11.3.1- призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
Сабақтың мақсаты:
--призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолданады
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
Оқулықпен жұмыс.
Оқушының іс-әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың басы 5мин
Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
Үй тапсырмасын талдау, бағалау.
Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен танысу. Күтілетін нәтиже және жетістік критерийлерімен таныстыру
Топтық жұмыс Оқушыларға жазбасы бойынша геометриялық фигураның түрін анықтауды және жазбаның ауданын табуды ұсыныңыз.Қосымша 1.
Оқушыларды деңгейлік топтарға біріктіріңіз.
А-деңгейлі топқа. Тік призманың моделін беріп, оның ауданын табуды ұсыныңыз
В-деңгейлі топқа көлбеу призманың моделін беріп, оның ауданын табуды ұсыныңыз.
Әр топ өзінің шешімін басқа топтармен бөліседі (өзара оқыту). Бір-бірінің түсіндіруін бағалайды.
«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
Сабақтың ортасы 35 мин
Өткен сабақты қайталау мақсатында сынып оқушыларын деңгейлік топтарға (жұптарға) біріктіріп, қосымшада көрсетілген тапсырмаларды ұсыныңыз.
Әр топ өз шешімін ұсынады, ортада талқыланады.
Бағалау: дескриптор бойынша, мұғалімнің пікірі.
Ой қозғау. Төмендегі жазбалардың қайсысы кубтың жазбасы бола алмайды. Кеңістікте ойлау қабілеті жоғары оқушылар жылдам табады. Кейбір оқушыларға қағазға салып, қайшымен қиып жасап көруіне мүмкіндік беріңіз.
Көпжақты - көпжақты бетті - бірнеше қырлар бойымен қиғаннан кейін жазықтыққа келтіруге болады. Пайда болған жазықтық көпжақтың/айналу дененің жазбасы болып табылады. Жазба - жазық көпбұрыш, кіші көпбұрыштардан жасалған, кіші көпбұрыштар берілген көпжақтың жақтары болып табылады.
Жұптық жұмыс Кейбір геометриялық фигуралардың жазбаларын салуды ұсыныңыз:параллелепипед, цилиндр, конус, үшбұрышты тік призма, тетраэдр, төртбұрышты пирамида.
Оқушылардың жауабын талқылаңыз, толықтырыңыз.