Сабақтың тақырыбы: Сан логарифмі және оның қасиеттері Осы сабақта қол жеткізілетін



Дата18.07.2022
өлшемі0,7 Mb.
#37738
түріСабақ



Бөлім
Көрсеткіштік және логарифмдік функциялар

І.Есенберлин атындағы № 15 ОМ Пән мұғалімі: Маханбетқалиев З.М.

Пәні: алгебра




Күні:




Сынып: 11

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы:

Сан логарифмі және оның қасиеттері

Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары: (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.4.1.17 логарифм қасиеттерін білу және оны логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;

Сабақтың мақсаты:
(бағалау критерийлері)

Логарифм қасиеттерін логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдану;

Ойлaу дaғдылaрының дeңгейлері

Қoлдану;

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
7 минут



I.Ұйымдастыру кезеңі
1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
2. «Миға шабуыл» әдісі.
Тапсырма: 11 қабатты үйде лифт бар. 1 – қабатта 2 адам тұрады, ал келесі қабаттарда адам саны алдыңғысынан екі есе көп. Бұл үйде қай қабатта лифттің батырмасы көп басылады.

ІІ.Топтарға бөлу. АКТ сервисі арқылы топқа бөлу.


(Логарифм, ондық логарифм, натурал логарифм)
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру. «Жұбыңды тексер» әдісі.
Мұғалім оқушыларды бақылайды.



Мұғаліммен амандасады.
Оқу құралдарын алып сабаққа дайындалды. Мұғалім қойған сұраққа жауап береді.

Оқушылар топтарға бөлініп,топ ішінде топ спикерін сайлайды. Топ спикеріне бағалау парағы беріледі.


1) Интерактивті тақтада есеп шығарылу жолы, жауабы көрсетіледі;


2)Оқушылар жұптарда дәптер алмасып,үй тапсырмасын тақтада жазылған жауаппен тексереді.

«Тамаша!»,
«Жарайсыңдар!»

Бір-бірін бағалау («+/»)



Слайд 2

Жанасбаева Ұ.Б.


Математикалық сауаттылық 2-ші бөлім
59- бет
http://castlots.org/generator-sluchajnyh-chisel/

Слайд 3


Сабақтың ортасы

3 минут
ЕББҚ


5 минут
ЕББҚ


10 минут


ЕББҚ

5 минут

10 минут
ЕББҚ





II.Жаңа тақырыпты меңгерту

  1. «Бос ұяшықтар» әдісі (өткенді қайталау)



  1. «Галерияны шарлау» әдісі

Оқулықпен жұмыс. (жеке жұмыс)
1. Өрнектің мәнін тап:

2. Өрнектің мәнін тап:

3. Өрнектің мәнін тап:

III.Есептер шығару


Топтық жұмыс. «Тарсия» әдісі


Жұптық жұмыс: «Бірге ойлаймыз» әдісі:
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма:
Еділ өзіне үй алғысы келді. Ол үй алу үшін ақшасын банкте жинауды шешті. Жылына 13 ставка бойынша 1 000 000 тг ақша банкке салады. Ол қанша уақытта 5 есеге өседі ? (күрделі проценттер формуласы қолданылады)
Жалпы сыныпқа слайдта көрсетіледі, ЕББҚ оқушыға тапсырма қима қағаз түрінде беріледі.

Логарифмнің қасиеттерін пайдаланып есептейді. Жауаптарын бір – бірімен ақылдасып сәйкес ұяшықтарға орналастырады.
Топтағы оқушылар бір-бірінің жауаптарын тыңдап, қажет болған жағдайда түзетеді.
Дескриптор:

ЕББҚ оқушы осы тапсырманы басқа оқушылармен бірге отырып орындайды. Жауабын ауызша жеткізеді.
Топтар сәйкесінше есептерді бөліп алады. Әр топтан тақтаға бір оқушы шығады, топтағы оқушылар есептерді шығарып, тақтадағы оқушының есебін тексереді. Тақтадан бұрын болған 2 оқушы бағаланады.
Дескриптор:

  • Логарифм қасиеттерін біледі; 1балл

  • Логарифм қасиеттерін логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолданады; 1 балл

  • Есептің жауабын жазады; 1 балл

ЕББҚ оқушы орнында отырып орындайды. Жауабын жанындағы оқушылармен салыстырады.
Жауабы:
1)
2) 4
3)
Дескриптор:

  • Логарифм қасиеттерін қолданады;

  • Логарифм қасиеттерін логарифмдік өрнектерді түрлендіруде қолдана алады;

  • Есептің жауабын басқа топ мүшелерінен іздеп табады;

Оқушылар топта талқылап, есепті жауабымен сәйкестендіріп шеңбер құрастырады. Постерге жабыстырады.
Аяқтағаннан кейін әр топтар жұмыстарын басқа топтармен алмастырып, жауаптарын тексереді.
ЕББҚ оқушы өзіне берілген қима қағаздағы есепті шығарады. Қалған топ мүшелері осы оқушының жанына топтаса отырып, жасырылған фигураны құрастырады.

Дескриптор:



  • формуласын қолданады; (А-бастапқы сома; Р- проценттік ставка; n- сақтау мерзімі; S- жинақталған сома;)

  • Пайда болған теңдеуді логарифмдеу арқылы шығарады;

  • Логарифм қасиеттерін қолданады;

  • Есептің жауабын жуықтап жазады;

Шешуі:
Осылайша, банкке салған ақша шамамен 13 жыл 2 айдан кейін бес еселенеді.
Жұппен ақылдаса отырып орындайды. Бірінші болған 2 жұп бағаланады.
ЕББҚ жанындағы оқушымен жұптасып орындайды. Қол көтеріп мұғалімнен жанына келіп тексеруін сұрайды.

Ауызша бағалау:
«Тамаша жауап»,
«Жақсы»,
«Жауабың қуантады», «Тағы бір ойланып көр»

Дескриптор бойынша бағалау


Топтар бір-бірінің жұмыстарын- постерлерін дұрыстығын тексеріп,


«5балл», «4балл», «3балл» бағалайды

Топ спикері интерактивті тақтадағы жауаптарға қарап топ мүшелерін бағалайды;


Жұптар жұмыстарын алмастырып бірін – бірі дескриптор арқылы бағалайды



Слайд 4
https://wordwall.net/ru/resource/33923754

Абылкасымова А.Е., Корчевский В.Е., Жумагулова З.А.


Алгебра,жалпы білім беретін мектептің 11- сыныбына арналған жаратылыстану-математикалық бағыт, «Мектеп»,2020

Слайд 5


И.П. Рустюмова; С.Т. Рустюмова 151-158 бет
Слайд 6

Қима қағаздар


Флипчарт қағаздары, желім
Слайд 7

Слайд 8
Таратпа материялдар



Слайд 9

Сабақтың аяғы
5 минут
Кері байланыс

IV.Cабақты қорытындылау
Рефлексия.
«Құнды.Қызықты.Қиын» әдісі
Үйге тапсырма.(оқулықтан) № 20.16-есеп



«Google forms» сілтемесі арқылы кіріп:

  • Бүгінгі сабақта ең құнды

  • Ең қызықты

  • Ең қиын

Сөлемдерін пайдалана отырып сабақтан алған әсерлері туралы қысқаша ойын жазады

Топ спикерлері
сабақтағы іс-әрекеттерді сипаттап,қандай нәтижелерге қол жеткізгені туралы қысқаша баяндайды.
Оқушылардың жинаған баллын
Жариялайды.
Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды Kundelik.kz – те бағалау

Слайд 10
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScAJnLP74kyMCvhkAJ2yySiPwA9l4iPF-Nkw-f-TCnW7ktA_w/viewform?usp=sf_link


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет