Сабақтың тақырыбы: Санды теңдіктер. Тура санды теңдіктердің қасиеттері Оқу мақсаты



бет1/53
Дата22.01.2023
өлшемі8,86 Mb.
#62239
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   53

Сабақ жоспары
Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:




Пән/Сынып:

6 сынып

Күні:




Тарау немесе бөлім атауы:

6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу

Сабақтың тақырыбы:

Санды теңдіктер.Тура санды теңдіктердің қасиеттері

Оқу мақсаты:

6.2.2.1тура санды теңдіктердің қасиеттерін білу және қолдану;

Бағалау критериі:

  • санды теңдіктер анықтамасын біледі;

  • тура санды теңдіктер анықтамасын біледі;

  • тура санды теңдіктердің қасиеттерін біледі;

  • тура санды теңдіктердің қасиеттерін есеп шығаруда қолдана алады.

Саралап оқыту тапсырмалары

Ұжымдық жұмыс
Жаңа тақырыптың түсіндірілуі
Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;
Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)
Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету
Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;
Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс
Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



Ұйым
дастыру

Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Санды теңдіктер. Тура санды теңдіктердің қасиеттері тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
-санды теңдіктің анықтамасы мен тура санды теңдіктің қасиеттері. -тура санды теңдіктің қасиеттерін қолданып есептер шығару.
Үй тапсырмасын тексеру. Қайталау сұрақтары:
1. Қандай өрнек алгебралық өрнек деп аталады?
2. Қандай сандарды алгебралық өрнектегі әріптің қабылдайтын мәндері деп атайды?
3. Қандай алгебралық өрнектер алгебралық қосынды деп аталады?
4. Қандай өрнектер теңбе-тең өрнектер деп аталады?



Амандасады, үй тапсырмасына жауап береді.




Оқулық




10 мин

Жаңа сабақ

- Санды өрнектегі амалдардың орындалу реті қандай?
18:6:3 = 1
(15 + 5):4 = 5
300-200+150 = 250
Мұғалім: Нәтижесі неге тең? Сонда қандай теңдік шығады?
Олай болса, бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбы «Санды теңдіктер және олардың қасиеттері».
Жаңа сабақ. Санды теңдіктермен сіздер 5-ші сыныпта өттіңіздер, анықтамасын еске түсірейік.
Өзара тең екі санды өрнектің теңдік «=» белгісімен жазылуы санды теңдік деп аталады.
Мысалы, санды теңдіктер: 5 = 5, 36 ÷ 3 + 4 = 16.
Тура теңдіктің қасиеттерін қарастыу керек.

  1. 1. Егер a = b және b = c болса, онда a = c.

  2. 2.Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігіне де бірдей санды қосқанда тура санды теңдік шығады. Егер a = b болса, онда a + c = b + c, мұндағы c – кез келген рационал сан.

  3. 3.Тура санды теңдіктің екі жақ бөлігін де нөлден өзге бірдей санға көбейткенде немесе бөлгенде тура санды теңдік шығады. Егер a = b және c ≠ 0 болса, онда ac = bca : c = b : c.

  4. 4.Екі тура санды теңдікті мүшелеп қосқанда тура санды теңдік шығады. Егер a = b және c = d болса, онда a + c = b + d.

  5. 5. Екі тура санды теңдікті мүшелеп көбейткенде тура санды теңдік шығады. Егер a = b және c = d болса, онда ac = bd.

Мысалы, 0,2 – 2,2 = –2 және 3,4 = 2 + 1,4 тура теңдіктерін мүшелеп көбейту керек:
(0,2 – 2,2) ∙ 3,4 = –2 ∙ (2 + 1,4),
–6,8 = –6,8.

Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады


№1. Мысалы, 36 = 12 ∙ 3 және 12 ∙ 3 = 9 ∙ 4 болса, онда 36 = 9 ∙ 4. №2. Мысалы: 3 + 4 = 7, 3 + (–2) + 4 = 7 + (–2), 5 = 5.

№3. Мысалы: –12 + 22 = 10, (–12 + 22) ∙ (–3) = 10 ∙ (–3), –30 = –30.


№4. Мысалы, 0,2 – 2,2 = –2 және 3,4 = 2 + 1,4 тура теңдіктерін мүшелеп қосу керек:
0,2 – 2,2 + 3,4 = –2 + 2 + 1,4,
1,4 = 1,4.

Мысалдарды жазып, шығарады.











Жалпы білім беретін мектептің 6–сыныбына арналған оқулық.
Оқулық авторлары: Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова, Е.С.Байшоланов Алматы «Атамұра» баспасы 2018 ж
Интернет ресурстары

25
минут


Бекіту тапсырмасы



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   53




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет