Бекітемін: Қысқа мерзімді жоспар



Дата02.10.2023
өлшемі25,64 Kb.
#112309

Бекітемін:
Қысқа мерзімді жоспар
Сембаев

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Мұғалімнің аты-жөні

Манатова Айжанат

Күні:

27.04.2023 жыл

Сынып: 1 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мұғалім. Заттың сынын білдіретін сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.3.1 тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжау;
1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Сөйлемнен заттың сынын білдіретін сөздерді тауып, сұрақ қояды.
Көптеген оқушылар: Сөйлемдегі айтылуы мен жазылуы бірдей сөздерді қатесіз көшіріп жазады.
Кейбір оқушылар: Тақырыбы мен иллюстрациясы бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин



Психологиялық дайындық.
«Сәлемдесу» тренингі.
(Оқушылар қимыл-қозғалыстар арқылы сәлемдеседі).
«Lays» әдісі арқылы өткенді қайталау



Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы оқушылар қимыл- қозғалыстар арқылы жасайды.
-Өткенді қайталау

Тамаша!



Сурет



Сабақтың ортасы
10 мин

5 мин


2 мин

10 мин
8 мин



Балалар, біз жаңа сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлінейік. Ол үшін тақтадан ілініп тұрған гүлдердің біреуін таңдап аласыңдар.

  • Ал енді, балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын анықтау

«Бұл қандай мамандық?»
Сыныптағы оқушылар бір-бірінен мамандық атауларын және олардың не істейтінін сұрауды үйренеді.
Мысалы: Дәрігер не істейді? Дәрігер емдейді. Оқушылар суретке қарап, толықтырып, мамандық иелерінің не істейтінін айтып үйренеді. Мамандықтар туралы түсінік қалыптасады.Мұғалім мамандығына ерекше тоқтала кету.
Дұрыс айтасыңдар, біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Мұғалім».
Мұғалім деген кім? Ол қандай жұмыс атқарады?


Автор туралы. Рақымжан Өтегенов журналист, ақын. 1949 жылы Құлжада дүниеге келген.
Алғашқы өлеңі – «Жас керуен».


1-жаттығу. «Мұғалім»
Мәтінмен жүргізілетін жұмыстар:

  1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

  2. Өлеңді QR кодпен тыңдатады.

  3. Жеке оқушыларға оқытады.

  4. Сөздік жұмысын жүргізеді. Қиын сөздердің мағынасын түсіндіреді. Мысалы: мейіріммен бізге қараған.

  5. Тізбектей оқытады.

  6. Мазмұнына байланысты сұрақ қояды.

  7. Жеке оқушыларға оқытады.

Сұрақ-жауап
– Ақын мұғалімді қалай сипаттаған?

  • Шуақты, ыстық сөздеріне сұрақ қойыңдар.

  • Осы сөздер арқылы біз мұғалімдердің мейірімді, ерекше қамқор екенін білдік. Олай болса, заттың сынын білу үшін қандай сұрақ қойдық?

Жеке оқушыларға оқыту.
Дәптермен жұмыс
Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.


Топтық жұмыс

3-топқа 3 түрлі апайдың суреті беріліп қандай? сұрағы қойылып оқушылар топпен сұраққа жауап жазады.



  1. Гүлфариза апай

  2. Айжанат апай

  3. Таңшолпан апай

Жеке жұмыс
-Тақтадағы заттың қимылын білдіретін сөздерге суреттерді сәйкестендіру арқылы өткенге шолу жасау
-Қандай? қай? сұрақтарына жауап беретін сөздерді дәптерлеріне жазу


Сергіту сәті.
Жұптық жұмыс
«Маманға не қажет?» ойыны
Шарты: тақтаға мамандық иелерінің суреті ілінеді. Тыңдаушылар екі топқа бөлінеді. Қай топ тақырыпқа байланысты көп сөз тапса, сол топ жеңіске жетеді.
Аспаз, мұғалім, әнші, дәрігер. Тест жұмысын жұпта орындау.
Дәрігер …а) оқытады
ә)емдейді
б) үй салады
Мұғалім ...а) емдейді
ә) оқытады

б) киім тігеді


Құрылысшы ... а) үй салады
ә) оқытады
б) тігеді
Тігінші ...а) оқытады
ә) тігеді
б) тоқиды
Ұшқыш ...а) ұшады
ә) тігеді
б) салады
Сақшы ...а) ұшады
ә) бағады
б) қорғайды

Гүлдерді таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді.

Тақтадағы суреттерді қай мамандық иесі екенін айтады.


(ЖЖ) Мұғалім мамандығы туралы айтады.

Белсенді оқу тапсырмалары (топта, ұжымда)


Әріптерді байланыстырып жазу.


Көркем жазу
Мейірімді, ұстаз сөздерін көркем жазады.
Топтық жұмыс
Топтасып қандай? сұрағына жауап жазады
Жеке жұмыс
Сәйкестендіру
Ойын ойнау арқылы әр мамандық иесі туралы мағлұматтар айтады.
Тест орындап, жұпта тексереді. Дұрыс жауаптары тақтада ілулі тұрады.

Смайликтер

«От шашу» әдісі арқылы өздерін бағалайды.



Оқулық



Сабақтың соңы
5 мин

Бүгінгі сабаққа «Жетістік баспалдағы» арқылы кері байланыс береді



Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып, суретке жапсырады.

«Жетістік баспалдағы»

Сурет


Достарыңызбен бөлісу:




©emirsaba.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет