Пәні
|
География
|
Мектеп :
« М.Шаханов атындағы ж.о.б.б.м» КММ
|
Күні :
|
13.03.2020
|
Мұғалімнің есімі:
|
Жарасбаев А
|
Сынып:
|
9 «Б»
|
Қатысқандар саны: -
|
Қатыспағандар саны : -
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Тұрақты даму
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
|
9.5.1.4 тұрақты дамудың белгілері мен бағыттарын сипаттайды
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар тұрақты даму концепциясын жасай отырып, баға береді
Тұрақты даму бойынша әлеуметтік – экологиялық талдау жасайды
|
Сабақ мақсаты
|
Оқушылар «тұрақты даму» ұғымымен танысып, тұрақты даму жөнінде зерттеу жүргізіп, экологиялық жобасын ұсынады.
|
Ойлау дағдылары
|
жоғарғы ойлау дағдылары
|
Тілдік мақсат:
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Талқылауға арналған тармақтар:
|
Тұрақты даму туралы деректерді талдап,сипаттап жаза алады, экологиялық жағдайына баға береді
(оқылым, айтылым, тыңдалым және жазылым дағдылары).
тұрақты даму, ноосфера, тұрақты даму бағыттары, белгілері, концепциясы.
Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Тұрақты даму дегеніміз-
Менің ойымша ... әсер етеді.
Болашақта ….болуы мүмкін.
|
Алдыңғы білім:
|
Жаһандық даму
|
Пәнаралық байланыс:
|
экология, физика, экономика
|
Ғаламтор, қосымша әдебиеттер
|
Құндылықтардағы байланыс:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:
Оқушылардың бүкіләлемдік және өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы.
|
АКТ
|
Осы сабақта оқушылар слайд және бейнеролик көру арқылы өздеріне қажетті ақпараттарды пайдалана отырып жұмыс жасайды.
|
Жоспар :
|
Жоспарланған уақыт:
|
Жоспарланған жаттығулар (ескертпелер)
|
Ресурстар
|
Басталуы :
5 мин
|
Ұйымдастыру. Сәлемдесу, оқушыларды тексеру.
Сынып ішінде жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.
Шеңбер аясында «Сәттілікке апарар жол» әдісімен бір-біріне жағымды тілектер тілейді.
Оқу мақсаттары (ОМ), сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері жарияланады.
АКТ-ны қолдана отырып жаңа сабақ тақырыбы және сабақта қарастырылатын оқу мақсаттарымен таныстыру.
Сыныптың оқушыларын үш топқа біріктіру.
|
|
Сабақтың ортасы:
|
Қазақстандағы БҰҰ-ның тұрақты даму бағдарламасы туралы видоехабарлама көрсетіледі. Ұсынылған видеороликтегі мәліметтер бойынша Ой қозғау:
Тұрақты даму туралы не білесіздер?
Оқушылар жеке ойланып, бірнешеуінен жауап сұралады.
Оқушылардың пікірін біліп,
Мұғалім «тұрақты даму» ұғымын түсіндіреді. Тұрақты даму мен ноосфераның байланысына оқушылардың назарын аударады. Қазақстан Республикасының тұрақты даму концепциясымен таныстырады.
Тақырып бойынша мәтін ұсынылады. Оқушылар мәтінмен танысып,
тұрақты дамудың белгілері мен бағыттарын анықтайды, атайды.
Үш топқа тапсырмалар:
1-топ: Тұжырымдамалық карта
Тұрақты дамудың қазіргі қажеттіліктеріне тоқталу
2-топ: «Әуе шары» әдәсә арқылы орындау.
Әлеуметтік даму бойынша ұсыныстар жасау
3-топ: МОДЕЛЬДЕУ әдісі.
Тұрақты даму бойынша қоршаған ортаны қорғау туралы стратегия дайындау
Дескриптор
1. Тұрақты даму бойынша даму үшін қажетті критерийлерді анықтайды, талдайды
2. Халықтың әлеуметтік даму жолдарын ұсынады
3. Қоршаған ортаны қорғау жобасын жасайды
.
|
Қазақстанның экономикалық және әлеуметтік географиясы. Оқулық. Е.Ахметов, Ш.Кәрібаева, Н.Карменова, Алматы,2012ж.
|
Сабақтың аяқталуы:
|
Кері байланыс.
Оқу мақсаттарына қайта оралу ұсынылады.
Мұғалім сабақты қорытындылайды.
Рефлексия.Әрбір оқушыға графикалық кестені толтыру ұсынылады.
Кесте
Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір
|
келісемін
|
келіспеймін
|
жасаймын
|
+
|
+
|
+
|
|
Кесте
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау
|
1. Мұғалімнің қолдауына көп сүйенетін, өздігінен тапсырма орындауға қиналатын оқушыларға топтық жұмыс орындау кезінде қабілетті оқушылармен жұптасып орындауын көздеймін.
2. Мұғалім қолдауына аздап сүйенетін, өзіндік білімге құштарлығы байқалатын оқушыларға жеке және жұптық тапсырмаларды орындату барысында қосымша мәліметтерді тиімді пайдалану жолдарын ұсынамын.
3. Мұғалім қолдауын қажет етпейтін, тапсырмаларды өз білімімен орындай алатын оқушыларға тапсырманы орындау кезінде диалогтық әңгіме жүргізе отырып, зерттеушілік сұрақтар қоя отырып, тапсырманы толық меңгеруіне ықпал жасаймын.
|
|
Бағалау
|
|
|
Рефлексия :
|
|
Қорытынды бағамдау:
Қандай екі нәрсе табысты болды?
1..
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
1..
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін білдім?
|