінен толықтауышты анықтап, жасалу жолын түсіндіріңдер.
3-тапсырма.
Толықтауыш болатын сөз таптарына мысалдар жазыңыз.


4-тапсырма. Толықтауыштарды құрылысына қай түрі?



2-тапсырма

Мысалдар

Жасалу жолы Сөз табы

..төрлерден іліп қойған


Жұртпен бірге




Хаиуанатқа жасаған




Одан көріп, бұдан көріп




Таласқаннан




Жоғалтқанды






3-тапсырма

Сөз таптары

Мысалдар

Зат есім, Сын есім, Сан есім




Есімдік

Оған

Етістіктер




4-тапсырма. Толықтауыштарды құрылысына қай сәйкестендіріңіз

Мысалдар

Құрылысына қарай түрлері

  1. Қызыл кітапқа енген жануарлар саны артып келеді


  1. «Гринпис» ұйымының мақсаты—жануарларды қорғау





Толықта-уыштарды табады 1
Жасалу жолын анықтайды- 1 ұпай
Барлығы 3 ұпай

Есімдерге


1 мысал
1 ұпай
Есімдікке 1мысал
1 ұпай
Етістікке
1 ұпай
Барлығы 3 ұпай

Дара 1
Күрделі -1


Барлығы2





Саақтың соңы

Кері байланыс
«3-2-1» стратегиясы

Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат;
Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті;
Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет;









Үйге тапсырма

6-тапсырма 134-бет









Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет