«бекітемін» Директордың оіж орынбасары: Е. Билалов



Дата07.12.2022
өлшемі0,57 Mb.
#55518
Байланысты:
5 сабак алгебра



Тобы













Айы/күні












«БЕКІТЕМІН» Директордың ОІЖ орынбасары: ________________Е. Билалов


Пән: Геометрия

Колледж: №16
Мұғалімнің аты-жөні: Дуйсебаева Г.

Бөлім атауы

9 Бөлім. Алғашқы функция және интеграл

Сабақтың тақырыбы.

9.5.Анықталған интегралдың геометриялық және физикалық есептерді шығаруда қолданылуы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Интегралдың геометриялық және физикалық есептерде қолданылуын үйренеді.

Сабақты
мақсаттары

Барлығы:. Интегралдың геометриялық және физикалық есептерде қолданылуын туралы мәлімет беру. Фомулалармен танысып, оларды есептер шығаруда қолдануды үйрету
Көпшілігі: Интегралдың геометриялық және физикалық есептерде қолданылуы
Кейбірі: физикалық, геометриялық есептер.

Бағалау критерийлері


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: анықталған интеграл, анықталмаған интеграл, алғашқы функция
Талқылауға арналған сұрақтар:
Интегралды геометриялық есептерде қалай қолданады?
Интегралды физикалық есептерде қалай қолданады?

Құндылықтар

өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен қарау;

Пәнаралық байланыс

Геометрия, физика

Осыған дейін меңгерілген білім

Қисықсызықты трапеция және оның ауданы. Анықталған интеграл



Жоспар



Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дерек
көздер

Сабақтың басы
3 мин

1.Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Шаттық шеңбер құру. «Мен кімге, неге сүйсінемін?» әдісі арқылы жүргіземін.


Үй тапсырмасын сұрау. «Кезбе тілші» әдісін қолдану.



Сабақтың ортасы
5мин

15 мин



15 мин

Ой қозғау:

1.40-сурет бойынша дененің S(x) көлденең қималарының ауданда-ры өзгеретін заңдылық белгілі болғанжағдайда сәйкес дененің көлемі V(x) осы көлденең қима ауданының ал-ғашқы функциясы екенін көрсетіп, дене көлемін Ньютон—Лейбниц фор-муласы бойынша есептеуге бола-тынын көрсету. Айналу денеле-рінің көлемі осы формуланың сал-дары ретінде анықталатынын көр-сетіп, қолдану біліктерін қалыптас-тыру қажет. Мұнда көлденең қи-маның радиусы белгілі (R= f(x)). Ньютон—Лейбниц формуласының іс жүзінде қолдана білу дағдыларын қалыптастыру үшін алдын ала әр-бір оқушыға үйінен мектепке дейін неше минутта келетінін анықтауды және өзінің жүрген жылдамдығын
1.46-суретте көрсетілгендей етіп, графикте салып көрсетуді тапсырыңыз (ойдан құрастырса да, текбір үйде тұрмайтын оқушылардың графиктері бірдей болмауы керек). Сынып оқушыларының әрқайсы-сына Ньютон—Лейбниц формула-сы бойынша өзінің жүрген қа-шықтығын есептеуді тапсырыңыз. Алынған нәтижені өзінің үйінен мектепке дейінгі нақты қашық-тықпен салыстырсын. Мұндай тап-сырмалар жүрілген жол мен жыл-дамдықты бағалай білу дағдыла-рын қалыптастырады. Қабілеттіоқушыларға алынатын нәтиже шынайы қашықтыққа тең бола-тындай етіп өзінің графигін өзгер-туді тапсырыңыз. Бұл, әрине, шы-ғармашылық есеп болмақ







үлестірме материал- дары
(01.mp3)
аудиожазба



Сабақтың соңы
2 мин

Кері байланыс. «Шабадан, еттартқыш, қоқыс жәшігі» әдісі арқылы жүзеге асады.


Үйге тапсырма: №1.44 есепті шығарып келу.
Формулаларды жаттау





Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет