2. Жаңа сабаққа қатысты тірек-ұғымдарды қайталау, еске түсіру



Дата27.11.2023
өлшемі4,99 Mb.
#129190
түріСабақ
Байланысты:
Презентация урока "Перпендикуляр және көлбеу" Геометрия-10 кл

  • Сабақтың жоспары:
  • Ұйымдастыру
  • а) шаттық шеңбері
  • ә) топтасу
  • 2. Жаңа сабаққа қатысты тірек-ұғымдарды қайталау, еске түсіру
  • 3. Жаңа материал
  • 4. Бекіту
  • 5. Сергіту сәті
  • 6. Пысықтау
  • 7. Қорытындылау, бағалау
  • 8. Үйге тапсырма
  • Өзіңді-өзің таны
  • Өзіңді-өзің өзгерт
  • Өзіңді-өзің көрсет
  • Кеңістікте түзулер өзара қалай орналасады?
  • Қандай түзулер кеңістікте параллель деп аталады?
  • Кеңістіктегі перпендикуляр түзулерге анықтама бер.
  • Кеңістіктегі айқас түзулерге анықтама бер?
  • Жазықтыққа перпендикуляр түзу дегеніміз не?
  • Жазықтыққа перпендикуляр түзулердің қасиеттерін айт.
  • Ой қозғау
  • α
  • m
  • n
  • А
  • В
  • С
  • В
  • a
  • b
  • c
  • d
  • m ║ n
  • a
  • b
  • а┴ в
  • а ∩ в
  • d мен с айқас
  • c
  • a
  • α
  • α
  • а┴ α
  • 30 м
  • 15 м
  • ? м
  • Өзекті мәселе
  • Екі тұрғын үйдің арасына электр желісін жүргізбек болды. Егер тұрғын үйлердің биіктіктері 30 м және 15 м, ал қосу нүктелерінің жазықтықтағы проекциясының арақашықтығы 20 м тең болса, қанша метр кабель қажет? (Қосымша шығындар үшін 2 м артық алу керек.)
  • 7 м
  • 8 м
  • Өзекті мәселе
  • Осы суреттер сіздерге қандай ұғымдарды, фигураларды
  • еске түсіреді?
  • Б.з.д. І ғасырда өмір сүрген грек геометрі Фалес пирамиданың биіктігін тауып беріп, өзгелерді таң қалдырған
  • Ол: «Мына таяқшаның көлеңкесі биіктігіне тең болғанда, пирамиданың биіктігі де көлеңкесіне тең болады»-деп шешкен
  • Сабақтың тақырыбы:
  • Перпендикуляр және көлбеу
  • Сабақтың мақсаты:
  • Нүктеден жазықтыққа түсірілген
  • перпендикуляр, көлбеу, проекция,
  • қашықтық ұғымдарын білу
  • және практикада қолдана алу.
  • A.
  • B
  • C
  • а
  • Жазықтықтағы перпендикуляр және көлбеу
  • Оқулықтағы “Перпендикуляр және көлбеу”
  • тақырыбын ДЖИКСО әдісімен меңгеру.
  • 5-7 мин
  • Негізгі ұғымдарға тоқталу
  • A.
  • B
  • C
  • α
  • Кеңістіктегі перпендикуляр және көлбеу
  • Ой таным
  • A.
  • B
  • C
  • а
  • C
  • B
  • көлбеу
  • проекция
  • α
  • перпендикуляр
  • табаны
  • табаны
  • А
  • Салыстыр!
  • C
  • B
  • көлбеу
  • проекция
  • α
  • перпендикуляр
  • табаны
  • табаны
  • А
  • Перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясын салыстыр. Қорытынды жаса.
  • А нүктесінен α жазықтығына дейінгі қашықтық деп қай кесіндінің ұзындығын айтамыз? Неге?
  • Көлбеу, перпендикуляр және көлбеудің проекциясын байланыстыратын кімнің теоремасы бар?
  • Зертте!
  • Нүкте мен жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы
  • Дененің ортогональ проекциясы
  • 30 м
  • 15 м
  • ? м
  • Мәселенің шешімі ...
  • Екі тұрғын үйдің арасына электр желісін жүргізбек болды. Егер тұрғын үйлердің биіктіктері 30 м және 15 м, ал қосу нүктелерінің жазықтықтағы проекциясының арақашықтығы 20 м тең болса, қанша метр кабель қажет? (Қосымша шығындар үшін 2 м артық алу керек.)
  • Ой қуаты
  • 7 м
  • 8 м
  • Өзекті мәселе
  • №1.
  • А нүктесінен α жазықтығына АА1 перпендикуляр және АВ көлбеу жүргізілген. ВА1 – көлбеудің проекциясы.
  • АВ = 5 см, АА1 = 4 см болса, ВА1 –ді;
  • ВА1 = 6 дм, АА1 = 8 дм болса, АВ -ны;
  • А1
  • B
  • α
  • А
  • А1
  • B
  • α
  • А
  • 5 см
  • 4 см
  • 6 дм
  • 8 дм
  • ? см
  • ? дм
  • 1)
  • 2)
  • №5.
  • α жазықтығынан 0,8 м қашықтықта жатқан А нүктесінен ұзындығы 1 м-ге тең көлбеу жүргізілген. Көлбеудің табандарының геометриялық орны қандай фигура болады?
  • Жазықтықтағы кез -келген түзумен тік бұрыш жасай қиылысқан түзу
  • Көлбеу
  • Жазықтыққа жүргізілген перпендикуляр емес түзу
  • Перпендикуляр түзу
  • Перпендикулярдың және көлбеудің жазықтықтағы табандарын қосатын кесінді.
  • Пифагор теоремасы
  • Төбелері
  • Көлбеудің проекциясы
  • Перпендикуляр мен көлбеудің жазықтықтағы ұштары қалай аталады?
  • Параллель
  • Перпендикуляр, көлбеу, проекция құрайтын үшбұрыш
  • Тікбұрышты үшбұрыш
  • Перпендикуляр, көлбеу, проекцияны байланыстыратын теорема
  • Теңқабырғалы үшбұрыш
  • Табандары
  • Ой тоқтам
  • Дұрыс жауапты сәйкестендір!
  • Бағалау парағы
  • Ой қозғау
  • Ой таным
  • Ой қуаты
  • Ой тоқтам
  • Жалпы ұпай
  • Оқушының аты-жөні:
  • Күні:
  • Сөйлемдерді жалғастыр:
  • Мен көп жаңа мәлімет алдым ...
  • Бұл менің өміріме қажет ...
  • Сабақ барысында ойландыратын тұстар болды ...
  • Сабақ барысында туындаған сұрақтарыма жауап алдым ...
  • Мен сабаққа белсенді, жауапкершілікпен атсалыстым және қойылған мақсатқа жеттім ...

Үйге тапсырма: №1 (3), №8, §13 оқу, перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясының моделін жасап келу.

  • Үйге тапсырма: №1 (3), №8, §13 оқу, перпендикуляр, көлбеу және оның проекциясының моделін жасап келу.
  • Шығармашылыққа тапсырма: Мұнараның көріну бұрыштарының қосындысы 270. Мұнараның биіктігін тап.

Қолданылған әдебиеттер: Геометрия: Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 11-сыныбына арналған оқулық / В. Гусев, Ж. Қайдасов, Ә. Қағазбаева. – Алматы: «Мектеп», 2007. Геометрия: Әдістемелік нұсқау. /В. Гусев, Ж. Қайдасов, Ә. Қағазбаева, М. Ахматуллина – Алматы: «Мектеп», 2007.-64 бет. Слайдтар, ресурстар, үлестірмелі материалдар, бағалау парақтары. Геометриядан 10-сыныпқа арналған электронды оқулық



Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет